"3.OKTAY AKBAL- EDEBİYAT ÖDÜL TÖRENİNDEN İZLENİMLERİM"


Değerli Okurlar;

Atatürk Devrimleri ve Cumhuriyet İlkeleri ışığında, Türk Edebiyatına birbirinden değerli eserler kazandıran, Gazeteci,yazar Oktay Akbal anısına,

6 Mayıs 2023 Cumartesi günü, Saat:15.00 de,

MBŞB. Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezinde, her yıl geleneksel olarak düzenlenen,

"3.OKTAY AKBAL" Edebiyat Ödül Törenine katıldım.

Seminer salonundaki etkinlik, Oktay Akbal'ı anlatan belgesel filmle  başladı.

Muğla Büyük Şehir Belediye Başkan Vekili Cumhur Çoban'ın günün anlam ve önemini anlatan açış konuşması ile devam etti.

Sunucunun daveti ile kürsüye gelen Ayla Akbal hayat arkadaşı Oktay Akbal'ı, yazar kimliğini ön plâna çıkaran, değerli bilgiler paylaştı.

Konuşma bitiminde, ödül töreninine geçildi.

Cumhuriyetin 100.yıl temalı yazıları ile dereceye giren yazarlar,

1.Emel Esra Ciner

2.Hürriyet Yaşar

3.Özhan Öztürk  ödülleri'ni  Başkan Vekili Cumhur Çoban'la, İdari Genel Sekreter Yardımcısı, Birsen Kocataş'ın elinden aldılar.

Seçici kurulda bulunan Jüri üyeleri Yazar-Şair Ahmet Özer'le birlikte, Pr.Dr.Kemal Kocabaş'ın, (Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği Kurucu Genel Başkanı)

Çağdaş bir toplum olmak için, Aydın olmanın önemini anlatan akıcı konuşmaları ile bilgilendik.

Sunucu,

Kültürün ve Sanatın

Akyakada'ki hamisi, Hamdi Yücel Gürsoy'u, konuşmasını yapmak için kürsüye davet etti.

Hamdi Ağabey,v ücut dilini kullanarak  Oktay Akbal'la ilgili  anısını anlatırken sanki o günleri  tekrar yaşıyor gibiydi?

Ben de söz alarak,Atatürk'ün Doğumunun 100.yılı anısına,İzmir Sanatçılar Derneğinin düzenlediği Şiir Yarışmasında, jüri Üyelerinden biri olan Oktay Akbal'ın,"yazar kimliğini savunan onurlu davranışı hakkında" başından geçen bir anısını paylaştım.

Her yıl ölüm yıl dönümünde, AKYAKA da,Yücelen Gurubu öncülüğünde,"Şadan Gökovalı" Kültür Salonunda yapılan Oktay Akbal'la birlikte,diğer aydınlarımızı anma etkinliğine, Muğla Sanatseverler Derneği olarak destek vermeye devam edeceğiz.

17 Şubat 2023 tarihinde sonsuzluğa uğurlanan,Cumhuriyet Gazetesi yazarı, Hikmet Altınkaynak sahnedeki anı köşesinden,arkadaşı Oktay Akbal adına düzenlenen etkinliği,yazarların konuşmalarını sessize izledi.

Her iki yazarımızı,saygıyla anıyorum, şiir aydınlığında, ışıklar içinde uyusunlar.       

Mekanları gül bahçesi olsun.

Etkinliğe destek veren arkadaşlarım,

Berrin,Cüneyit Duma,Güler Karul,Ülkü Demircan,Emsal,Nuri Durusoy'a katılımları için teşekkür ederim.

Etkinlikte beni etkileyen olaysa, 2009 yılında Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezi Nail Çakırhan Salonunda yaptığımız, sözünü dudaktan gözünü budaktan esirgemeyen yiğit şairimiz Hasan Hüseyin Korkmazgil anma etkinliğine, onur konuğu olarak davet ettiğimiz şairimizin hayat arkadaşı, Azime Korkmazgil Hocamla 14.yıl sonra, seminer salonunda tekrar göz göze gelmemiz oldu.

Kızı, Barış'la birlikte gelmişler.

Ne kadar sevindim anlatamam.

Ayak üstü yaptığımız sohbetle geçmiş günleri yad ettik.

Geleneksel hale gelen bu muhteşem etkinlikleri düzenleyen, MBŞB. Bşk.Dr.Osman Gürün başta olmak üzere, Belediye personeline, emeği geçen,seçici kurul üyelerine, ödül alan yazarlarımıza, teşekkürü bir borç bilirim.

YAZARIN DİĞER YAZILARI