YADİĞÂR SARI'YI ÖZLEMEK!

YADİĞÂR SARI'YI ÖZLEMEK!

 

2018 yılının Haziran ayında Azerbaycan'ın hem bağımsızlık gününü kutlamak, hem de "Şairler günü" nedeniyle Azerbaycan'a gitmiştik. Azerbaycan'a üyesi olduğumuz, merkezi Ankara'da bulunan İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) düzenlediği bir organizasyonla gerçekleştirdik. Bir günümüz Gürcistan'ın Tiflis kenti olmak üzere, geri kalan günleri Azerbaycan'ının çeşitli kentlerinde ve etkinliklere katılarak geçti. Bu etkinliklerde Azerbaycan'ın doğal güzellikleri yanında, Azerbaycan'ın bağımsızlığının 100.yılı toplantıları, tarihi yerleri, kütüphaneleri, şiir dinletileri, günün anlamı ve önemini belirten konuşmaların yapıldığı çok çeşitli etkinliklerde bulunduk.

Muğla'dan Devlet Sanatçıları olarak Yadigâr SARI, Birdal Can TÜFEKÇİ, Kemal GÜRBÜZ olarak üç kişi katılmıştık. Bizler çok eski dostlar olarak birbirimizi daha önceden tanıyorduk. Zaman zaman bir araya gelir şiirlerimizi birbirimizle paylaşır, hatalarımızı düzeltmeye çalışırdık. İçimizde konusunda yetkin ve bilgin olan Yadigâr Sarı; aynı zamanda MEB Emekli Baş Müfettişi idi! Nesir, şiir yazıyorsanız ve bunu da Yadigâr Öğretmene gösteriyorsanız; eleştirilmemeniz, yazdığınız nesir veya şiirde hatanızı bulmaması mümkün değildi. Çünkü Yadigâr Öğretmen konusunda uzman bir kişiydi. Yadigâr Sarı, hem yazar, hem şair, hem de iyi bir edebiyatçı olarak bildiklerini bizden esirgemezdi, hatalarımızı da yüzümüze vururdu.

Yadigâr Öğretmenim hem iyi bir arkadaş, iyi bir ağabey, iyi bir öğretmendi. Tanıdığım günden bu yana Yadigâr Öğretmenimden okula gidiyormuş gibi her gün bir şeyler öğreniyordum. Bu öğrettikleri sadece edebiyatla sınırlı olmayıp, yaşının bizden büyük olması ve daha tecrübeli olması nedeniyle yaşamla ilgili tecrübelerinden de faydalanıyorduk. Sevgisini, saygısını, emeğini, zamanını esirgemeyen bir can dosttu. Bizden sevgi ve saygıyı fazlasıyla hak ediyordu.

Biz üç kafadar (Yadigâr SARI, Birdal Can TÜFEKÇİ, Kemal GÜRBÜZ) edebiyat etkinliklerinin ayrılmaz parçasıydık. Etkinliklere birlikte gider, birlikte gelirdik.

2018 yılı Azerbaycan etkinlikleri dönüşü Yadigâr Öğretmenim bizden gizli olarak Muğla'da göbek fıtığından ameliyat olur, sonra enfeksiyon kapar ve akciğerleri su toplar. Kimseye yük olamamak için haber vermezdi. Bu kadar da onurlu ve gururluydu. Değerli öğretmenizi maalesef 2019'un Ocak ayında kaybettik. Bir dostu olarak Birdal Can Tüfekçi olsun ben olayım, onca zaman geçmesine rağmen acısını unutmuş değiliz, unutulacak gibi de değil!

Birdal Can Tüfekçi'nin Yadigâr Öğretmenim için yazdığı bir şiiri sizlerle paylaşmak istedim. Umarım beğenirsiniz.

 

BIRAKIP GİTTİN!        

 

Kondurmazken sana derdi tasayı,

Hele dur, demeden bırakıp gittin.

Ecel dinlemiyor kanun, yasayı,

Sabun gibi elden kayıp da gittin.

 

Sanki bir dağ çöktü, yanımda duran,

Kimdi o çınara baltayı vuran,

Tabii geri aldı seni yaradan,

Verdiğin sözlerden, caydın da gittin.

 

Sevip de saydığım, candan biriydin,

Yalan riya yoktu, sözün eriydin,

Eğitim öncüsü bir neferiydin,

Seni sevenleri bırakıp gittin.

 

Sevgi, saygı, hürmet senin özünde,

Emsalin bulunmaz dünya yüzünde,

Bize örnektin, okuma azminle,

Hasta geçen ömrü, sayıp da gittin.

 

Öksüz kaldı şimdi, şiirler yasta,

Kitapların dargın, mısralar hasta,

Veda etmek çok zor, sen gibi dosta,

Kardeşini öksüz koyup da gittin.

 

Sen yokken buranın tadı yok, yavan,

Kalmadı takadım, kalmadı havam,

Yokluğunla bizler olmayız tamam,

Acıları bize bırakıp gittin.

 

Sarıkız der, bıçak tene batıyor,

Sayılı gün ne ki, bir gün bitiyor,

Ecel bu, ansızın gelip çatıyor,

Boynumuzu bükük, bırakıp gittin.      28.03.2020

 

Kemal Gürbüz

Şair, Yazar-Devlet Sanatçısı

23.09.2020

           

YAZARIN DİĞER YAZILARI