MUĞLA ÜNİVERSİTESİ'NDE TAZELENME ÜNİVERSİTESİNİN KOROSU

 

6.Haziran Perşembe akşamı, Tazelenme Üniversitesi Türk Sanat Müziği Konserine gitmek için, Atatürk Anıtının yanında açılan bahçede toplandık, konsere gidecek olanlar, emekli öğretmen Belkız Bozacı, Mimar Nurtan Onur, Avukat Sevinç Göçügenci ile beraber gittik, Nurtan Ağabeyin arabasıyla.

60-84 yaş arası Tazelenme Üniversiteli,  Koristlerden oluşan Koro'da yer alan Öğrencilerin Kültürel çalışmalar için kullandığı Sekibaşındaki geleneksel mimarinin özelliklerini taşıyan, önceki yıllarda mahalle kahvesi olarak kullanılan,  rahmetli Hilal Köseoğlu'nun mülkün sahibi olan  annesinin Muğla  Belediyesine bağışladığı, sonraki yıllarda Menteşe Belediyesinin uhdesine geçen bu güzel mekanı prova çalışmaları için kullanmaya devam ediyor.

Konseri Muğla Sıtkı Koçman Vakfı Başkan Yardımcısı Mustafa Acar da izledi.

Konser sonunda Muğla Vali Yardımcısı Ayhan Yazgan, Muğla Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Celal Ateş, Tazelenme Üniversitesi kurucusu Prof.Dr. Muammer Tuna koroda olanları kutladılar.

Koronun çalışması için böyle bir imkanı veren Menteşe Belediye Başkanımız Gonca Köksal'a ve   bu mekanda çalışan koroda yer alanlara, ne kadar teşekkür etsek azdır.

Saz heyeti yoktu, ama bu işi de bilgisayarı devreye sokup çözmüşledi.    Koronun şefi Tazelenme Üniversitesi Kurucusu, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğr. Üyesi Prof.Dr. Muammer Tuna'nın eşi Em. Öğretmen Suzan Tuna, yaptığımız çalışmaları önce  kendimiz, sonra konsere katılan dinleyicilerin beğenisine sunmak için hazırlandık. Çalışmalarımızı ümit ediyorum ki, koroyu izleyenler beğenmişlerdir.      Biz çalışırken zevk aldık, sizin de hoşunuza gitmiştir, diye düşünüyorum. Konserimize gelip bize destek olduğunuz için herkese teşekkür ediyorum."

Koro, sevilen ve halk tarafından bilinen   eserlere yer vermiştir.

Solist, MUSANDER Başkanı Sadettin Özbek, Gökyüzünde Yalnız Gezen Yıldızlar Şarkısını seslendirdi.

Koro şefi Suzan Tuna, bir şarkıyı da seslendirmiştir, güftesi Vecdi Gönül' e Bestesi Sadettin Kaynak'a ait Hicaz makamındaki eseri.

Koronun seslendirdiği Üsküdar'a Giderken eserini koro seslendirirken Berrin Ve Cüneyt Duma çifti kıyafetleri ve mizansenleri ile izleyiciler tarafından ayakta alkışlandı.

Şükran Sanaldı, Sen Kimseyi Sevmeyeceksin adlı,  bestesi Kamuran Yalkın ve güftesi Dr. Doğan Isiksacan'a nihavend eseri seslendirdi.

Cüneyt Duma, güfte ve bestesi Mustafa Seyran 'a ait Elbet Birgün Buluşacağız eserini seslendirdi.

Nilgün Turan, beste ve güftesi Mehmet Burun' e ait  Dönsen de artık sana, hüzzam  eseri seslendirdi.

Firuzan Sınaktaş, Çayır ince biçemedim adlı  muhayyer anonim türküyü seslendirdi.

Bu muhteşem Etkinlik ilk defa benim bildiğim,  bilgisayar ortamında şarkıların izleyici ile buluştuğu  ilk konser oluyor.    

Konseri Kiramettin Mahallesinden çocukluk arkadaşım Ayhan ile birlikte izledik. Ayhan'in Tabakhane ve Saburhane derelerinin içine girebilen iş makinası vardı, her sene kış başlamadan önce dere temizliğini yapardı.

Emeği geçen tüm arkadaşlarımızı  kutluyorum.

Yaşadıkça neler  göreceğiz, diye düşünüyorum.

Başta Tazelenme Üniversitesi Kurucusu Prof.Dr.Muammer Tuna'ya, salonu tahsis eden Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörlüğüne bizi böylesi bir toplulukla buluşturan ve koro şefliğini üstlenen emekli öğretmen  Suzan Tuna hocaya, gece için çalışan hocanın asistanlarına, konserin yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI