ZAFER BAYRAMI

ZAFER BAYRAMI

 

Her yıl Mili Bayramlarımızın kutlanmaması için çeşitli bahaneler bulunur. Halkın tepkisi ile geri adım atılır, bayramlarımızın içi boşaltılarak kutlanması yapılırdı.

 

Önceki iktidarlar da Milli Bayramlarımızı kutlarken nasıl ki; içselleştirmedikleri, gerçek anlamda toplumu Milli Bayramlar konusunda (Özellikle yeni kuşakları) tarihsel olarak bilinçlendirmedikleri, yalnızca bir mecburiyet gibi yerine getirilmesi gereken bir şeymiş gibi algılamaları bayramlarımıza ilgiyi azaltmıştı. Bu nedenle ülkemizin hangi koşullarda bağımsızlığını kazandığını, iç ve dış düşmanlarına karşı nasıl mücadele verildiğini bilmeyen, özgürlük ve Cumhuriyet düşmanların da propagandasının etkisinde kalan toplumda vatana ihanet (Keşke Yunan kazansaydı) denen köle ruhluları övülürken, kula kulluk kutsallaştırılmıştır. 

 

Son yayınlanan İçişleri Bakanlığının 81 ile gönderdiği 30 Ağustos Zafer Bayramı genelgesi de bunun kanıtıdır. İçişleri Bakanlığının 81 ilin valilerine gönderdiği genelgede, "Kutlamalar "Pandemi" süreci göz önüne alınarak; çelenk sunma programı, TBMM'de grubu bulunan siyasi partilerden, kamu kurum ve kuruluşlarından, şehit ve gazi derneklerinden birer temsilcinin katılmasıyla maske-mesafe kuralına riayet edilmesi suretiyle asgari düzeyde gerçekleştirilecektir" diyerek Zafer Bayramının kutlanmaması için "Pandemi" neden gösterilmiştir.

 

Pandeminin en yoğun olduğu zamanlarda Alış-Veriş Merkezleri (AVM), oteller açılmış, tatil bölgeleri tıklım tıklım dolmuş, dolmuşlar, otobüsler üst üste yolcu taşımış, milyonlarca öğrencilerin sınava girmesine göz yumulurken v.b. günlerde "Pandemi" hiç akla gelmemiştir. En önemlisi de Ayasofya Cami açılışında (Açık yeri tekrar açarak) yüz binlerin üstünde, -ülkenin her tarafından insanların taşınarak- sıkışık bir şekilde namaz kılarken "Pandemi" yok, Zafer Bayramı kutlamalarına gelince "Pandemi"nin hatırlanması sizce de ilginç değil mi? Tepkiler üzerine geri adım atan İçişleri Bakanlığı/Bakanı, Zafer Bayramının yasaklanmadığını iddia etse de; bu genelge bal gibi bir yasaklamadır!   

 

Saygılarımla.

 

ZAFER BAYRAMIMIZ YOK OLUP GİTTİ

 

Zafer bayramımız; yok olup gitti!

Bu işte, yılların ihmali vardır!

Bilim ve aydınlık yolundan şaştı;

Bu işte, yılların ihmali vardır!

 

Diktiğin fidanlar, kurudu kaldı!

Sattı torunların, yabancı doldu!

Ağladı analar, saçını yoldu;

Bu işte, yılların ihmali vardır!

 

Özgürlük yolları tıkandı her gün.

Direndi aydınlar, gittiler sürgün;

Düşman mı kardeşler, her biri dargın;

Bu işte, yılların ihmali vardır!

 

Bizi yönetenler, cebin doldurdu!

Din-iman diyerek; bizi kandırdı!

Açmadı güllerin, erkenden soldu;

Bu işte, yıların ihmali vardır!

 

Köleliğe hayır, eşit paylaşım!

Sevmeli insanı, dostça yaklaşın,

Barışı savunun, sevgiyle kalın,

Bu işte, yılların ihmali vardır!

 

Gürbüz'üm, hainler çoğaldı bu gün!

Alay ediyorlar, şehitle her gün,

Yıllar öncesinden bu günü gördün,

Bu işte yılların ihmali vardır!

 

30.08.2012

 

Kemal Gürbüz

Şair, Yazar-Devlet Sanatçısı

24.08.2020       

YAZARIN DİĞER YAZILARI