AÇIK OCAK KÖMÜR İŞLETMESİNE, STANDARTLARA UYUMLULUK BELGESİ…

AÇIK OCAK KÖMÜR İŞLETMESİNE, STANDARTLARA UYUMLULUK BELGESİ…

Nevzat Çağlar Tüfekçi

Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ Maden Direktörlüğü üretim faaliyetlerinin, ISO uluslararası standartlara uygunluğu belgelendirildi...

Günümüzde yurtdışı ve yurtiçinde ticari faaliyette bulunan kuruluşlarda, uluslararası standartlar doğrultusunda üretimde bulunmalarının önem kazandığı; güvenli firma olabilmek için de uluslararası kuruluşlar tarafından denetlenilmesi ve standartlara uygun entegre yönetim sistemlerini gerçekleştirmiş olmaları gerektiği belirtildi. Belgelendirme çalışmalarında; firmanın ISO 9001(Kalite), ISO 14001(Çevre), OHSAS 18001(İş sağlığı ve Güvenliği) ve ISO 50001(Enerji Yönetim Sistemi) ölçülerine uygun olarak standart şartlarını uygulayıp-uygulamadıklarının göz önünde bulundurulduğu ifade edildi.

Bereket Grubuna ait Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ bünyesinde yer alan ve termik santrale kömür sağlayan Maden Direktörlüğünde uzun süren bir öndenetim süreci yaşandı. Birimler tek tek denetlendi, yönetimi gözden geçirme çalışmaları yapıldı ve hedefler belirlendi. Öndenetim çalışmalarından sonra Belgelendirme kuruluşu TÜV NORD GROUP (TÜV Teknik Kontrol ve Belgelendirme AŞ)’un sertifikasyon denetimine girildi. Denetim çalışmaları; Yücel Dağada liderliğinde, Semra Can, Hürriyet G. Ülkü, Tamer Şen ve İlker Kayar’dan oluşan Başdenetçi grubu tarafından yürütüldü.

Yurtiçi ihalelerde ve yurt dışı satışlarda uluslararası standartları içeren Entegre Yönetim Sistemleri bağlamında Belgelendirilmiş olmanın önemine dikkat çeken Başdenetçiler, belge sahibi olmanın firmaya getirdiği yararları şöyle sıraladılar: “Kurumsallaşmayı, çalışanların katılımı ve müşteri memnuniyetini sağlar; yasal mevzuatlara uyumluluğu arttırır, firmaya prestij kazandırır, çalışanlarda farkındalığı ve dayanışma duygularını geliştirir. Standartlara uygun uygulamaları olan şirketler, yurtiçi ihalelerd.e ve yurtdışı satışlarda rakiplerine göre her zaman daha avantajlı olurlar.”

Üretim faaliyetlerinde; çalışanların, doğanın ve tesis çevresinde yaşayanların korunmasının, kaliteyi tutturmanın önemli olduğunu belirten Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ İcra Kurulu Başkanı ve Maden Direktörü Yüksel Akın şunları söyledi: “Kuruluşumuzun, uluslararası kimlikli denetçi bir firma tarafından denetlenerek, uluslararası standartlara uygun olarak çalıştığının belgelenmesi bizim için sevindirici bir durum. Ekip olmanın, standartlara uyumlu çalışmanın bir sonucudur bu başarı! Kalite-Çevre-İş Sağlığı ve Güvenliği-Enerji verimliği alanlarında birbirine uyumlu çalışmaların sergilenerek bu belgeyi almamızı sağlayan beyaz ve mavi yaka tüm çalışanlarımıza teşekkür ediyorum.”

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI