ŞADAN GÖKOVALI ÖLDÜ 3

ŞADAN GÖKOVALI ÖLDÜ 3

Şadan İzmir Ege Ekspres Gazetesinde harikalar yaratıyordu. Gençlerle baş başa diye haftada bir edebiyat sayfası hazırlıyordu. Günümüzün bir çok ünlü yazarı, şairi o sayfada filizlenmeye başlamıştı.

Ben o sıralar Harran'da öğretmendim. Köy Enstitüsü çıkışlı yazıların hayranıydım. Mahmut Makal, Fakir Baykurt, M.Başaran, Talip Apaydın, Selahattin Şimşek gibi yazarların kitaplarını, yazılarını bulup okuyor, ben de onlar gibi yazdığım köy notlarını, şiirleri Şadan'ın gazetesine Türkiye'nin başka illerinden çıkan sanat ve edebiyat dergilerine ulaştırmaya çalışıyordum.

Hangi yıl hatırlamıyorum, Şadan hacca gidecek Türk kafilesine rehber seçilmişti. Dönüşte yazdığı gözlem ve izlemlerini soluksuz okuyorduk. Biz arkadaşları Hacı Şadan diye takılmaya başladık. Kesinlikle böyle denmesini istemedi. Bu konuda çok duyarlıydı. Semavi dinleri çok iyi bilen Şadan, mitolojik tanrıların tamamını ezbere bilirdi.

Sanırım o da bir çoğumuz ; hatta Trakyalı ünlü filozof Demokritos gibi Spinoza'nın Tanrısına daha yakın duyuyordu.

Yıllar sonra Spinoza'nın Tanrısı ne ola? Diye ben de merak etmiştim. Kaynaklar TABİAT diye yazıyordu. Yani doğa..

Ben yurt dışındayken Şadan İzmir Radyosu Eğitim Yayınları Müdürüydü. Sık sık mektuplaşırdım. Akşamları eve geldiğim zaman ilk işim posta kutusuna bakmak olurdu. Hele Şadan'dan mektup varsa, follukta yumurta bulmuş bir köy çocuğu gibi sevinirdim. Bu mektuplar alışılmış türden hal hatır soran mektuplara benzemezdi. Her biri birer edebiyat denemesi, iki geç yazarın gelecek günlere uzanan umut ışıklarıydı. Bir ara hiç mektup gelmez oldu. Acaba Şadan hasta mıydı? Meraktan çıldırıyordum aradan aylar geçti, Şadan'dan tek satır yok.

Mektup yerine şu şiiri yazıp yolladım.

ŞADAN'A MEKTUP

Mektubun çok bekledim

Uzun etme yaz gayrı

Günlere gün ekledim

Yolda kaldı goz gayrı

 

Yurdumdan habersizim

Kara yazılmış yazım

Yalnız oğlu yalnızım

Sayfa sayfa toz gayrı

 

Bahar geldi dayandı

Kan yeşile boyandı

İçimde gül uyandı

Dünya bana az gayrı

 

Her postacı gelişte

Gözüm gönlüm kirişte

De gel mektup gel işte

Bilmeceyi çöz gayrı

 

Mevlana yaktı Sems-i

Varmola  dost gibisi

Bana gerek birisi

Bundan geru söz gayrı

 

Ergin her zaman eydür

Derdim eş dosttur köydür

Oruç bile bir aydır gurbet beyu boz ayrı

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI