İLGİYİ SEVGİYİ SAĞ İKEN GÖSTER

İLGİYİ SEVGİYİ SAĞ İKEN GÖSTER

 

Doğmak ve ölmek insanın elinde olmayan bir olgudur. Doğum ve ölüm arasında ki yaşamı da birkaç bölüme ayırmak gerekir. Birincisi bebeklik ve çocukluk, ikincisi ergenlik, üçüncüsü gençlik, dördüncüsü olgunluk ve yaşlılık v.b gibi gruplandırmak yerinde olur sanırım.

Canlıların içinde en zor, uzun ve yaşama tutunması, kendi kendine yetebilmesi, toplumsallaşması insana mahsustur. İnsanoğlu bir arada ve toplu yaşayan bir varlıktır. O nedenle toplumsallaşmayan insanın ya da insanların yaşamlarını sürdürmeleri çok zor, nerdeyse imkânsızdır. Bunun nedeni de insanoğlunun büyümesinde, yetişmesinde uzun zaman alması, anne-babanın yanında diğer insanlara bağımlılıklarından kaynaklanmasıdır. İnsanın yetişmesinde çocukluğunun uzun zaman almasının yanında engelli olması, hastalanması, yaşlanması nedeniyle birilerinin bakımına muhtaçlığı nedeniyle toplu yaşamanın zorunluluğunu beraberinde getirmektedir.

İnsanlar doğar, yaşar ve ölürler. İnsanlar ölenlerin ardından doğal olarak üzüntü duyarlar ve bu üzüntülerini bazen içine atarak, bazen de yüksek sesle ifade ederler. Ama bir kısım insan vardır ki; üzüntüsü sahte, göstermelik bir üzüntüdür. Sahte olduğundan dolayı miras, mal derdine düşerler. Mal bölüşümü bazen öyle bir noktaya gelir ki; çatışmalara neden olur. Bu çatışmalar dargınlıklar, küslükler, hatta birbirlerini yok etmeye kadar varır.

İnsanları ölmeden önce hor görenler, hoş görü ve yardımlarını esirgeyenler, kötü davrananlar öldükten sonra üzüntü duymaları sahteliğin de göstergesidir. "Kel ölür sırma saçlı, kör ölür badem gözlü" misali. Onun için bir şey yapılacaksa; insanlara ölmeden önce yapılması kanısındayım. Öldükten sonra ağlamanın, çırpınmanın bir faydası yoktur. Tabi ki; insanlar yakınlarını, tanıdıklarını, hatta tanımadıklarının ölümüne üzülmeleri doğaldır. Özellikle insanın yakının, tanıdığının, akrabalarının öldükten sonra samimi olarak duydukları üzüntünün şiddeti o insana yaşarken gösterilmeyen sevgi ve saygının eksikliğinden kaynaklanıyordur. Onun için yakınınız, akrabanız olsun olamasın tanıdığınız insana sağ iken yardım, sevgi ve saygınızı esirgemeyin demekten başka ne yazabilirim ki!..

 

Saygılarımla.

 

İLGİYİ SEVGİYİ SAĞ İKEN GÖSTER

 

İlgiyi, sevgiyi sağ iken göster!

Boşuna çırpınma öldükten sonra.

Emeğe saygıyı sağ iken ister!

Avunma boş sözle öldükten sonra.

 

Herkes bir gün göçer dünya fanidir!

Daha önce gidenlerin yanıdır.

Geriye ne kalır, sade anıdır;

Çırpınıp dövünme, öldükten sonra.

 

Arada kalmak var; bakmazlar sana.

Elin tutar iken, dostluktan yana,

Oğlun, kızın varmış, hepsi bahane;

Yok olup dünyadan göçtükten sonra.

 

Ayırma fakiri, zengini sorma.

Mazlum insanların ahını alma!

İyi şeyler düşün, saçını yolma;

Boşuna ağlama, öldükten sonra.

 

Tatlı dille insanların gönlün al.

Arı gibi çalış; sen yaparsın bal,

İnsan gibi yaşa, insan gibi kal,

Unutulmaz adın, öldükten sonra!

 

Der Gürbüz'üm, bir gün toprak olursun!

Bilinmez zamanlar, nerde kalırsın;

Özgürlük yolunda, yaşar ölürsün;

Unutulmaz adın öldükten sonra!

 

Kemal Gürbüz

Şair, Yazar-Devler Sanatçısı

14.08.2020

          

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI