MMO KURULALI 41 YIL OLMUŞ

 

Makina Mühendisleri Odası Muğla İl Temsilciliği kurulalı 41 sene olmuş. Makina mühendisi Abdülkadir Aktar, İzmir'de eğitimini bitirmiş, odaya giderek Muğla'da temsilcilik açılması gerektiğini anlatmış. " Ben temsilcilik yapabilirim" demiş. İzmir Şube yönetimi de, Muğla'da bir temsilcilik açılması kararı vererek Oda Genel Merkezi'ne bildirmiş. O zamanlar İzmir Şubesi Başkanı Hüseyin Polat, oda sekreteri Fasih Kutluay'dı. Daha sonra temsilcilik açma kararı Abdulkadir'e bildirilmiş. 1982 yılında Muğla'da MMO'nun temsilciliği açılmış. Temsilciliğin ilk bürosu Abdülkadir'in Yağcılar İşhanının üst kattaki bürosudur.  O büroda Münnami Özyurt da çalışmaya başlamış. Muğla'da ilk olarak Makina Mühendisleri Odası Temsilcilik oluşmuş, Abdülkadir Temsilci, Münnami de Temsilci Yardımcısı olarak görev yapmışlar.

Münnami arkadaşımız daha sonra, ayrılarak kendi bürosunu açmıştır.

Ben de askerliğimi yapıp Muğla'ya döndüm.

Tayinim TEK Yatağan Termik Santralına oldu. Yağcılar Hanında eniştem Fevzi Şen'in motosiklet tamirhanesi vardı. Sık sık oraya uğrardım. Bir gün Abdülkadir Aktar "Seni temsilci yardımcısı olarak atanmanı sağlayabilirim, ister misin? " diye sordu.

Ben de kabul ettim. Daha sonra da temsilci yardımcısı olarak yazım geldi. Yatağan Termik Santral'da makina mühendislerine, odadan bilgiler veriyordum, üyelerin birikmiş borçları vardı. Taksit taksit almaya başladım.

Oda olarak önceleri Abdülkadir' in Kurşunlu Çıkmazındaki bürosunda daha sonra Çınar Otelinin işhanına çevrilmesi ile ikinci katta Hayri Madanoğlu'nun karşısındaki büroda oda işlerini yürütmüştür. O dönem odada Zerrin diye sekreter arkadaşımız ve İzmir Şubede teknik görevli arkadaşımız Ertan Serdönmez'i Muğla'ya vermişlerdi. İzmir Şube başkanı Dr. Turhan Tuna'ydı. Şube Yönetimi temsilcilik para kazanamıyor diye, teknik görevliye yani Ertan Serdönmez'e yarı maaş ödeyerek atlattık, o günleri. Ayda bir Şube toplantısına katılmak için İzmir'e gidiyordum.

İzmir Şubeye bağlı olan iller Antalya, Burdur, Denizli, Uşak, Aydın, Muğla, İzmir, Manisa, Balıkesir'di. Önce Antalya ve Burdur ayrıldı, daha sonra Denizli. Uşak, Aydın ve Muğla da Denizli Şubeye bağlandı.

Bu yemekte de hem Hayri Madanoğlu, hem de Nurgül Dindoruk Muğla'nın da ayrılma vaktinin geldiğini söylediler, plaketlerini alırlarken.

2000 yılında bir rahatsızlık geçirmiştim. Felç olmuştum, sağ tarafım tutmuyordu, bir de konuşma kabiliyetim yoktu, hafızam yerindeydi.  O durumda bile beni odadan ayırmadılar. Başıma gelenler o günlerde hergün atmam gereken hap bittiğinden, almayı unutmuştum, diye düşünüyorum, ben.

Hüseyin İnoğlu'nun isteğiyle1992 yılında bir sempozyum düzenlemeyi düşündük. Güneş Enerjisi ile ilgili hem sempozyum, hem de uygulamaları konusunda sergi. Sempozyumun konuşmacılarını da Hüseyin İnoğlu arkadaşımız ayarlamıştı.

Muğla Kültür Müdürü genç yaşta kaybettiğimiz

Mustafa Pabuçcuoğlu Hapishane'den çevrilerek  kullanıma açılan, Vali Dr.Lale Aytaman zamanında. Önce tebliğ sunacakların tebliğlerini topladık. Tebliğler kitabının basımı konusunda ne yapabiliriz diye düşünmeye başladık. Önce Vali Aytaman'a gittik. " Ben bir imkan bulabilir miyiz, bakayım " dedi. Bir hafta sonra cevap, verdi, yapamıyormuşuz, diye. Sürekli odada konuşuyorduk, tabi nasıl yapacağız, nasıl edelim, diye. O sırada teknik görevlimiz Ertan Serdönmez "Bana bir hafta, on gün izin verin, parayı toplarım " dedi. Ertan'a izinli olarak Denizli'ye gönderdik, öylece bildiriler kitabı basıldı, Muğla'da bürosu olanlar da katıldı.

Denizli'de " Bildiriler Kitabı" elimize geçince Vali Hanımdan randevu alarak gittim, biraz hoşbeşten sonra " Bunu da başardın ya" diyerek bizi kutladı. Ertan arkadaşımızın önerisi ve çabası olmuştu, bir kez daha onu saygıyla ve sevgiyle anıyorum.

 

 

 

 

 

 

MMO KURULALI 41 YIL OLMUŞ

 

Bu vesile ile Fethiye'de temsilcilik yaparken kaybettiğimiz Hakkı Özütok, Ertan Serdönmez, Bayındırlık Şube Müdürlüğünden emekli Muammer Satkan ağabeyime, tayini benimle birlikte çıkan TKİ'den emekli Mehmet Gürsoy Divanoğluna, Sanayi Müdürü iken emekli olan Mehmet Uyar ve geçen hafta kaybettiğimiz eski Köyceğiz, Ortaca ve Dalaman temsilcimiz, iki dönem de Ortaca Belediye Başkanlığı yapan Hasan Karaçelik hep ışıklar içinde olsunlar.

2004 yılında İl Temsilciliği Denizli Şube Sekreteri Fatih Yaşa tarafından alınıp şu andaki büromuzu alan, Denizli Şube Yönetimine ve Genel Merkez Yönetimine saygılar sunuyorum.

Kurşunlu Çıkmazında büromuzda hazırladığımız kaloriferli kazanlar ve soba yakılmasında dikkat edilecek kurallar konulu kitapçıkta teknik görevlimiz Şahin Yüce ile Yağcılar İşhanındaki büroda çalışan Ahmet Eşyasar da katkı koydu.

Hollanda'nın Eindhoven Kenti ile kardeş şehir ilişkileri bağlamında ben ve Muğla Belediyesi'nden arkadaşlar Hollanda'ya gittik.

Karşılığında da üniversite öğrencileri gelmişti, gelenler arasında bir Türk öğrenci de oluyordu. Kurşunlu Çıkmazındaki büromuza, gelmişlerdi.

Temsilcilik Sekreteri Hüseyin İnoğlu'nun teklifi ile 1992 yılında yaptığımız Sempozyuma Muğla Valisi Dr. Lale Aytaman, Belediye Başkanı Orhan Çakır, Muğla Üniversitesi Kurucu Rektörü Ethem Ruhi Fığlalı, Cumhuriyet Savcısı Ertem Türker, Garnizon Komutanı Taci Sunar,

Kültür Müdürü Hikmet Öz katılmıştır.

ITÜ 'de bitirme ödevim güneş enerjisi ve kullanımı idi. Prof. Dr. Alpin Kemal Dağsöz gelemedi, ben okumuştum, bildiriyi.

Sempozyum için kitabın kapağını gazeteci Nejat Altınsoy hazırlamıştı.

Türkiye'nin değişik üniversitelerinden, ağırlığını İzmir Ege Üniversitesinin çektiği paneller ile panele gelen hocalara eski kent dokusunun olduğu gezi düzenlenerek Mimar Ertuğrul Aladağ mihmandarlık yapmıştı. Emeği geçen herkese plaket hazırlayıp vermiştik, bu da Ertuğrul Aladağ'ın çok hoşuna gitmişti.

Cumartesi günü Gökova'dan  Kemerköy Termik Santralına tekneyle gidilmişti. Orada bizi Alirıza Köknal arkadaşım bekliyordu, bizi. Ben de önce Yatağan Termik Santralında Tesis Grup Müdürlüğünde göreve başlamış, sonra Kemerköy'e hep birlikte geçmiştik, Müdürümüz Mehmet Çiftçi idi, hem Yatağan'da, hem de Kemerköy'de.      Ören'e indiğimizde otobüs bekliyordu bizi, termik santrala otobüsle gitmiştik.

Santral hakkında bilgiler vermişti, Alirıza Köknal arkadaşım. Gökova'ya dönüşünüz de tekneyle olmuştu. Prof. Dr. Muhammet Elitez kanun çalmış şarkılar söylemişti , hanımı  Doç. Dr. Asude Hanım da tefle ritim tutmuş, şarkılara katılmıştı. Daha sonraki yıllarda Elitezler Muğla Üniversitesine geçtiler. Kızları da Muğla Üniversitesi'nde müzik bölümünde hoca, olmuştu.

Lale Hanım MELSA'yı kurdu ve geliştirdi.

Lale Hanımdan önceki Muğla Valisi Erol Çakır, Özel İdare Binası, Dut Yetiştiriciliği için Merdivenli'deki Dutluk, Gökova Maden Suyu Fabrikası, Muğla'ya Hizmet Vakfı onun zamanında yapılan hizmetlerdi.

Ertan Serdönmez arkadaşımız Gökova Maden Suyu Fabrikasına  defalarca gidip gelmiş, raporlar hazırlamıştır. Biz de o zaman Muğla'daki kaloriferli binalar için Kireç Sanayi için bir rapor hazırlamış, Valiliğe sunmuştuk. Vali Erol Çakır bunu ben Otelcilik Salonunda alayım, bir kokteyl ile. Ben de öyle yapmıştım, o çalışmaya Özkan Uçar katılmıştı, çalışmaya. 

Toplam 110 civarında kaloriferli bina vardı. Temsilcilik çalışmaları hep arkadaşlarımızın özverili çalışmaları geçen akşam da gördüğümüz gibi oda çalışanlarının sırtında gidiyor.

Geceyi düzenleyen Temsilci Orçun Çiğdem'e ve yönetim kuruluna,  oda çalışanları Süha Sergin, Umut Aydın ve Sacide Çolak ile önceki dönemde çalışan, o gece fotoğraf işlerini dikkatli bir şekilde yerine getiren Şahin Yüce'ye teşekkür ediyorum.

 Emekli olurken 2010 yılında,   çıkardığım Vali Recai Güreli Kitabı'nın bir bölümünü Menteşe Belediyesi aldı.

Geçen Aralık ayında çıkardığım iki kitabım oldu, Kadın Şoförler ve üniversite son sınıfta başlayan asker dönüşüne kadar hayatımı  ve hikayeler kattığım Yarım Kalan Aşk Kitabı.

Eindhoven-Muğla İlişkileri, Hayatım üzerinde çalışmalar yapmaktayım.

Çok güzel bir gece olacaktı,  biz şiddetli yağmurdan dolayı elektrikler kesilince, Özkan Uçar ve Feriştah Uçar 'in kullandığı arabayla Muğla'ya döndük .

 

 

 

MMO KURULALI 41 YIL OLMUŞ (3) pazartesiye

 

 

 

Vali Erol Çakır bunu ben Otelcilik Salonunda alayım, bir kokteyl ile. Ben de öyle yapmıştım, o çalışmaya Özkan Uçar katılmıştı, çalışmaya. 

Toplam 110 civarında kaloriferli bina vardı. Temsilcilik çalışmaları hep arkadaşlarımızın özverili çalışmaları geçen akşam da gördüğümüz gibi oda çalışanlarının sırtında gidiyor.

Geceyi düzenleyen Temsilci Orçun Çiğdem'e ve yönetim kuruluna,  oda çalışanları Süha Sergin, Umut Aydın ve Sacide Çolak ile önceki dönemde çalışan, o gece fotoğraf işlerini dikkatli bir şekilde yerine getiren Şahin Yüce'ye teşekkür ediyorum.

 Emekli olurken 2010 yılında,   çıkardığım Vali Recai Güreli Kitabı'nın bir bölümünü Menteşe Belediyesi aldı.

Geçen Aralık ayında çıkardığım iki kitabım oldu, Kadın Şoförler ve üniversite son sınıfta başlayan asker dönüşüne kadar hayatımı  ve hikayeler kattığım Yarım Kalan Aşk Kitabı.

Eindhoven-Muğla İlişkileri, Hayatım üzerinde çalışmalar yapmaktayım.

Çok güzel bir gece olacaktı,  biz şiddetli yağmurdan dolayı elektrikler kesilince, Özkan Uçar ve Feriştah Uçar 'in kullandığı arabayla Muğla'ya döndük .

Makina Mühendisleri Odası Muğla İl Temsilciliği'nin gecesi Shell İstasyonundaki

Gazinoda yapıldı. Gecenin sponsorları  Arte Mühendislik, Atek Asansör, Biem Asansör, Kuntek Asansör, Muğla Asansör ve Tralles Asansör oldu.

Temsilcilik kurucusu ve onursal başkanı Abdülkadir Aktar'a plaketini Makina Mühendisleri Genel Başkanı Yunus Yener,  Selahattin Sapmaz'a plaketini önceki dönem TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı, Hayri Madanoğlu'na Denizli Şube Başkanı Umut Cüneyt İyiol, Münnami Özyurt'a Denizli Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Pala, İsmail Türköz'e Denizli Saymanı Beycan Tekkoyun, Özkan Uçar'a Denizli Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Sarıca, Bilal Soydan'a Denizli Yönetim Kurulu Üyesi Nail Emre Gülbahçe, Zerrin Kacar'a eşi GELİ'den emekli Ertan Kaçar, Nurgül Dindoruk Savcı'ya Aydın Temsilcisi Mehmet Tunç Erlaçin, Hüseyin İnoğlu'na Marmaris Temsilcisi Ali Ulvi Avanoğlu, Ali Şahin'e Fethiye Temsilcisi Mustafa Tunç, Avni Emre Günel'e Alp Çatalak, Ümit Yalı'ya Engin Fırat Ata, Güneş Acarbulut'a, Egemen Yağlıdağ'a TMMOB Muğla IKK Sekreteri Görkem Acar, Burak Hozatlı'ya Sanayi ve Teknoloji Müdürü Muzaffer Akgül, Hüseyin Değer Özkan'a IKK Üyesi Muammer Yaramış plaketlerini verdi.

Temsilciliğimizin  ilk teknik görevlisi Can Işık, büro görevlisi Zerrin Özavcı'ydı. Daha sonra Ertan Serdönmez oldu. O zaman İzmir Şubesi'ne bağlıydık. İzmir Şube yönetimi kazancınız az diye tasarrufa gitti, Zerrin Özavcı 'yı işten çıkardı. Ertan'a da iş araması için yarım gün izin ve Yarım  maaş verdi.

Kurşunlu Çıkmazındaki büroya taşındık. Ertan işi bırakırken, Şahin Yüce göreve başladı. Daha önce de Neriman Öz katılmıştı, çalışmaya. Ali Göka, Emre Yıldırım, Serhat Gürcan Kol, Yalçın Dereli, Süha Sergin, Umut Aydın, Sacide Çolak çalışmıştır, temsilcilikte. 

Bu etkinliği düşünen ve yapılması için karar veren yöneticilere, gecenin yapılması için yardımcı  olanlara çok teşekkür ediyorum.

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI