ŞU ABD'NİN ,HUKUK VE ADALET ANLAYIŞINA BAKIN

              ŞU  ABD'NİN ,HUKUK  VE ADALET ANLAYIŞINA BAKIN

  Uluslar arası Ceza  Mahkemesi başsavcısı bir TV 'ye verdiği demeçte ortaya seriyor bu ADALET anlayışını. Natenyahu ile ilgili tutuklama kararı vereceğini söylemesinden sonra şöyle bir tehdit aldığını söylüyor;"çok iyi biliyorsun ki bu mahkeme Afrika ve Putin gibi haydutlar için kurulmuştur..

Bu kararı verirsen senin için iyi olmayacaktır, diyerek nasıl yaptırımlar getireceğini sıralamış arkasından.

Yani diyor ki  bu kişi, biz bu mahkemeyi kendimizi yargılatmak için kurmadık ,başta Afrika gibi ,Rusya gibi bize karşı çıkanları yargılamak için kurduk..

Güney Afrika'nın İsrail için açtığı SOYKIRIM davasının kabulünden sonra şimdi de Uluslar arası Ceza mahkemesinin kararı emperyalistleri bir hayli üzmüş görünüyor.

Onlar bu mahkemelerin kendilerini sorgulaması için değil  RUSYA GİBİ ,Çin gibi. kendilerinden yana olmayanların yargılanması için kurmuşlardır.

Ama gel gör ki bir savcı böyle çıkıyor ve doğrudan kendilerini suçlamaya kalkışıyor. Bunun üzerine bir ABD senatörü de derhal bu mahkemenin kapatılmasını istiyor.

Çünkü  kendilerini dinlemeyen  savcılar günün birinde kendilerini de mahkeme edebilecektir. Korkusu  sarmıştır her yerlerini..

   Mahkemenin kararı sadece Natenyahunun tutuklanmasını öngörmüyor. Hamas öneticilerinden bazılarının, İSRAİLİN Savunma bakanı gibi isimlerin de tutuklanması isteği var.

İşte emperyalist güçleri ürküten bu istekler olmuştur .Yarından sonra aynı tutuklama isteklerinin kendilerine yönelebileceğinin korkusunu duyuyorlar şimdi.

Çünkü işledikleri suçlarının ondabirini bile Putun işlemedi.

Örneğin  Ortadoğu'daki haritaların değişimini gündeme getiren Putin değildi. Arap baharı adıyla dünyayı kana bulan Putin değildi. Sadece Irak ve Libya'da yaptıklarının hiçbirini Putin yapmadı.

Böyle giderse günün birinde bir savcı çıkar da bunların hesabını sormağa kalkışabilir. İşte bu olasılık emperyalistlerin ödünü almaktadır..

Bırakın çok gerilere gitmeye son yıllarda yaşananlar bile sorgulansa  ne olur acaba?

Çünkü bu mahkeme çok çok eskilere kadar inemiyor Örneğin Atom bombası atılmasını sorgulayamıyor.

Çok daha yakınlarda olup bitenleri sorgulayabilir ancak.

Ama bu bile birilerinin uykularını kaçırmaya yatıyor..

Yani emperyalizm öyle bir adalet istiyor ki sadece ve sadece kendine karşı duranların sorgulanması yapılsın..

Ne güzel bir hak hukuk anlayışı bu böyle..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI