AYHAN İÇÖZ'Ü SEVGİYLE ANIYORUM

Değerli Okurlar, Sevgili Dostlarım. Muğlamızın kültürel belleğine, adını altın harflerle yazdıran,

Eğitimci-Tiyatro Oyuncusu ve Yönetmeni, güzel insan Ayhan İçöz Hocamızı 5. ölüm yıl dönümünde sevgi ve saygıyla anıyor,hasretle arıyoruz.

 

Ayhan Hocamızla tanışıp arkadaş olmamız,  (1980-2002) tarihleri arasında Yatağan'da yaşadığım yıllara rastlar, Muğla'ya gelişimle, bu dostluk kardeşliğe dönüşür.

Değerli Ağabeyim, Gazeteci-Araştırmacı Yazar Ünal Türkeş'in Başkanlığını yaptığı MUSTOP (Muğla Sivil Toplum Platformun'da) birlikte yer aldığımız projeler ve etkinlikleri sanat dostlarıyla paylaşmanın mutluluğunu birlikte yaşadık.

Gelin, Ayhan Hocamızı biraz daha yakından tanıyalım.

-Bilimin ışığında, Atatürk Devrimleri ve Cumhuriyet İlkeleri ışığında, sanatın evrensel gücüne inanmış bilinçli yapısıyla üstlendiği kültürel çalışmaları  (yazılı, görsel ve sözel) başarıyla taçlandırdı.

-Sevgiyi, yaşamının merkezine koyan ender insanlardan biriydi.

Öğrencilerine önce arkadaş, sonra Öğretmenlik yaptı.

Dertlerini dinleyip, çözüm yolları buldu.

-Eğitimci kimliğiyle, Lise ve dengi okullarda idareci ve Edebiyat Öğretmeni olarak görev yaptı.

Öğrencilerin, başta tiyatro olmak üzere, kültürel etkinliklere aktif olarak katılımını  sağladı.

-Pozitif enerjisini ve bilgisini, sinerjiye dönüştürüp, öğrencileri ve dostlarıyla paylaşan ender aydınlardan biriydi.

O yüzden, yaşadığı son ana kadar para yerine dost biriktirdi.

 -Özel gün ve haftalarda düzenlediği, (tiyatro, şiir dinletileri, anma etkinlikleri) emekli olduktan sonra da devam etti.

- İkimizin de Edebiyat Öğretmeni olan Bahattin Uyar Hocam için 2018 yılının 25 Kasım'ında düzenlediğimiz "Yaşayan Ustaya Saygı" etkinliğine katılarak, duygulu, etkileyici muhteşem bir konuşma yaptı.

- MBŞB Tiyatro Topluluğunun Sorumluluğunu üstlendiğinde, ilk işi Eğitim Onurumuz Köy Enstitüsü Çıkışlı Öğretmenimiz Bahattin Uyarın yazdığı 'Akçaköy Ağarırken' adlı oyunu yönetmen olarak sahneye koymak oldu.

Yaşamındaki kilometre taşlarına bir göz atalım.

AYHAN İÇÖZ

Ayhan İçöz, 1960 yılında Muğla'nın Yatağan ilçesi Bozüyük köyünde doğdu. 1985 senesinde Erzurum Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümünü tamamlayıp, 1989 yılında Muğla İmam Hatip Lisesi'nde göreve başladı. 91-92 eğitim öğretim yılında Muğla Turgut Reis Lisesi'ne tayin oldu. Turgut Reis Lisesi'nde göreve başladığı yıl tiyatro ekibini kurdu ve yıl sonunda "Nalınlar" adlı oyunu seyirciyle buluşturdu. Emekliliğine kadar ki süreçte pek çok oyun sahneledi ve öğrencilere tiyatro eğitimi verdi.

2017 senesinde Milli Eğitim'e bağlı görevinden emekli olup, aynı sene Muğla Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı'nda, Tiyatro Bölümü Başkanlığına getirildi. Hemen sonrasında 'mobil sahne' ile Ramazan ayı boyunca Muğla'nın kırsal köylerinin de tiyatro ile buluşmasına aracılık etti Mayıs 2017'de, Yaraş Köyü'nde yerel halk ile beraber hazırladıkları doğaçlama "Yaraş'ta Düğün" adlı oyunu Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezinde sergilendi. Nisan 2018 yılında, Muğla Açık Ceza İnfaz Kurumu'ndaki hükümlülerle "Dur Yolcu" adlı oyunu Çanakkale Zaferinin 103. Yıl dönümünde gösterildi. Ayhan İçöz, 2019 yılının Mayıs ayında geçirdiği beyin kanaması sonucunda aramızdan ayrıldı.

Ruhu şad olsun. Işıklar içinde uyusun. Yüreklerimizde yaşamaya devam edecek.

YAZARIN DİĞER YAZILARI