SADİ ŞENER (3)

 

Onlar hem bilgilerini, hem ilişkilerini hem de parayı getirdi. Bize üçüncü ülkelerde birlikte iş yapabilmeyi getirdi. Zagrep'te birlikteyiz. Hırvatistan'da AB üyesi olmayan ülkelerden şirketler giremiyordu, ihaleye, onlarla birlikte girdik. Yabancı sermaye denildiğinde olay budur. Sıcağı da işe yarar ama esas para direkt yatırırım yapan, tecrübesini getirendedir. Hakikaten yurtdışında belli bir işi yapan, işleten gelirse, çok faydalı olur. Marka olmuş, teknolojisiyle gelirse işe yarar.

80'den beri 43 yıldır iş dünyasının içindeyim, yurtdışında da çok iş yaptık. Türkiye'dekilerin dışında Libya'da, Tunus'ta, Mısır 'da çok kriz yaşadık. Zor coğrafyalarda iş yaptık. Hâlâ TAV İnşaat olarak zorluklar çekiyoruz. Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlilikleri'nde iş yapıyoruz. Abu Dabi Havalimanı'nın yüzde 99'unu bitirdik, Türkiye ile ilişkiler gerilmişti, yüzde 99'u bitmiş havaalanında sözleşmemiz feshedildi. Uğraşıyoruz hâlâ.  Bunlara rağmen ayakta kalabildik. Ben Türkiye'nin büyük bir ülke olduğuna, kaliteli insan kaynağı bulunduğuna inanıyorum. Hedefleri koyacaksınız, hedeflere gidecek stratejiyi tarif edeceksiniz, ondan sonra da doğru insanları oturtacaksınız. Bunu yaparsanız herşey istediğiniz gibi gider. Ben değişik ülkelerden mühendislerle çalıştım. Katar'da,Kuveyt'te, diğer ülkelerde, Türk insanının çalışma azmi ve adaptasyonu çok farklı." diye bitiriyor sözünü TAV Havalimanları Holding ve TAV İnşaat Kurucu Ortağı Sani Şener.

Havaalanı yapma ve işletilmesi gibi bir konuda elini taşın altına koyan  Holding Şirketini kutlarken, zihnimizde yatırım yaptıkları ülkelerin durumu da belirleyici olmuştur, yatırım yaparken, diye düşünüyorum.

Gene de Türkiye için yeni bir konuda yatırım yaptıkları için, seviniyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI