EĞİTİM ONURUMUZ KÖY ENSTİTÜLERİ

"Tazelenme Üniversitesi etkinlikleri Hız kesmeden devam ediyor)

 

Değerli Okurlar;

17 Nisan 2023, Eğitim tarihine damgasını vuran,Eğitim Onurumuz Köy Enstitülerinin Kuruluş yıl dönümü.

Muğla Tazelenme Üniversitesinin, Edebiyat Fakültesi Z04 No'lu derslikte düzenlediği"Köy Enstitüleri  Anma Programına,"Mimar Nurtan Onur ve Makina Mühendisi Selahattin Sapmaz'la birlikte katıldık.

TAÜ Kurucusu Pr.Dr.Muammer Tuna'nın, Eğitimden Üretime,Köy  Enstitülerinin Ülke kalkınmasındaki rolünü  anlatırken, Tazelenme Üniversitesi arasında kurduğu benzerliği dile getirmesi, konuşmanın önemli ayrıntılarından biriydi.

Muammer Tuna, konuşmasını yapmak üzere TAÜ nin en genç öğrencisi 95 yaşında Aksu Köy Enstitüsü Çıkışlı Öğretmenimiz Zeliha Korkmaz'ı kürsüye davet etti.

Zeliha Hocamız, Köyünden çıkıp Aksu Köy Enstitüsüne varış yolculuğunu,Enstitününkendine sağladığı kazanımları,başından geçen anıları, sanki daha dün yaşanmış gibi ayrıntılarıyla anlattı.

Eğitimin,dersliklerde ve işliklerde uygulamalı olarak yapıldığını,üretmeden tüketmenin en büyük ahlaksızlık olduğunu,okul inşaatında duvar ören erkek öğrencilere,nasıl harç karıp taşıdığını,  dikiş makinesi ile hem kendi hem de arkadaşlarının  kıyafetlerini diktiğini

anlatırken, sınıfça kendisini hayranlıkla dinledik.

Sınıf  Başkanımız Abdülkadir Bozacı,eğitmen okulları ile başlayan projenin,Türkiyenin coğrafi yapısı göz önüne alınarak,ulaşımın kolay sağlanması için, demir yollarına yakın yerlere kurulup,nasıl 21 Köy Enstitüsüne  dönüştüğünü anlatıp, katılımcıları bilgilendirdi.

Anma Etkinliğinin bende bıraktığı izlenime gelince.

-Aydınlanmanın kırsaldan Merkeze yayılmasını sağlayan

Enstitülerden mezun olan öğretmenlerin dışında,yüzlerce bilim insanı,yazar,şair,sanatçı yetiştiren,siyasal,sosyal,kültürel ve ekenomik  alanda,bir dönem Ülke kalkınmasına damgasını  vuran Köy Enstitüleri kapatılmış olsada,özel gün ve haftalarda anılmaya devam edecek.

 Bir aydınlanma yuvası olan,Köy Enstitülerinin Kuruluşunun 83. yıl dönümünde,

Başta ;Bağımsızlığı Türk Milletine armağan eden, Cumhuriyetimizin Kurucusu, Baş Öğretmen,Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yüceli,İlk Öğretim Genel Müdürü İsmail Hakkı Tonguçu,sonsuzluğa uğurladığımız Öğretmenlerimizi,saygı ve sevgiyle anıyoruz,ışıklar içinde uyusunlar.

Hayatta olan öğretmenlerimize, sağlıklı bir yaşam diliyorum.

Sevgiyle kalın, sağlıklı kalın, tabii ki,sanatla kalın.

"Sürer eker biçeriz güvenip ötesine,

Milletin her kazancı,

Milletin kesesine.

Toplandık baş çiftçinin

Atatürk'ün sesine,

Toprakla savaş için, ziraat cephesine."

YAZARIN DİĞER YAZILARI