BU KADARI DA OLMAZ AMA OLUYOR İŞTE

 

                                          BU  KADARI DA OLMAZ  AMA OLUYOR İŞTE

Demokratik toplumlarda olmaması gerekenler kimilerince   normal olabiliyor. Bu durumda da herkes normaller yaşanıyorcasına seyirci kalıyor. Sözünü edeceğimiz kurum  veya kuruluş TFF denilen futbolumuzun patronu durumundaki kurumdur. Bu kurumda son yıllarda öylesine ilginç görüntüler ortaya çıktı ki ister istemez, bu kadarı da olmaz demek zorunda kalıyoruz. Olmaması gerekenlerden biri bu kurum hiçbir kararında olması gerekenleri alamamıştır bu güne dek. Bu yüzden  özellikle bu il pek çok tartışmanın yaşanmasına neden olmuştur.

Örneğin son kapanma haftalarından önce bir haftada sınırlı da olsa seyircilerin alınacağını söylediler. Buna göre herkes kalem-kağıda sarılıp hangi  sahada ne kadar seyirci olacağını bile hesaplamağa kalkıştı. Ancak bu  hesaplar sürerken TFF'nin aldığı bu kararın geçerli olmayacağı haberi çıktı. Sonra bir milli maç öncesi seyircili oynanacağı haberleri yer alıyordu. Ama o da ötekiler gibi havada kalmışı. Başta hakemlerle ilgili oluşturulan tüm kurumların tartışıldığı bir yılı da bu şekilde geride bırakıyoruz. Hele ceza ile ilgili kurumların verdiği tüm kararlarının su kadar tartışma konusu yapılabildiği başka bir sezon yok gibi. Hele ligler başlamadan önce aldığı bir karar var ki evlere şenlik türünden. Örneğin bu kararda futbolcuların sahada tükürmemeleri isteniyordu. Ama bununla ilgili hiçbir işlem yapılmadı. Çünkü yapabilecek cesaretleri yoktu. Alınan kararlar sadece "dostlar alışverişte görsün" etiketli olarak kalıyordu

Son çuvallama örneğini ise İstanbul'da oynanması gereken şampiyonluk maçanın bu yıl da Portekiz'e alınmasıyla  yaşanıyordu. Her ne kadar son günlerde konuyla ilgili söylenen ve yazılanlar bu maçın başka bir ülkeye alınabileceği ihtimalinin olduğunu her futbolsever biliyor v e düşünüyordu.   Bu  kararın değişmesinde TFF'nin bir rolü yoksa da, en azından değişebileceği özelliğini düşünerek bir sözün söylenmesi gerekirdi

  Gelişmiş demokrasilerde kurumları yöneten anlayışlar kendilerine aykırı gelen ama düzeltilemeyen görüntüler karşısında demokrasinin İSTİFA denilen bir anlayışını uygulamaya koyarlar. Yanlışlarından vazgeçemiyorlarsa istifa diye bir mekanizmayı harekete geçiriyorlar. Geçmişte bir deprem sonra Japonya'da bir belediye başkanı halkına ne zaman su verebileceğini açıklamış ama o zamanda suyu veremeyince görevinden ayrılmak zorunda kalmıştı. Ama orası Japonya burası değil ki..

 Federasyon kupa maçının seyircili oynanacağını da ilan etti geçtiğimiz günlerde.. Yine hesaplar-kitaplar yapıldı şu kadar seyirci alınacak dendi. Dendi ama daha önceleri de buna benzer söylemler kullanıldı ama hiç  biri gerçekleştirilemedi. Bunu da bekleyip göreceğiz elbet(bu yazı maç tan çok önceleri yazılmıştı)

 

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI