GEL DE İNAN!

GEL DE İNAN!

 

Valla, başlık çok güzel! "Fabrika masalı 24 saat sürdü." Bir Gün Gazetesi'nin attığı bu manşet, AKP Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Gaziantep'te 300 fabrika açılışını gerçekleştirdiği törenle ilgili.

Cumhuriyetin kuruluşundan bu güne kadar kurulan fabrikaların, tesislerin, önemli kamu kurumlarının nasıl birer birer satıldığını, özelleştirildiğini, nasıl peşkeş çekildiğini bilmeyen yoktur. 12 Eylül 1980 faşist darbesiyle birlikte iktidara gelen Anavatan Partisi (ANAP) Genel Başkanı ve Başbakan olan Turgut Özal'ın öncülüğünü yaptığı özelleştirme, peşkeş çekme faaliyeti ne yazık ki; bu güne kadar sürmüş, milletin malı, milyarlarca değeri olan bu fabrika ve tesisler elden çıkarılmıştır! Bu da yetmiyormuş gibi "Yap-İşlet-Devret" modeliyle milletten alınan vergilerin nasıl har vurup harman savrulduğunu, nasıl geçiş, hasta, yolcu garantileri de verilerek vatandaşı onlarca yıl borçlandırıldığı ortadadır. Daha da acı olan yanı, bir uyuşmazlık halinde Türkiye Cumhuriyeti Mahkemelerini yetkili görmeyip, yabancı mahkemelerin yetkili kılınmasıdır. Çünkü peşkeş çekilen, hava alanının, şehir hastanelerinin, köprülerin, yolların nasıl bir haksız kazanç sağladıklarının ispatıdır!

Tam anlamıyla ülkeyi talan eden bu zihniyetin 300 fabrika açması lafebeliğinden (demagoji) başka bir şey değildir. Bu güne kadar hazırları satanlar, 300 fabrika açıyorlarmış, gel de inan! Bu açılışın görünen yüzü şovdan başka bir şey değildir.

Yeni Ekonomik Program'ın (YEP) açıklamasında, "Burası çok önemli" diyen damat Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıklamalarının içinin boş çıktığı gibi, 300 fabrika açılışında içi boş çıktı. Hiç unutulmayacak bir olay, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak; pandemi döneminde inşaatlara ev alma kredi kolaylığı, uçak biletlerinde indirim teşvikleri verince beni bir gülme aldı. Zaten dedim pandemi ilgili tedbirler işte böyle alınır, salgın önlemleri zaten uçak biletlerinin ucuzlaması, kredilerin verilmesiyle önlenebilir(!) Bu da yetmedi, vatandaşa İban numarası göndererek, "Biz bize yeteriz" kampanyasını başlatmaları da ayrı bir komiklik! Bir maskeyi dağıtamayan iktidar, 300 fabrika açmış, gel de inan!

Enteresan bir olay, 300 fabrika açılışında açılan fabrikaların arasında 45 yıldır açık olan da var, geçen yıl açılışı yapılanda var. Sıkı durun, Sanayi Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'a göre bu yıl 883 fabrika açtıklarını iddia ediyor. Buna yalandan kim ölmüş denir. Atma sayın bakan din kardeşiyiz diye de ifade edilebilir. Çünkü ellerinde olan, istedikleri gibi eğip büküp yönlendirdikleri TÜİK verileri bile aynı yıl 350 bin kişinin işinden olduğunu açıklıyor.

Açılan fabrikaların arasında yıllardır faaliyet gösterenler var olduğu gibi, bir yerden bir yere taşınanlarda var. Cumhurbaşkanının hepsini tek tek takip edecek hali yok, hak vermek lazım ama cumhurbaşkanını kandırarak iyilik yaptıklarını sananlar yanılıyorlar. Görüldüğü gibi 24 saat bile geçmeden geçekler ortaya çıktı.

Gazetenin iç sayfasında 300 fabrika açılışıyla ilgili çeşitli bilgiler mevcut. Örnekler vererek sayın siz okuyucularıma aktarmak istiyorum. "Açılışın ardından Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın internet sitesinden 300 fabrikanın bulunduğu liste yayınlanınca 'yeni fabrika' denilen şirketlerin aslında 10 yıllık, 15 yıllık, hatta 45 yıllık işletmelerin olduğu ortaya çıktı.

Bu fabrikaların bir tanesi yaklaşık 300 kişinin çalıştığı Çiltuğ Isı Sanayi ve Ticaret A.Ş. 45 yıldır faaliyet gösteriyor.

Yapılan açıklamada yeni yatırım yapan fabrikaların listeye eklendiği belirtildi ancak listede yeni yatırım yapmayan Şireci Tekstil de yer alıyor.

300 fabrika içinde bulunan Barem Ambalaj adlı firmanın 2019 Kasım ayında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından açılışı yapılmıştı.

DİSK Tekstil Antep Şube Başkanı Mehmet Türkmen, 100'den fazla fabrikanın aslında var olan firmalar olduğuna dikkat çekti. Türkmen, "Listenin içerisinde 40 yıllık fabrikalar var. Örneğin 1.Organize Sanayi'de bulunan bir fabrika 5'inci Organize Sanayi'ye taşınmış. Bunu yeni fabrika olarak göstermişler. .300 fabrika içinde iflâs anlaşması (konkordato) ilan eden şirket bile var."

Ne diyelim her şeyin çürüdüğü gibi siyasetinde çürümüşlüğünü görüyoruz! Bu gibi fabrika açılış olayları gerçek olsa bile, insanın inanası gelmiyor. İktidarda kalmak için dini, gelenekleri, ortak olduğumuz değerleri çıkar için kullananlar ülkeye ve ülke insanına en büyük kötülüğü yapmaktadırlar. Onun için doğru yapılan bir olay karşında 'gel de inan' demekten insan kendini alamıyor.

Saygılarımla.

 

Kemal Gürbüz

Şair, Yazar-Devlet Sanatçısı

01.10.2020

      

YAZARIN DİĞER YAZILARI