MMO KURULALI 41 YIL OLMUŞ


Makina Mühendisleri Odası Muğla İl Temsilciliği kurulalı 41 sene olmuş. Makina mühendisi Abdülkadir Aktar, İzmir'de eğitimini bitirmiş, odaya giderek Muğla'da temsilcilik açılması gerektiğini anlatmış. " Ben temsilcilik yapabilirim" demiş. İzmir Şube yönetimi de, Muğla'da bir temsilcilik açılması kararı vererek Oda Genel Merkezi'ne bildirmiş. O zamanlar İzmir Şubesi Başkanı Hüseyin Polat, oda sekreteri Fasih Kutluay'dı. Daha sonra temsilcilik açma kararı Abdulkadir'e bildirilmiş. 1982 yılında Muğla'da MMO'nun temsilciliği açılmış. Temsilciliğin ilk bürosu Abdülkadir'in Yağcılar İşhanının üst kattaki bürosudur.  O büroda Münnami Özyurt da çalışmaya başlamış. Muğla'da ilk olarak Makina Mühendisleri Odası Temsilcilik oluşmuş, Abdülkadir Temsilci, Münnami de Temsilci Yardımcısı olarak görev yapmışlar.

Münnami arkadaşımız daha sonra, ayrılarak kendi bürosunu açmıştır.

Ben de askerliğimi yapıp Muğla'ya döndüm.

Tayinim TEK Yatağan Termik Santralına oldu. Yağcılar Hanında eniştem Fevzi Şen'in motosiklet tamirhanesi vardı. Sık sık oraya uğrardım. Bir gün Abdülkadir Aktar "Seni temsilci yardımcısı olarak atanmanı sağlayabilirim, ister misin? " diye sordu.

Ben de kabul ettim. Daha sonra da temsilci yardımcısı olarak yazım geldi. Yatağan Termik Santral'da makina mühendislerine, odadan bilgiler veriyordum, üyelerin birikmiş borçları vardı. Taksit taksit almaya başladım.

Oda olarak önceleri Abdülkadir' in Kurşunlu Çıkmazındaki bürosunda daha sonra Çınar Otelinin işhanına çevrilmesi ile ikinci katta Hayri Madanoğlu'nun karşısındaki büroda oda işlerini yürütmüştür. O dönem odada Zerrin diye sekreter arkadaşımız ve İzmir Şubede teknik görevli arkadaşımız Ertan Serdönmez'i Muğla'ya vermişlerdi. İzmir Şube başkanı Dr. Turhan Tuna'ydı. Şube Yönetimi temsilcilik para kazanamıyor diye, teknik görevliye yani Ertan Serdönmez'e yarı maaş ödeyerek atlattık, o günleri. Ayda bir Şube toplantısına katılmak için İzmir'e gidiyordum.

İzmir Şubeye bağlı olan iller Antalya, Burdur, Denizli, Uşak, Aydın, Muğla, İzmir, Manisa, Balıkesir'di. Önce Antalya ve Burdur ayrıldı, daha sonra Denizli. Uşak, Aydın ve Muğla da Denizli Şubeye bağlandı.

Bu yemekte de hem Hayri Madanoğlu, hem de Nurgül Dindoruk Muğla'nın da ayrılma vaktinin geldiğini söylediler, plaketlerini alırlarken.

2000 yılında bir rahatsızlık geçirmiştim. Felç olmuştum, sağ tarafım tutmuyordu, bir de konuşma kabiliyetim yoktu, hafızam yerindeydi.  O durumda bile beni odadan ayırmadılar. Başıma gelenler o günlerde hergün atmam gereken hap bittiğinden, almayı unutmuştum, diye düşünüyorum, ben.

Hüseyin İnoğlu'nun isteğiyle1992 yılında bir sempozyum düzenlemeyi düşündük. Güneş Enerjisi ile ilgili hem sempozyum, hem de uygulamaları konusunda sergi. Sempozyumun konuşmacılarını da Hüseyin İnoğlu arkadaşımız ayarlamıştı.

Muğla Kültür Müdürü genç yaşta kaybettiğimiz

Mustafa Pabuçcuoğlu Hapishane'den çevrilerek  kullanıma açılan, Vali Dr.Lale Aytaman zamanında. Önce tebliğ sunacakların tebliğlerini topladık. Tebliğler kitabının basımı konusunda ne yapabiliriz diye düşünmeye başladık. Önce Vali Aytaman'a gittik. " Ben bir imkan bulabilir miyiz, bakayım " dedi. Bir hafta sonra cevap, verdi, yapamıyormuşuz, diye. Sürekli odada konuşuyorduk, tabi nasıl yapacağız, nasıl edelim, diye. O sırada teknik görevlimiz Ertan Serdönmez "Bana bir hafta, on gün izin verin, parayı toplarım " dedi. Ertan'a izinli olarak Denizli'ye gönderdik, öylece bildiriler kitabı basıldı, Muğla'da bürosu olanlar da katıldı.

Denizli'de " Bildiriler Kitabı" elimize geçince Vali Hanımdan randevu alarak gittim, biraz hoşbeşten sonra " Bunu da başardın ya" diyerek bizi kutladı. Ertan arkadaşımızın önerisi ve çabası olmuştu, bir kez daha onu saygıyla ve sevgiyle anıyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI