BİR YENİLGİNİN ANATOMİSİ

BİR YENİLGİNİN  ANATOMİSİ    

Değerli Okurlar,         Tazelenme Üniversitesi etkinlikleri hız kesmeden devam ediyor.

MSKÜ.Edebiyat Fakültesi Yaşar Özden Anfisi,10 Nisan 2023 Pazartesi günü, Değerli Ağabeyim, Yönetmen,yazar, şair Hasan Özgen'in, tek kelimeyle muhteşem, "Bir Yenilginin Anatomisi" adlı belgesel film gösterimine ev sahipliği yaptı.

Tazelenme Üniversitesi Öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği film gösterimi öncesinde Sınıf Başkanı Abdülkadir Bozacı ile birlikte TAÜ Öğrencilerine ve katılımcılara hoş geldiniz dedikten sonra   Yönetmen Hasan Özgen'i, öz geçmişini okuyarak tanıttık.

Konuşmasını yapması için sahneye davet ettik.

Film hakkında kısa bir bilgilendirmeden sonra,

Filmi izledik. Bilgilendik.

İzlerken depremle bire bir bağlantı kurduk.                     

 Başta İstanbul olmak üzere,çevre sorunları ile boğuşan, Metropol Kentlerdeki, Gece kondu ve gökdelenlerin,  Göçlerin getirdiği  çarpık kentleşmenin getirdiği sorunlardan  kaynaklandığının bir kez daha farkına vardık,

Depremin her zaman diliminde olabileceğini.

Alın yazısı ve Kader olmadığını.

İlgililerin, akıl tutulması  yaşadığı

mız söylemlerine karşı, 'Gerçek  fay kırığının' rant uğruna yapılmış çok katlı binaların yapılmasına izin veren anlayıştan kaynaklandığını belleğimize kazıdık. 

Güney Amerika gezisinden ayağının tozu ile dönen Can dostum Tugay ve hayat arkadaşı İnci Mutlu söyleşide bizleri yalnız bırakmadı.

Etkinliğe birlikte geldikleri,kendiside deprem mağduru olan arkadaşları, Şair,Yazar Filiz Gökdemir Özarslan Hanımefendi ile tanıştırdı. Şairimiz, Deniz sevdam adlı kitabını imzalayıp hediye etti.

Filiz Hanıma Teşekkür ediyor,şiir tadında güzel günler diliyorum.

Ders alınması gereken, "Bir Yenilginin Anatomisi' Belgesel filmi, TAÜ Öğrencileri ile buluşturan Tazelenme Üniversitesi Kurucusu, Pr.Dr Muammer Tuna Hocamıza,katılımları ile bizleri onurlandıran Sevgili Ağabeyim,Yönetmen,yazar,şair Hasan Özgen'e,Doktora Öğrencisi Asmin Deniz'e, Y.Lisans Öğrencisi Aybüke Harman'a,teşekkürü bir borç bilirim.

Sevgiyle kalın, sağlıklı kalın, tabii ki,sanatla kalın.  Gelin birlikte, Yönetmen Hasan Özgen'i, kısa öz geçmişi ile biraz daha yakından tanıyalım.

HASAN ÖZGEN                 

Doğum Yeri ve Yılı:  Milas, 20 / 07 / l947

İletişim

Kanlıca Mahallesi İbrahim Paşa Cad. No: 120

Beykoz/ İSTANBUL

 GSM     : (0532)  353 93 03

e-posta :  hasozgen@gmail.com

web       : www.nobetciajans.com

Özgeçmiş:

l974-1982 yılları arasında TRT Haber Merkezi'nde çalıştı. 1983 yılında Suha Arın'la birlikte MTV A.Ş'nin kuruluşuna katıldı. 1987'de kendi ajansını kurdu.  Halen, Nöbetçi Ajans Filmtel Reklamcılık Film Yapım Yönetim Turizm Ltd Şti'nin kurucu ortağı ve yöneticisidir.

TRT ile başlayan tv-sinema deneyimi, ağırlıklı olarak belgesel filmlerin üretimine katılarak gelişti. Kameraman, görüntü yönetmeni, senarist ve yönetmen olarak çalıştı.

 'Yazın' ve 'yazı sanatı' ile ilgilenmeye lise yıllarında başladı. Şiir ve düz yazı çalışmaları çeşitli dergilerde yayımlandı. Son yıllarda kentler ve kent kültürü üzerine yazıyor. 

Şubat 2011 -2013 yıllarında BSB Sinema Eserleri Meslek Birliği'nin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüttü.

2013 yılında TRT Genel Müdürlüğü tarafından "TRT Belgesel Onur Ödülü";

2021 yılında ise Kültür Sanat Belgeselleri Film Festivali tarafından " Belgesel Ustası Onur Ödülü" verildi.

ÇEKÜL-Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı kurucu ve yönetim kurulu üyesi, TKB-Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Üyesi, BSB- Belgesel Sinemacılar Birliği ve TGC-Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesidir.

Çeşitli üniversitelerin iletişim fakültelerinde "Belgesel Sinema" konulu dersler verdi/veriyor.

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI