ŞADAN GÖKOVALI ÖLDÜ

ŞADAN GÖKOVALI ÖLDÜ

Halikarnas Balıkçısı "öldüğüm zaman gözüm arkada kalmayacak, çünkü Şadan var" demişti. Haklıydı. O da Azra Erhat gibi Şadan Gökovalı'yı manevi evlat seçmişti.

Ölmeden önce ziyaretine gittim. İzmir'in Hatay semtinde Merhaba adlı apartmanda oturuyordu. 9 dil bildiği söylenen bunca kitabın yazarı Balıkçı'nın evinde üç-beş kitabın dışında kitap yoktu.

Merak edip sormuştum;

"Hepsini dağıttım" dedi. Kitaplarımın bir kısmını, yarım kalmış yazılarımı, müsveddelerimi, tuttuğum notlarımın tamamını Şadan'a verdim. O ne yaparsa yapsın. "

Şadan vefalıydı. Bütün yazıları elden geçirip hepsini kitaplaştırdı. Yıllar içinde Balıkçı imzalı çeşitli kitapları raflarımızda görecektik.

2020 yılı ortalarında Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ve Bodrum Müzesi Müdiresi hanım, Şadan'ın Gökova'daki evine gelip hem ziyaret hem de Balıkçının kültürel mirasını sordular.

Şadan, manevi babasının bir bavul dolusu evrakını en yakışan yere teslim etmenin gururu ve mutluluğu içindeydi.

2021 yılı Ocak ayı sonu da değerli dostum gönüldeşim Şadan Gökovalı'nın da (31 Ocak 2021) sonu oldu. Zati iki gündür telefonuma mesaj gelmiyordu. Anlamıştım hastanedeydi. Bana yurdun her yerinden telefonlar gelmeye başladı. Üzüntümü paylaşanlar arasında "Şadan'ı kaybettik" diye dövünenler vardı.

Hayır! O kaybolmadı. O yaşayacak. Kaybolan şeyin bulunma ihtimali vardır. O bulunmaz! O öldü! Yarım kalmış bir şarkıydı o! Söyleyecek sözü vardı. Yazılacak kitapları vardı. Hele benim sorulacak sorularım vardı. Müşterek hayallerimiz vardı.

Bu ölüme bir türlü razı olmuyor gönlüm.

Yazıya iki resim ekledim.

Birinci resim Şadan Gökovalı, Halikarnas Balıkçısı ve İbrahim Ergin.

İzmir Kadifekale'de güzel bir akşam vakti.

İkinci resim Şadan Gökovalı, Halikarnas Balıkçısı Azra Erhat, Abdüllah Neyzar Karahan ve Arif Karakoç.

Abdullah Neyzar, Samsun doğumlu olduğu halde ablası Muğla Turgut Reis Lisesinde öğretmen olduğu için Muğla'ya gelmiş, liseyi Muğla'da bitirmiştir. En güzel şiirlerini Muğla'da yazan Neyzar, erken yaşta ölümünden sonra İzmir'e gömülmüştür.

Arif Karakoç Uşak doğumludur. Muğla köylerinde uzun yıllar öğretmenlik yaptıktan sonra İzmir'e taşınmış, orada yaşamını bitirmiştir. İlimizin Bayır nahiyesinde öğretmenlik yaparken orada evlenmiş, öldükten sonra oraya gömülmüştür.

Arif Karakoç arkadaşı Şadan Gökovalı'nın en beğendiği, en önemsediği şairlerin başında gelir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI