ARKADAŞIM SABRİ ERDOĞAN' I KAYBETTİK

ARKADAŞIM SABRİ ERDOĞAN' I KAYBETTİK

 

Sabri Erdoğan benden bir yaş küçüktü herhalde. İlkokulu Dumlupınar İlkokulunda okumuş, annesi Muzaffer Erdoğan aynı okulda öğretmendi.

Babası askeri diş tabibiydi, Muğla'ya geldiğinde, Selami Erdoğan. Muğla'nın tanınmış ailesinden Mahmutların kızını almış.

Bu evliliklerinden üç çocuğu olmuş, Erdoğan çiftinin. İkisi Sabri'den  büyük ablaları ve Sabri.

Urla'da bankada iş bulmuş, Sabri, oradan emekli olmuş. Büyük ablası bekardı ve erken kaybetmişti, ablasını. Diğer ablası da İzmir'deydi, evliydi.

Ben ortasında iken ortaokul ve lisede öğretmen bulmak zordu, onun için fizik dersimize geliyordu, babası Selami Erdoğan.

Yazılı sonuçlarını açıklarken bazı arkadaşların yazılı notunu üç diye söylenmesi gereken sayıyı "üj" diye okuyordu.

Selami Erdoğan Murat 124 almıştı, her gün onu yıkıyor, temizliyordu. Muayenesi önceki yıllarda Postanenin oradaydı, daha sonra Devrim Gazetesi'nin üstünde Can Eczanesinin üst katındaydı. Daha sonra muayenesini kapatmıştı.

Sabri Urla'da evlenmiş, bir oğlu olmuştu. Urla'da hırdavatçı dükkanı vardı, oğlu Selami'nin.

Lise yıllarının sonunda tanıştık, Sabri ile. Çünkü Sabri kolejde okuyordu, son yıllarını bizim gibi lisede tamamladı. O yıllarda 10-15 kişilik gruplar halinde her akşam yola çıkar dolaşırdık. Gecenin sonunda ya Karadeniz Pastanesine  gider süt içerdik ya da Yılmazspor'lu Muharrem'in Pastanesine gider kuru fasulye yerdik.

Biz yaz dönemi düğünlere karşıdan bakmaya gittiğimiz de olurdu. Düğünler Mahfelde yapılıyordu, askeri gazinoda. Bir düğünde biz de karşıdan bakmak üzere gitmiştik. Orkestrayı ortadaki havuzun üstüne konumlandırıyorlardı. Biz de grup olarak havuzun üstüne tünemiştik.  Nasıl olduysa ben dengemi kaybetmiş , havuzun içine düştüm. Belime kadar suyun içinde kalmıştım. Hemen havuzdan çıktım, eve gittim, üstümü değiştirip gelmiştim. Sabri böyle şeyleri hiç unutmaz, devamlı hatırlatır dururdu. O sene topluca İzmir'e üniversite sınavına gitmiştik diye hatırlıyorum, Alsancak Hotel'de kaldık diye hatırlıyorum.

Ben belediye dergisinde anne ve babasının anılarını Sabri'nin ağzından  vermiş,  yayımlamıştım.

Sabri son yıllarda Muğla'ya geldiğinde Şadi'nin Pazaryeri girişindeki taksi durağına uğrar orada vakit geçirirdi. Rahatsızlanınca Şadi ve Mustafa Özen İzmir'de ziyaret etmişlerdi. 

Cenazesine Zafer Hoca katılmış , Muğla'dan.

 

Muğla ile ilgili yazılar hep Sabri'nin   ilgisini çekerdi.

Rahatsızlığı birkaç yıldır devam ediyordu.

Kurtulamadı, onu hep hatırlayacağız.

Geride kalan çocuklarına ve ailesine baş sağlığı diliyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI