AYŞE ZARAKOL

AYŞE ZARAKOL

Oksijen Gazetesi'nin 1-7 Aralık 2023 sayısını 39.sayfasında Elif Ergu'nun yazısında Rahmi Koç Bilim Madalyası Ödülü sahibi Cambridge Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Profesörü Ayşe Zarakol olduğunu yazıyor.

8 yıldan beri 50,yaşını geçmemiş başarılı bilim insanları ile bizleri tanıştırıyor.

Tanıtım videosunu izlerken gözleri dolmuş, Elif Ergu'nun.

"Çalışmalarında Batı merkezli tarih anlayışını değiştiriyorum. Çünkü uluslararası ilişkiler tarihi, hep Avrupa merkezli anlatılmış. Hatta  17 .yüzyılda başladığı söylenmiş. " diye başlıyor, Prof.Dr. Ayşe Zarakol.

İyi yetişmiş Türk kadını olarak, Batı dünyasında kendini ispatlamış bir akademisyen olması ve iletişim sektörünün duayen isimlerinden Necla Zarakol'un kızı olması  ayrı bir gurur kaynağı olmuş.

Zarakol, Avrupa ve Batı merkezli uluslararası ilişkiler teorilerini reddeden bir isim. 13.üncü yüzyıldan başlayarak uluslararası ilişkilerde hiyerarşiyi anlatıyor, Zarakol.

Metin Sitti de bundan 5 yıl önce aynı ödüle layık görülmüş, şimdilerde ise Koç Üniversitesinin Rektörü.

"Bu ödülü aldığımda yaşadığım mutluluğu anlatamam. O günlerde rektör olacağımı düşünemiyordum. " dedi, Prof.Dr.Ayşe Zarakol.

"Koç Üniversitesi'nde kadın akademisyen sayısı  epey fazla. Bunun için gurur duyuyoruz. Bu günde ödülü yurt dışında başarılı çalışmalar yapan kadın profesöre veriyoruz. " dedi, Prof. Dr. Metin Sitti.

Zarakol, Amerika'da doktora yaptığını, Amerikan uluslararası  ilişkiler teorilerine Doğu teorilerini, siyasi geçmişini anlatarak eleştiren hoca, bu konuda çok sayıda çalışmaya imza atmış. Türkiye, Japonya ve Rusya karşılaştırılmasına dayanarak 2.Dünya Savaş'indan sonra bu ülkelerin Batı merkezli düzene nasıl geçtiklerini anlatmış. Zarakol'un kitap haline gelen ve dikkat çeken bu tezinin ardından yazdığı ikinci kitabı da " Hierarchies in the World Politics" tir. Bu kitabında Zarakol, uluslararası ilişkilerdeki hiyerarşileri incelemiş. 13.yüzyıla kadar giden, Moğollar'dan bu yana inceleyen Zarakol "Batı neredeyse 1990'lara kadar bunları geldi" diyor.

Zarakol'un ödül törenindeki konuşması da merak yüklüydü.

Akademik çalışmalar yapmak,makaleler yayınlamak kadar öğrenci yetiştirmeye ve öğrencilerini istedikleri alanda çalışmaları konusunda destekleyen  Zarakol "Cumhuriyet'in 100.yılında bu ödülü almış olmaktan dolayı çok mutluyum.Bu ödül beni yaptığım çalışmalarda motive edecek. " demiştir.

Prof. Dr.Ayşe Zarakol'un konuşması Koç Üniversitesi web sitesinde bulabilir meraklılar ve öğrenciler.

Rahmi Koç  da törende hazırlanan videosunda,

"Kurduğumuz üniversitede, üretilen bilim beni o kadar mutlu ediyor ki, anlatamam " diyordu.

Ülkemizin bilime, çağdaş eğitime, bilim insanlarının desteklenmesine çok ihtiyacı var.

Uluslararası bilim insanları arasında insanlarımızın olması bizim için gurur kaynağı oluyor.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI