TÜRKAN SAYLAN'DA AHŞAP SERGİSİ


 

3 Mayıs Cuma günü saat 18.00'de Trabzon'lu sanayici ve ahşaptan üç ay gibi kısa sürede  ürettiği eserleri, Muğla Belediyesi Türkan Saylan'da Muğla halkına gösterdi, Nurettin Balcı. Türkan Saylan sorumlusu olarak ilk  konuşmacı  olmuştur, sergide, Selma Altıntaş.

Daha sonra MUSANDER Başkanı Sadettin Özbek, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve  Tazelenme Üniversitesi sorumlusu olan Prof.Dr. Muammer Tuna, Nurettin Balcı  konuşmalarının ardından sergi açılışı yapıldı. 

Nurettin Balcı, 1957 yılında Trabzon'un Dernekpazarı'nda doğmuş. Daha küçük yaşlarda sanata  merakı  olan Nurettin Balcı, Erzincan'daki yalıtım malzemesi üreten fabrikasını geride bırakarak Muğla'ya yerlermiş.

Bir parça yaşamından bahsetmek gerekirse, askerlik Karadeniz Ereğli'sine yerlermiş ve burada ticaretle uğraşmaya başlamış. Ticaret hayatının yoğunluğuna rağmen ahşap tutkusundan vazgeçmemiştir. Tüm boş zamanlarını ahşap işiyle uğraşmaya devam etmiştir.

Eski sanayici olan Sanatçımızın 4 çocuğu olmuş, Nurettin Balcı'nın. Açılışta eşi ve iki çocuğu vardı, yanında.

2023 yılında Muğla'ya yerleşen Balcı,  ticaret hayatının yanında ahşap yontma tutkusunu da devam ettiriyor. Ahşap yontma işinin yanısıra Nurettin Balcı, kil ve mermer heykel sanatlarıyla uğraşıyor. Muğla'nın huzurlu ortamı  ve doğal güzellikleri Nurettin Beye ilham kaynağı olmaya devam ediyor. Bu sergi onun bu tutkusunun bir eseri. Eserlerde  yılların birikimi, emeği ve belki de hikaye saklı, serginin tanıtım yazısında yazdığı gibi.

Sergiyi gezerken, Nurettin Balcı'nın ahşap oymacılığa olan tutkusunu ve ustalığını görüyoruz. Bir de her eserin kaç günde veya saatte yapıldığını gösteren notlar var, eserlerinin üstünde Nurettin Balcı'nın.

 Muğla Belediyesi Türkan Saylan Kültür Merkezi'ndeki sergiyi gezenler, ahşabın ne kadar sıcak ve yumuşak olduğunu görecekler.

Başta Sanatçımız Nurettin Balcı'ya, sergiyi açma olanağı verenlere ve bizlerle buluşmayı sağlayanlara teşekkürler.

YAZARIN DİĞER YAZILARI