KAPLANIN SIRTINDA "İSTİBDAT VE HÜRRİYET "


Zülfü Livaneli'nin son kitabı, İnkılap Yayınevinden çıkmış. İstanbul 2022

15-30 Haziran 2023 tarihlerinde okudum.

300000 adet basılmış, 322 sayfa.

Ömer Zülfü Livaneli 1946, Ilgın doğumlu,  öğrenim hayatına Ankara Maarif Koleji'nde başlamış, Stockholmd'de felsefe ve müzik eğitimi almış. Türkiye ve dünya yazınına ve kültürel birikimine müzik, edebiyat, sinemada katkı koymuştur. Üretken yazarın 40 dilde yayımlanmıştır.

30 'dan fazla ulusal ve uluslararası ödül sahibidir. 1980 'lı  yıllarda Türk-Yunan Dostluk Derneğinin kurucularından biri oldu. 1996-2016 yılları arasında UNESCO iyi Niyet Büyükelçisi olarak görev yaptı.

2002-2006 yılları arasında TBMM de yer aldı. Düşünsel ve edebi üretimini İstanbul'da devam etmektedir.

Prof.Dr. İlber Ortaylı'nın yazdığı gibi Sultan 2.Abdülhamid dönemine ışık tutuyor. Sultan Abdülhamid'in doktorunun tuttuğu günlüklerden yola çıkarak yazmış, romanını. Tahttan indirilmiş sürgündeki Sultanın neler yaşadıklarını anlatıyor.

Tahttan indirilişinin üzerinden bir asır geçmesine rağmen 2. ci Abdülhamid'in yaşamının en ilginç zamanı yazarın anlatımıyla gün yüzüne çıkıyor. Devrik padişahın, ihtilâlci fikirlerin filizlendiği Selanik şehrindeki günleri yoğun bir psikolojik gelgit dalgası.

2.ci Abdülhamid tahtını kaybettikten sonra yaşadıklarına odaklanırken, okuru dönemin atmosferine ve düşünce  yapısına yaklaştıran roman dili akıcılığına kaptırıyor. Tarih ile kurgunun anlatıldığı 2.Abdülhamid kendini savunmaya çalışıyor.

Kitabın sonunda  romanda geçen kahramanlar hakkında bilgiler yer alıyor.

Osmanlı tarihinde en uzun padişahlık yapan sultan olarak biliniyor, hiç savaş yapmayı istemeyen, donanmayı zincirlerle halice bağlı tutmuş, hep müzakere yanlısı olmuş olduğunu kitapta anlatılıyor.

Sade ve anlaşılabilir dille yazılmış, okumaya başladığınızda elden bırakamıyorsunuz.

Doktorunun notlarından yola çıkarak yazılan güzel, düşündürücü bir roman..

İyi ki, notlar eline geçmiş Zülfü Livaneli'nin. Saray yaşantısından bir kesit  sunuyor, roman..

YAZARIN DİĞER YAZILARI