“ MUSTAFA KEMAL’İ” OKUDUM

“ MUSTAFA KEMAL’İ” OKUDUM


Halk TV’nin Uğur Dündar eliyle ya da diliyle yönettiği “ Kitap Reklamları” en yüksek sürüme ulaştı. Yılmaz Özdil’in son kitabı “Mustafa Kemal”, 2 haftada 1 milyon adet satış sağlamış. Kapış kapışa giden bu kitabın  satılması değil de okunması önemlidir. Bendeniz söz konusu kitabı, Halk TV’den getirttim. Yanına  2 küçük kitap, bir ağaç  (2019 takvimi) ve bir anahtarlık hediyesi ile birlikte 80 liraya  kitaplığıma yerleştirdim.

M. Kemal kitabı, son kısımda eklenen notlar hariç tam 500 sayfa. Ciddi bir çabanın ürünü olan bu kitaba, çok emek verilmiş olduğu belli. Mustafa Kemali putlaştırmak yerine  onu  insanlaştırmak Türk kamu oyunu  gerçeğin izinde götürebilmek,  yazarın en önemli bir amacı olmuş . Yıllarını savaş alanlarında harcamış bir Faninin ülkesini    korumak için yaptığı fedakarlıklar milim milim işlenmiş. Çanakkale, Trablusgarp, Süveyş..Yemen, Irak…

Anadolu Mehmet’i ile birlikte el ele savaşan   bir kumandanın gösterdiği  kahramanlıklar…

Hele Çanakkkale… Hele çanakkale … Akıl almaz  bir savaşın yaşandığı Çanakkale… Çanakkale’den bir sayfa açalım isterseniz:                                                                                                                                          

“Çanakkale’de kan durmuyordu. Tıbbi malzeme yetişmiyordu. Kurşun yiyen bacaklar, kollar iple sıkılıyordu. Yaraya ot tıkanıyordu. Ot yoksa çamur kullanılıyordu. Delikler sıvanıyordu. Kurtlanan yaralarını deniz suyu ile   temizlemeye çalışan gazilerimizin feryatları, gecelerin karanlığını yırtıyordu. Daracık alanda binlerce ölü beden yatıyordu. milyarlarca sinek üşüşmüştü Kavurucu sıcakta iyice ağırlaşan koku, sinek sürülerini mıknatıs gibi çekiyordu. Yılmaz Özdil.Sayfa 61”

Kitabın en sonuna muhtelif yıllara önemli tarihi olaylar serpiştirilmiş Şöyle ki :

“1881…Mustafa Kemal’in dünyaya geldiği yıl…Osmanlı İmparatorluğu  resmi olarak iflas etti. Padişah Abdülhamid’di. Düyun- Umumiye kuruldu…. Devletin Borçlarına karşılık devletin gelirlerine el konuldu.”

Her yönüyle beğeneceğiniz bir kitap. Alın demeyeceğim, çoktan aldınız. Almayan varsa  alsın. Okuyun, demeyeceğim, Okumaya çoktan  başladınız. Okumayacak olsanız alır mıydınız? Çabuk bitiriniz ki dotlarınıza tavsiye edesiniz. Çağımız insanını derin derin düşündürecek bir kitap.

İyi okumalar…

YAZARIN DİĞER YAZILARI