SORUMLULUK ALMAM ABİ!

 

İleri demokraside yaşıyoruz(!) Reis neden sorumluluk alsın ki(?) Almaz tabii; sorumluluk alsaydı yirmi yıldır iktidar olabilir miydi? Ya da şöyle diyelim; yahu sorumluluk almak için iktidar olmadılar ki, bir sorumluluk alacaksa muhalefet almalı, sorululuğu da iktidar olan AKP pay etmelidir. Ha! Övgüler mi; onu AKP Genel Başkanı ve diğerleri övgüyü kimseye bırakma niyetinde değiller abi. Asker, polis mi şehit oluyor; sorumlusu muhalif partiler ve muhalefet. Salgın hastalık mı var, aşı mı yok; sorumlu muhalefet. Terör mü arttı; sorumlu muhalefet ve zaten muhalefetin hepsini terörist ilan etmediler mi? bu örnekleri çoğalt Allah çoğalt!

HDP kolay lokma, "Hepsi terörist, hain deriz" herkes inanır. İYİ Parti (İP) şimdilik ürkütmeyelim, onlara da PKK'ya destek olanlara destek oluyor deriz. Hepsiyle başa çıkarız da, şu CAHAPE yok mu CAHAPE, zaman zaman bize haklı eleştirileri oluyor ya, deli ediyorlar bizi. Gerçi sağ olsunlar, 4+4+4 eğitim sistemine destek vermedilerse de ses de çıkarmadılar. Laikliği korkularından ağızlarına almadılar. Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlıktan istifa etmeden, Cumhurbaşkanlığından istifa etmeden seçimlere girmesine ve yasal olmayan bir buçuk-iki milyon oyun geçerli olmasına ses etmediler, üstelik CAHAPE adayı Muharrem İnce'nin bu yasal olmayan oy sayımına itiraz edeceği yerde, "Helal olsun adam kazandı" diyerek sen çıkarmadılar, minnettarız! "Atı alan Üsküdar'ı geçti" diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bile seçimlerin yasal olmadığını ilan etmişken, CAHAPE adayının nerede olduğu bile bilinmemesinin sonucu, seçilen adaya meşruiyet kazandırdılar. Buna rağmen CAHAPE'nin haklı ufak çıkışlarına bile, "en iyi savunma saldırıdır" mantığıyla hareket edip hakaretler yağdırmamıza kulak tıkayıp, yasal haklarını bile kullanamadılar!

PKK ile Oslo'da biz görüştük. Bize "niye görüştünüz" diyenlere "şerefsiz" dedik, galip çıktık. 17/25 Aralık yolsuzluğu oldu, üzerini kapatıp paralel yapı dedik, herkes inandı. Ergenekon davasının savcısı olduk, FETÖ darbe girişiminde bulundu, "Ne istediler de vermedik" dedik, aldandık, Allah affetsin diyerek iktidarımızı sürdürdük. Suriye'de onlarca şehit verdik, muhalefet sorgulamadan bizi destekledi. Onlarca yıl teröre yüzlerce kurban verdik, muhalefeti sorumlu tuttuk. Gara'da PKK'nın elinde on üç (13) tutsak (RTE'nin deyimiyle 'esir') öldü, tabii ki; muhalefeti sorumlu tuttuk. Dolayısıyla AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve diğer AKP'liler sorumlu tutulamazlar. Bu güne kadar sorululuk almamış birine sorumluluk yüklenebilir mi abi? Bunlara sorumlu diyenler Erdoğan'ın deyimiyle, "terbiyesiz" yahu, nasıl sorumlu derler inanılır gibi değil(!) Sorumlu arıyorsanız başta muhalefet ve asker, polis, devlet memuru vb. sorumludur. Erdoğan'ı ve AKP'yi nasıl sorumlu tutarsınız kardeşim, aklım almıyor vallahi(!)

Geçen gün haberlerde, ABD'de bir bakan yanında çalışan bir bayanı üç ay geç sigorta yaptırmış, bu basına yansıyınca da bakanlıktan istifa etmiş. İtalya Başbakanı salgın hastalığı (Covid-19) iyi yönetemediği için iktidarı bırakmış. Vs. vs. vs. Tabii bırakacaklar yahu, onlarda ileri demokrasi yok ki. Bizde ise ileri demokrasi tavan yapmış durumda. O nedenle deprem de olsa, yer yerinden oynasa, sel baskını da olsa, ormanlarda yansa, fırtına da olsa, binlerce insan da ölse sorumluluk muhalefette olduğu için ve ileri demokrasi nedeniyle iktidarı bırakmazlar kardeşim(!)

İleri demokraside yine bir seçim yasası çıkarıyorlar. Bu yasada öyle maddeler olacak ki; muhalefeti muhalefet olması için yasayla belirleyeceğiz ve diyeceğiz ki; işsizlik, yokluk, yoksulluk, zamlar, terör olayları CHP, HDP, İP, DP, SP, vb. muhalefet partileri, muhalefet yüzündendir. Çünkü bize muhalefet edememelerinden, destek vermelerinden dolayı sorumluluğu unuttuk der, işin içinden çıkarız abi. Nasıl olsa "Uzaya yol yaptık, yerli uçak, araba ürettik, ürettiğimiz uçaklar gökyüzünde" dediğimizde vatandaş inanmaktadır. Bu seçimlerde de, "cennete çift gidiş-geliş" yol yapacağız deriz, oyumuz tavan yapar. Oylarımız azaldı mı, fazla bastırdığımız oyları saydırırız, iktidarda kalır, muhalefet adayına da "Helal osun adam kazandı" dedirtiriz.

Bende karar verdim, evde sorumluluk almayacağım abi, niye alayım ki? Ben yoksam gerisi tufan der, kendini lider zanneden, partiden ayrılan, parti kuran, koltuğunu kimselere kaptırmayanları örnek alırım abi. Diğer bir örnek olarak Erdoğan ve AKP'liler var, hem her şeye hükmeden, hiçbir şeyden sorumlu olmayan iktidar var abi.

Karar verdim; evde sorumlu olmadığım gibi, yazılarımın sorumlusu da ben değilim artık, anaokuluna giden çocuklardır abi(!) Çünkü gürültü yaptıklarından ne yazdığımı bilmiyorum abi(!)

Saygılarımla.

 

Kemal Gürbüz

Yazar, Şair-Devlet Sanatçısı

20.02.2020

 

    

 

 

                                      

YAZARIN DİĞER YAZILARI