DÜNYANIN EN İLGİNÇ OLAYLARI !?

 

                    DÜNYANIN EN İLGİNÇ OLAYLARI !?

--Biliyor musunuz, dünyanın en büyük "Deve Hastanesi" Suudi Arabiyya'da kuruldu!.. (Bakın bu bir Devlet Hastanesi değil, DEVE Hastanesi!..) Tam 70 Bin metrekare büyüklüğündeki kapalı alandaki bu Deve Hastanesi'nde, binlerce deve aynı anda tedavi edilebilecekmiş, iyi mi? Şimdi kalkıp da bana; "Yok devenin pabucu!" filân demeyiniz de, adamlar yapıyor işte... Zati bu 'Arap Aklı' kalkıp da, insanları için böyle bir hastane inşa etseydi eğer, pek şaşırırdım doğrusu!.. Çünkü orada en değerli şey, develerdir!..

--Devrim Gazetemizin 20 Ekim 2020 Salı günkü sayısında, Muğla Doktoru sayın Prof. Dr. Şadan Gökovalı hocamızın, kuşlarla ilgili çok ilginç bir yazısı vardı... Yazı başlığı "Kuşların Büyükelçisi" idi... İngiliz denizci James Cook'un kaydettiği bir olayı anlatıyordu: Yılın belli bir mevsiminde, Serçe'den küçük bir cins kuşun onbinlercesi, sürü halinde Vietnam'ın güneyindeki 'Annan Körfezi' üstüne uçuyor... Birkaç Bin Km. gittikten sonra, belli bir noktada duraklıyor ve korkunç çığlıklar atarak patır patır denize dökülüyorlar!.. Çok azı geri dönerek, geçen gemilere sığınarak hayatta kalıyorlar ve olağanüstü şekilde yeniden çoğalıyor, ertesi yıl da aynı olayı tekrarlıyorlar...

Bilim dünyası bunu "doğal dengeyi korumak için kuşların toplu intiharı" olarak açıklıyor... Ama bizden bir araştırmacı, genç bir Ornitolog (kuş bilimci) bunun doğa yasalarına aykırı olduğunu düşünüp, kendisi araştırmaya başlıyor... Yaptığı su altı araştırmalarda, Okyanus'un tam ortasında, kuşların öldüğü yerde, çökmüş bir ada keşfediyor!.. Anlıyor ki, bu kuşlar daha önceleri orada konaklayıp, dinlenip, karınlarını doyurup, göç yoluna devam ediyorlarmış... Ada Okyanusa batınca da, yorgun kuşlar orada ölüme gdiyorlarmış...

Şadan Hocam, bir de aynı yazıda, aynı araştırmayı yapan 'İzmir Kuş Cenneti' araştırmaları ile de ünlü bu bilim insanımız "Prof. Dr. Mehmet Sıkı"yı anlatıyor... Yahu, hiç değer vermediğimiz kuşlar üzerine, meğer ne kadar da bilmediğimiz şeyler varmış ve dogğal yaşam için ne kadar da önemliymiş bunlar!.. Sizleri bilemem, ama ben 70 yaşıma geldim, çok kitap okudum, çok yazı yazdım, çok şey bildiğimi sanırken, bunları okuyunca vallahi yüzüm kızardı!.. Birkaç ay önce de, bal üreticisi eski bir öğrencimden, 'bal arıları olmasa meyve ve sebzeleri rüyamızda göreceğimizi' canlı örnekleriyle dinleyip, şoke olmuştum!.. Yahu biz bu küçük şeylere pek önem vermiyorduk amma, meğerse biz insanların beslenmesi ve hayatta kalmasının esas nedenleri bunlarmış, biliyor musunuz!?

--Her gün yerel veya ulusal gazetelerde birçok köşe yazıları görüyor, bunların bazılarını okuyoruz değil mi? Kimi siyasetten, kimi teknolojiden, kimi ekonomiden, kimi eğitimden, kimi sanat ve edebiyattan, kimi gelecekten, kimi de geçmişten bahsediyorlar!.. Bunların kimisi dolu, kimisi menfaati için kalem oynatan boş ve hiçbir halta yaramayan şeyler yazan insanlar!.. Ama Prof. Şadan Gökovalı, Prof. Kemal Kocabaş, İbrahim Ergin, Mehmet Bildirici, Ramiz Şencan, Hamdi Topçuoğlu, Bedri Özer, Kemal Gürbüz, Nevzat Çağlar Tüfekçi, Ali Erdemli, Nail Duman, Mehmet Gülhan, Sadettin Özbek, Turgay Mutlu, Nabide Kılınç... gibi yazar ve şairleriniz olduğu için, siz 'Devrim ve Demeç Gazetesi' okurları gerçekten şanslısınız!..

--Dünyaca ünlü Rap şarkıcısı Lil Wayne, son ABD seçimlerinde Başkan Trump'a oy verdiği için, çok sevdiği 'Büyük Beden Mankeni' sevgilisi Denise Bidot tarafından terk edildi, iyi mi? Yahu şu Trump'la ilgili bir tek olumlu ve iyi bir şey duymayacak mıyız biz?..

--ABD'nin 2020 seçimlerinde, "En Yaşlı Başkan, En Çok Oy Alan Başkan"dan sonra, ülkede bir ilk de, Senatoda yaşandı: Demokratların adayı 30 yaşındaki 'Trans' aday Sarah McBride, senatör seçilerek Delawvre Eyalet Senatosu'na girdi...

--Dünyaca ünlü İngiliz giyim mağazası "Marks - Spencer (MS)", 94 yıl sonra ilk defa '87.6 Milyon Sterlin' yani Bir Milyar TL zarar etti!..

--Sağ kolunda 'Parkinson' hastalığı belirtileri başlayan Rus Lider Viladimir Putin'in, Ocak- 2021'de görevi bırakacağı iddia edildi... Bir tane koldan ötürü bu tipteki insanların, böyle bir görevi bıraktıklarını görüp-duyanınız oldu mu hiç!? "Duy da inanma" diye ben buna derim işte!.. İki kolu kopsa, gene o koltuklardan gitmez kardeşim bunlar!..

--Türkiye, Somali'nin İMF borcunu ödeyecek miş??? Hiç güleceğim yoktu, Allah sizden razı olsun!.. Yahu biz kendi borçlarımızı ödeyemez haldeyken, bu elin Somali'sinin İMF borcu nereden çıktı be!? Yüce Allah önce bize, biz de onlara inşallah!..             Sakin KOŞAR...

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI