HAMDİ SADİ ÖZBEK'İ ANIYORUZ

26 Şubat 2024 günü saat 17.00 de Hamza Sadi Özbek'i anma toplantısı, Menteşe Belediyesi Nail Çakırhan Salonunda  gerçekleştirildi.

Menteşe Belediyesi, Tazelenme Üniversitesi, MUSANDER, Türkiye Yazarlar Birliği Muğla Şubesi  ile birlikte düzenlenmişti.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nden Prof. Dr. Muammer Tuna, Prof.Dr. Bayram Akça, Prof.Dr. Namık Açıkgöz, yazar Ali Can, Hamza Sadi Özbek'in oğlu Umurbeg, yeğenleri Ruşen Özbek ve Sadettin Özbek ve yeğeni Mustafa Ercan toplantıya katılanlara bilgiler aktardılar, anma toplantısına gelenlere.

Emekli öğretmen Abdullah Demirel her zamanki gibi, görüntüleri perdede akıtıyordu.

Gecenin takdimini Anadolu Lisesi Öğretmeni

Ayla Ersöz Özcan Hanım yaptı.

Hamza Sadi Özbek, Ulu Caminin üstündeki evinden çıkar, babamın Galip Dayının fırınının altındaki köşede bakkal dükkanı vardı, oradan geçerken hatırlıyorum. Hamza Sadi Özbek'in 3 çocuğu vardı. En büyüğü kız Neslihan, ikincisi Umurbeg ve en küçüğü Yesimcan'dı. Yesimcan'la ilkokula başladığımda bizimle beraber okudu, bizim sınıftaydı.

Hamza Sadi Özbek, 1912 yılında Muğla'da doğmuş. Tahsil hayatından sonra muhtelif memuriyetlerde bulunmuş, en son madencilikle uğraşmış, Hamza Sadi Özbek.

Hamza Sadi Özbek'in hayatı anlatıldı. Milliyetçiliği, şiirleri Muğla Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından okundu.

İsmail Zorba da babası Emin Zorba'dan dinlediği anılarını aktardı.

Gösterilen fotoğraflar arasında rahmetli Alpaslan Türkeş'inde bulunduğu fotoğraf da vardı. Hamza Sadi Özbek, Alpaslan Türkeş ve arkadaşları,  tabutluk denilen yerde işkence görmüşler.    Hamza Sadi Özbek'in yaşamından fotoğrafları ilgiyle izledik.

Sadettin Özbek'in başını çektiği anma günlerinde Muğla yaşamına damga vuranların anılması bir kadirşinaslık göstergesi oluyor.

Bu tür anmaları Sadettin Özbek arkadaşım uzun yıllar sürdürür.

Menteşe Belediyesi, MUSANDER'e, Tazelenme Üniversitesine, Türkiye Yazarlar Birliğine çok teşekkür ediyoruz, katkı koydukları için..

YAZARIN DİĞER YAZILARI