FUAT AKSOY'U KAYBETTİK

 

Manifaturacı Ulalı Ali' nin torunu, Turgutreis Lisesi Fransızca öğretmeni Akif Artemiz'in oğlu, Manşet Mağazası ortaklarından Fuat Aksoy'un eşi Gülsüm Aksoy'un ve Ulalılar Mağazasının sahiplerinden Fuat Aksoy'u kalp krizi sonucu kaybettik.

Rahmetli Ulalı Ali amca yanılmıyorsam, Muğla Belediye Başkanı  Erman Şahin'in son döneminde Muğla Belediye Meclisindeydi.

Ben ilkokulu bitirip Muğla Turgutreis Lisesine gidince Akif Artemiz Aksoy da oradaydı. Artemiz Bey, emekli olunca Manşet Mağazasına ortak oldu.

Artemiz Beyle Karabağlar Yaylasında Gokkıble Kahvesinde komşuyduk. Gokkıble Kahvesinde babam Halil Sapmaz, ben ilkokul 3 ve 4.cü sınıftayken kahve işleticisi oldu. Benden önceleri de Gokkıble Kahvesini işletmiş, ağabeyim Mustafa Sapmaz daha askere gitmeden önce.

Artemiz Akif Aksoy'la yaptığım söyleşi, Muğla Kent Kültürü Dergisinin Kasım 2011, 38 ve 39 sayfalarında çıkmıştı. 

O söyleşiden aldığım bilgilerde, Rahmetli Fuat Aksoy da Muğla'da Sanayi İrtibat Memuruymuş. Akif Artemiz Aksoy, Muğla Atatürk İlkokulunda okula başlamış. Buradan tayini Afyon'a çıkmış, babası Fuat Aksoy'un.

Afyon'da Gedik Ahmet Paşa İlkokulunu bitirdikten sonra Afyon Lisesine geçmiş. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Akif Artemiz Aksoy'un  devre arkadaşıymış.  Babasının  tayini Aydın'a çıkınca bundan sonrasını Aydın Lisesinde devam etmiş, Artemiz Akif Aksoy. 

Babasının  tayini daha sonra  Bilecik'e çıkmış.

O  zaman İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Filolojisine devam etmiş.  Daha sonra İstanbul Çapa Yüksek Öğretmen Okuluna geçmiş. 1966 yılında kura sonucu Muğla Turgutreis Lisesine tayin olmuş.

Uzun yıllar Fransızca öğretmenliği yaptıktan sonra emekli olmuş Artemiz Akif Aksoy öyle kenarda oturayım dememiş  yeni kurulan Manşet Mağazasının ortağı olmuş.

Manşet Mağazasının yanısıra, Ulalılar Mağazası ve Mobilya Mağazası ile Kötekli'de Yurt İşletmelerinin sorumluluğunu üstlenmişti,  Fuat Aksoy.

Her gün öğleden sonraları, Manşet ve Işık Mağazalarının orada yeşil alan olarak düzenlenen yerde, Fuat Aksoy ile Kaan Yalın önlerindeki yeşil alanın bir köşesinde konuşurlardı, dertleşirlerdi.

Şimdi Kaan Yalın çok üzgün, daha dün konuştukları geliyor aklına, inanamıyor arasta arkadaşının kendini yalnız bıraktığına.

 Fuat Aksoy'a yol göstermiş, rehber olmuştur, her konuda, Akif Artemiz Aksoy.

Kabullenmesi güç olan bu durumda ne yazık ki, yapılabilecek bir şey olmuyor,

Allah'tan rahmet dilemekten başka.

Artemiz Hocama, Eşi Gülsüm'e  ve çocuklarına sabırlar ve metanet diliyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI