ŞAŞMAMAK MÜMKÜN MÜ ŞU DÜNYANIN İŞİNE?

 

 

                    ŞAŞMAMAK MÜMKÜN MÜ ŞU DÜNYANIN İŞİNE?

Ne yazayım derken ,önümdeki ekranda alt yazı ile bir  haber geçiyordu ..Almanya'da emekli askerlerin hazırlandığı bir darbe haberi veriliyordu.. Demek ki bu darbe korkusunun ta oralara kadar  taşımışız, Üstelik darbeye hazırlandığı söylenen bir değil on değil binlerce emekli askermiş. Sanırım  on binden fazla emekli askerin darbe hazırlığında olduğu haber ediliyordu.. Bu kadar ,üstelik emekli asker nasıl da bir araya gelip darbe planlaması yapmış olabilir? Bir kaç kişi bir araya gelebilir ama bu binlerce insanın bir araya gelmesi bizim aklımızı karıştırdı. Bu darbeci Almanlar herhalde  bir darbenin ne olduğunu nasıl hazırlandığını ve yapıldığını   bilmiyorlar, Hiçbir yerden okumamışlar mı acaba?

  Bunda bir bit yeniği  var gibi geliyor bize. Bu kadar emekli askerin darbe yapmak istemesini  anlamak zor biraz. Hemen takvime baktım. Tarih 1  Mayıs'ı gösteriyordu. Acaba bu haberi Nisan şakası olarak mı hazırladılar yoksa. Sonunda bu gün de ayın biri olduğuna göre şimdi piyasaya sürelim mi dediler .Bu darbeci planlayanların arasında hiç darbe yapmış eski askerlerden dostları yok muydu acaba/Örneğin onlara biz binlerce emekli askeriz darbe yapmak istiyoruz, size neyi nasıl yapacağımızı söyler misiniz türünden bir ricada bulunsalar olmaz mıydı?

Salgın sürecinde hemen hemen her gün Devletin yapması gereken yardımlar konuşuluyor. Örneğin kapanma döneminde devletin  yapması gereken parasal katkılardan söz ediliyor. İşverenlerin dilinde de aynı dilek ve temenniler bulunuyor. Başka devletlerin katkılarından söz ediyorlar iki de bir.. Ancak bu katkıların olabilmesi için devlet denilen anlayışın ne olması gerektiği üzerinde durulmuyor. Daha önceleri birkaç kez yazmıştık. Bu salgın sürecinde pek çok anlayışımızın, görüşümüzün gözden geçirilmesi kaçınılmazdır. Gözden geçirmemiz  gerekenlerden biri de devlet ve sosyal devlet anlayışları olmalıdır.

   Önce şunu hatırlatmamız gerekir. Bizde sosyal devlet anlayışı ilk kez 61 Anayasasında yer almıştı. Sağ cenahın bu anlayışa bakışı ise asla olumlu değildi. Örneğin dönemin sağcı basında  sosyal devlet anlayışına karşı getirilen eleştirilerden biri sosyal devletin sosyalist devlet olacağı idi. Bu gün o eleştirileri getirenlerin torunları dedelerinden  bunun öğrenebilirler isterlerse.. İsterlerse  o  dönemin iki-üç sağcı gazetelerin yayınlarından da bunun böle olduğunu öğrenebilirler. Sosyal devlet anlayışına karşı getirilen eleştirilerden biri de devlet baba değildir  oluyordu. bu gün bile bunu söyleyenler ve düşünenler vardır. Bu düşüncede olanlardan siz salgın sürecinde devletten herkese babalık etmesini nasıl bekleyebilirsiniz?

    Üstelik devletin yardımından öz edenler neden acaba özel sektörün de elini cebine atmasını  söyleyemiyorlar?

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI