Muğla Valisi M.Recai Güreli (2)

Muğla Valisi M.Recai Güreli (2)

Önceki sayıdan devam
2012 yılında da MUSANDER Başkanı Sadettin Özbek tarafından sahneye konmuş, Muğla Üniversitesi'nden Mehmet Topbaş Vali Recai Güreli ve arkadaşları da rol almışlardı. Oyun ilgi çekmiş ancak bir defa sergilenebilmisti. Ilerideki tarihlerde tek kişilik oyun haline getirebilirsem, daha uygun olacak, diye düşünüyorum.

Muğla Postası Gazetesi'nin, Ömer Kamil Yılmaz 30 Nisan 2024 Salı günlü köşesinde Recai Güreli'yi anlatmaya devam etmiş.

" Recai Bey Türkiye Cumhuriyeti'nin mantığını çok iyi anlamış, bir valiydi. Atatürkün, Cumhuriyet için çizdiği yol, çağdaş medeniyet seviyesine çıkarılmasıydi. Bunun yolu ise, çocukların iyi eğitim görmeleri gerekiyordu. Halkın ekonomik durumunu yükseltmek, sosyal, kültürel ve bilimsel faaliyetler için gerekli tesisler gerekliydi. Vali Recai Güreli hep bu koşullarda çalıştı ve etrafındakileri de çalıştırdı. " diye not etmiş, yazısında.

Rahmetli ziraatçi, Devrim Gazetesi'nin önceki yıllarda sahiplerinden, Kışla Parkı içine yapılan Huzurevi'nin kurucularından olan Hasan Nuri Oncuer, inşaat halindeyken sık sık Belediye Tamirhanesine uğrardı. Rahmetli Vali Recai Güreli ile ilgili bilgileri almıştım. Hem Vali Recai Güreli'den çok etkilenmiş ve bunu da açıkça söyler, onu örnek olarak aldığını görürdük.

Kitapta yazdığım gibi, Vali Recai Bey," Işleri sıkı takip eder, herkesin çalışmasını sağlardı. Yalniz merkezde değil, ilçelerde, köylerde her tarafta herkesi takip ederdi. Çalışanı çok severdi. Onun tuttuğu çalışanı kimse gözünden düşüremezdi. Ama çalışmayani seçmezdi, onu barındırmazdı. Üç yıl kadar kısa sürede yaptığı işleri, insanın hafızası almıyor. Onlara elinden geldiği kadar yardımcı olurdu."

Emekli Edebiyat Öğretmeni Ömer Kamil Yılmaz'ın kitabında   aktardığına göre, Vali Recai Güreli'nin Muğla'daki son yılında, 2.ci Dünya Savaşı çıkmış, Ege'de Ingiliz Alman hava kuvvetleri çatışması yaşanırken, Ingiliz uçaklarının vurduğu bir Alman uçağı Muğla hava sahasına girmiş ve Hamursuz Dağı tarafına düşmüştür. Bu çatışmaların Muğla'ya yakın olması ve halkın uyarılması için kente canavar düdüğü yani siren koydurmustur. Görüyoruz ki, Muğla'ya, Cumhuriyet'in gönderdiği valiler, kişilikli, çalışkan ve özverili kişiler olmuştur.

Ömer Kamil Yılmaz hocama, unutulmaz Muğla Valisi Rahmetli Recai Güreli'yi  bir kez daha gündeme getirdiği için teşekkür ediyorum, saygılar sunuyorum.

Muğla'ya kent olması yönünde  adımlar attırabilen, Atatürk'ün Valisi Recai Güreli'yi rahmetle anıyor, bundan sonra görev alacaklara rehber olması dileğiyle.


YAZARIN DİĞER YAZILARI