LİDER ÖĞRETMENLER

 

Öğretmen kavramı nasıl tanımlanırsa tanımlansın, her öğretmen birer liderdir aslında.

Bunu ilk aldığım liderlik eğitiminde fark etmiştim. Liderlik ve yöneticilik eğitiminde farklı alanlardan gelen bir grupla beraber böyle bir deneyim yaşamam benim, mesleğime, mesleğimde hitap ettiğim gruba (çocuklara) bakış açımı çok değiştirdi.

Ortalama 35-40 yaşlarında olan bizler, merkeze öğretmenin alındığı bir sistemde büyüdük ve bu sistemde yetiştik.

Ne kadar öğrenci odaklı olduğumuzu ifade etsek de alışkanlıkları değiştirmek zor gelebiliyor insana. Bu hayatın her alanında böyle aslında.  Başka bir kuşak elinde yetişip, başka bir kuşağa eğitim vermek aslında en zor işlerden birisidir. Öğretmenlik mesleğini teknolojinin hızına ayak uydurarak, yeni nesli anlamaya çalışarak yapmak gerçekten de çaba gerektiriyor. Çünkü içimizde bulunduğumuz çağ ve bu çağda yetişen nesil günden güne değişen bir yapı içinde.

Peki lider öğretmen nasıl olur?

Liderler toplumun her kısmında vardır. Çevremizde, kendi hayat deneyimlerimiz içinde örnek aldığımız, onlar gibi olmak istediğimiz, vizyon sahibi, hitap ettiği kitleyi alıp zirveye çıkartan bir sürü lider örneği vardır mutlaka.

Lider öğretmen olma kavramı bu liderliklerin de belki birkaç adım ötesindedir.

Lider öğretmenin en büyük vizyonu çocukların yeteneklerini dışarı çıkarmaları/ sergilemeleri konusunda onlara liderlik etmek olmalıdır. Her çocuk keşfedilmemiş bir dünyadır. Bizler onlara liderlik ederek kendi içlerindeki potansiyellerini fark etmelerini sağlayarak, gelecekte farklı alanlarda liderler olarak hayata atılmaları konusunda destek olabiliriz.

Lider,  toplulukları alıp, vizyon peşinde sürükleyendir. Bizler lider öğretmenler olarak çocukların insani değerlerimizi taşıyarak büyümesini sağlamalıyız.

Ancak gerçek liderler, lider yetiştirir. Bir okul düşünün! Bu okuldaki en iyi liderin en iyi öğretmeni ve en iyi öğretmenin de en iyi öğrenciyi yetiştirdiğini. Zincirin halkaları gibi. Ayrı ayrı gibi gözükseler de birbiri ile iç içe. Birbiri iken bir bütün olabilen.

Gruptaki her farklı rengin yaşamdaki yerinin önemli olduğunu hissettirebilmek, en doğru görevi en doğru kişiye vererek, onların minik dünyasında büyük keşifler yapabilmesini sağlamak biz öğretmenlerin, özellikle de lider öğretmenlerin görevi diye düşünüyorum.

Düşünsenize sınıfınızdaki çocuğun hayalindeki liderin siz olduğunuzu.

Belki de bir hayalde olmak en güzel liderliktir.

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI