KURALLAR NEDEN VARDIR

KURALLAR   NEDEN  VARDIR

       Geleneklerden  başlayarak , hukuk kurallarına dek getirilmiş tüm kurallar toplumsal davranışları düzenlemek, başkalarının zararına olabilecek davranışları önlemek, birlikte yaşamı sağlayabilmek için onulmuştur. Yaşamı düzenleme gücünü .getirdikleri yaptırımlarla sağlarlar.

Ancak bu yaptırım güçlerinin yetersiz kaldığı durumlarda

 Daha kuvvetli, daha yaptırımcı, zorlayıcı gücü bulunan hukuk kuralları ortaya çıkarılmıştır.

        Davranışlar sürekli değişir.

Yaşam sürecinde yeni oluşan ortaya çıkan değişkenlere bağlı olarak sürekli değişir. Bu değişime uyum gösteremeyen eski alışkanlık ve kurallar ortaya çakabilir. Bu durumda yeni yaptırımlara ihtiyaç ortaya çıkar.Bu değişime ayak uydurabilen  kuralların başında  hukuk kuralları gelir.Hemen ihtiyaçlara yanıt verecek şekilde değişikliğe uğrar hukuk kuralları.Çünkü güncellenemeyen bir kural davranışları denetleyemez.Denetleme  gücünü yitirmiş demektir o zaman.

    Denetleme gücünü yitirmiş her kural boşuna bir yüktür insanlar için.Bu yükten kurtulmanın tek yolu o kuralın yeniden denetleme gücüne ulaştırılması olacaktır.Örneğin töreler bir dönemde önemli davranış kuralları olarak ortaklaşa yaşamı düzenlemede önemli rol oynamıştı.

Toplumun ekonomik siyasal kültürel özelliklerine göre bazı kurallar önemli denetleme işlevi görmüştür.Ama bu gün bunların ihtiyaç olduğunu kimse söyleyemez.Bu durumda gerekirse o kurallardan vazgeçilebilir toplumlarda..

   Bizim toplumda bunu anlatmağa kalkışırsak nasıl bir görüntü ile karşılaşabiliriz/?

    Bu toplum uluslararası ölçülere bakıldığı zaman kirlilik konusunda hiç de hoş olmayan bir sıralama içinde gösterilmektedir. Üstelik son yıllarda da bu kirliliğe bir de rüşvet ve yolsuzluk gibi,hiçbir değerin hiçbir kuralın kabul edemeyeceği bir duruma getirilmiştir.Bu toplumun bu duruma düşmemesi için Grekli tüm kurallar ve hukuk kuralları bulunmaktadır.Yani hiçbir davranış kuralının izin vermediği bir görüntünün içine sokulmuştur bu toplum.Nasıl oluyor da hiçbir  kuralın izin vermediği bir durumun ortaya çımasını nasıl açıklamamız gerekir? Hiçbir kuralın izin ve onay veremeyeceği bir görüntüye sokulmuş olmasının kuralların varlığı ile nasıl açıklayabiliriz? elbette bir açıklaması olmalı  bu görüntünün..

     Üstelik bu toplum öyle bir toplum ki kime değerleri insanları kendilerine gösteri aracı olarak kullanabilmektedir. Belediyenin önünde Cuma namazı kılan bir vali olursa elbette orada kuralların bir eksikliği görülür. Kaldı ki ne kadar dindar olursa olsun Cuma namazı öyle her yerde kılınamaz.Mutlaka başka insanların olması gerekir 

    İşte kurallar  böyle gösteri amaçlı kullanıldığı içindir ki toplumda denetleme gücünü yitirmiş durumdadır.Bu yüzden de hiçbir olumsuzluk önlenememektedir. Tacizden tutun da kadın  cinayetlerine dek süren olumsuzlukların tek nedeni kuralların kendilerini güncellenememiş olması değil midir?

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI