Mustafa Taviloglu'nun Sergisi

Mustafa Taviloglu'nun Sergisi

 

Oksijen Gazetesi'nin 29 Aralık-4 Ocak 2024 arasında yayınlanan Esin Hamamcı   yazısında iş insani Mustafa Taviloğlu'nun 2 bin 500 parçalık koleksiyonundan seçilen 52 resmi seçilmiş. İstanbul Resim Sanat ve Heykel  Müzesindeki Sergi Salonunda, Yarısı Gümüş, Yarısı Köpük sergisi 27 Aralık' ta sanatseverlerle buluşmuş.

Sanatseverlerin beklediği sergi, 2023'ün sonunda merakla bekleniyordu. İstanbul'un deniziyle, balığı ile bizleri buluşturuyor. Serginin küratörlüğünü Neslihan Muratbeyoğlu üstlenmiş.

İstanbul Boğaziçi, Bogaziçi'nin gündelik yaşantısı edebiyatçıların kalemlerine, ressamların fırçalarına değmiş.

Rumca, İtalyanca kökenli balık isimlerinin ve denizcilik terimlerinin yanı sıra zengin deniz mutfağıyla da İstanbul'un çok kültürlü yapısına da vurgu yapılıyor. Türkiye'nin önemli koleksiyonelerinden biri olan Mustafa Taviloğlu  tam bir deniz aşığı. Yıllardır Boğaziçi'nin hem balıkçılık kültürünü yaşatıyor,  hem de tuvaline yansıyan sanatçıların eserlerini topluyor.

Taviloğlu, 1972'den beri eserleri topluyor. Resimden heykele, balık ve balıkçılar temalı eserlere ilgisi büyük.

Sergi, Türk sanatının farklı dönemlerden oluşuyor. 3.katta yer alan sergi, sizi Bedri Rahmi Eyupoğlu'dan Ahmet Güneştekin'e uzanan bir yolculuk bekliyor. Sergi, 52 parça resim, heykel ve enstalasyondan oluşuyor.

İsmini ise Bedri Rahmi Eyupoğlu'dan alınmış İstanbul Destanı şiirindeki mısralardan almış.

Sergi Salonuna girdiğimizde Ali Avni Arbas'ın Balıkçılar'ı, İbrahim Safi'nin Ada Sandal 'ı, Deniz'i Camili Peyzaj'i bizi karşılamakta.

Vildan Dülgeroğlu'nun 3D çıktı enstalasyonu olan Post Mortem sergi salonunda izleniyor. Bu alanda denizler, canlanıyor ve akvaryuma dönüşüyor. Serginin sonunda Mehmet Güreli'nin Büyük Balık'ıyla karşılaşıyor, Abidin Dino'nun Deniz Küstü'süne göz kırpıyor  ve Adnan Turani'nin Sarı Kayık'ına biniyoruz.

İçeride değişik sanatçıların eserleri var.

Üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye görülüyor sergide. Usta sanatçıların eserlerinde kültürel ve mitolojik anlamlarda  bolluk ve bereket dile getiriliyor.

Taviloğlu, yaklaşık 2 bin 500 eserden oluşan koleksiyonunu, genç sanatçıların eserleriyle zenginleştirmeye çalışıyor.

İstanbul'da olanlar ve yakın şehirlerde oturanlar bu sergiyi kaçırmaması gerekiyor.

İş adamlarının böylesi merakları olması sevindirici.

YAZARIN DİĞER YAZILARI