MUSA GÖKBEL'İN ARDINDAN

 

Muğla siyasetçisini kaybetti. Musa Gökbel bir dönem Muğla siyasetine damga vurmuştur.

Bayram Kalay ağabeyimin Hakan Optik 'in altındaki köşede Cumhuriyet Siti olarak tescillenen binanın zemin katında bir bakkal dükkanı vardı. O günlerden aklımda kalan bir anı vardır,  Bayram Kalay ağabeyimden dinlediğim. Musa Gökbel anlatmış, ben de Bayram ağabeyimden dinlemiştim, bu hikayeyi.

"Belediye başkanı seçimlerden önce yapacak şeylerim var, diye başkanlığı aday olur. Seçim olur seçimi kazanır,  belediye başkanı olur.  Başlar düşündüklerini yapmaya. Başkanlık dönemi çok çabuk gelip geçer, seçimler gelir.

Başkanlığa yeniden aday olur, yapacak işlerim var, yarım kalmasın diye. Başkanlık döneminde gene çalışır, ama sayılı günler çabuk gelip geçer.  Üçüncü dönem sonunda gene seçim dönemi gelir, etrafına şöyle bir bakar, bu işi kendisinden daha iyi yapacak kimseyi göremez. Dördüncü defa aday olmasını böyle açıklar,  yakınlarına. "

Muğla'nın Bodrum İlçesinde yaşayan Musa Gökbel,  yaklaşık 2 aydır tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Muğla siyasetinde yer etmiş Musa Gökbel 76 yaşındaymış.

1987-1991 yılları arasında Muğla Milletvekilliği yapmış.

Milletvekili Süreyya Öneş Derici'den önce Bodrum'un son milletvekili olan Musa Gökbel için, yapılan törende konuştu. " Musa Gökbel, 32 sene sonra Bodrum'dan çıkan ikinci olarak seçilen milletvekiliyim. Çok değerli bir büyüğümüzdü.  Çok üzgünüm " dedi.

Arkasından Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras da " Bizler, Musa Ağabey ile aile dostuyduk. Dede baba dostumuzdu, bizim. Siyasete atıldığım dönemde de her zaman rehberliğini ve desteğini görmüştüm. Onun için çok üzgünüm, değerli ağabeyimi kaybettim." diye düşüncelerini aktardı.

Belediye Meydanındaki Adliye Camiindeki törene Bodrum Kaymakamı Mustafa Çit ile Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak ile çok sayıda seveni katıldı.

Açık sözlülüğü ve pratik zekâya sahip olan  Musa Gökbel, arkasında hoş bir seda bırakarak dünyayı terk etti.

Musa Gökbel' i tanıyan, onu seven herkesin başı sağ olsun.

YAZARIN DİĞER YAZILARI