TÜRKAN TETİK EVİ AÇILDI

TÜRKAN TETİK EVİ AÇILDI

 

Menteşe Saburhane Meydanında yıllar önce bir trafik kazasında hayatını kaybeden Türkan Tetik adına çocuk ve gençlik kütüphanesi Tetik Ailesine ait olan, Saburhanedeki evinde düzenlenen bina kütüphane olarak hizmet edecek.

Çarşı içinde ve Zahire Pazarında 15 günde bir düzenlenen satış günlerinin fikir babası olan, aslen turizmci olan Gürkan Tetik, Saburhanedeki evini de çocuklar için açmıştır.

15-16 yildir turizmle uğraşmıştır,  Tetik.

Saburhanedeki çocuk kütüphanesi rahmetli mimar Cengiz Bektaş Saburhanedeki evin girişini kütüphane olarak düzenlemişti. Önceki yılda kaybettik, Denizli'li Cengiz Bektaş' i. O yitirdikten sonra, onun kurduğu bu kütüphane kapanmıştı,  burada çalışan kızımız vardı,  Ula'dan  gelip her gün kütüphaneyi açan ve Saburhanedeki çocuklarla ilişki kuran, kitap okumaları yönünde cesaretlendiren,Ümmühan Akıncı. Daha sonra Ula'dan evlendi.

Slowfoot Muğla Tanıtım Platformu olarak Muğla'nin turizm hareketinden faydalanabilmesi için girişimlerde bulunan bu platformun başarılı olması gerekiyor.  Bu hareketin başarılı olması için belediye ve valilik tarafından da desteklenmesi şart. En fazla desteklemesi gerekenler esnaf grubu, esnaf sahip çıkmazsa bu hareket eksik kalır.

Yine bir Muğla evi kütüphane olarak düzenlenmiş, yetişkin kütüphanesi girişte,  bahçede de çocuk kütüphanesi.

Saburhanedeki çocuklar için düşünülmüş, onlar için bir fırsat,  Gürkan Tetik arkadaşımız bu sene Saburhanedeki çocuklar için Ingilizce kursu açıp,  gençlerin Ingilizce öğrenmelerini ve Saburhaneyi gezen turistlerle konuşmalarını hayal ediyor.

Evin açılışında emeği geçenler içinde Nejat Altınsoy'un da adı geçti. Gürkan Tetik, kendisine teşekkür etti.

Menteşe Belediye Başkanı Gonca Köksal, yardımcıları Mehmet Tahca ve Av. Merve Fidan Barut, Muğla Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanı

Bülent Karakuş olmak üzere çok sayıda Muğla'li katıldı. Açılışa Muğla Üniversitesi Ingilizce Bölüm Başkanı ve Türkiye'nın çeşitli üniversitelerinden gelen öğretim üyelerinin de katıldılar. Daha sonra Muğla Büyükşehir Belediyesinden mimar Kerem Ekinci gelen misafirleri Saburhane bölgesini gezdirerek bilgiler verdi.

Açılışta ilk konuşmayı Gürkan Tetik yaptı, daha sonra Menteşe Belediye Başkanı Gonca Köksal konuştu. Gonca Köksal " Muğla'da sivil ilk girişim olduğunu, Saburhanedeki çocuklarımız  kitapların büyülü dünyasıyla buluşacaklar, sosyalleşme sürecinde önemli bir yer tutacaktır, bu kütüphane. " demiştir.

Gürkan Tetik, turizm sektörünün içinde biri olarak, bir işe el attı. Başarılı olarak devam etmesini istiyor, gönül. Turizm'den yararlanır,  Muğla ve çevresi.

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI