9 EYLÜL TARİHTEKİ GÜN. GÜZEL İZMİR'İM.

9 EYLÜL TARİHTEKİ GÜN. GÜZEL İZMİR'İM.

 

Tarih 26 Ağustos'u gösteriyordu. Taarruz emri verilmişti. Mustafa Kemal Paşa kararlıydı inançlıydı. Düşmanı denize dökecek güzel İzmir'i düşman elinden kurtaracaktı. Amaç bütün vatandı. Cephe yığınlarca şehitlerle, kanlarıyla sulanmaktaydı.

O Paşalarla Taarruza karar verdiği an Türk askeri O'nu izleyecekti. Bekleyiş gergindi. Hedef işaret edilmişti. Paşalar fikirlerini söylediler. O emri veriyordu. Paşalar sizin emrinizdeyiz, dediler.

Mustafa Kemal Paşa " Ordular ilk hedefiniz Akdeniz'dir " emrini vermişti.

İnançlı ve çelik bakışları ile ufukları delmiş, düşünceleri alev alev yanıyordu. O gelecekte güzel günlere inanıyor, barış istiyordu. Savaş O'nun için bir dehşetti. Paşalar saati sorduğunda vakit gelmişti. Türk Ordusu o an kükreyecekti.  Karşısında cephane ile donatılmış Yunan ordusu, ardında İngiltere.

Mustafa Kemal Paşa ve askerleri hep "ya istiklal ya ölüme inandılar, ölüme koştular, korkmadılar ."

Tarihin Çanakkale sayfasından yaprakları çevrilmekte ve Türk Milletinin kaderi yenilmekteydi. Bu büyük bir davaydı. Türk milleti sonsuza dek bağımsız yaşayacak, hür iradesi ile dünyaya örnek bir millet olacaktı.

Tarihin sayfaları İzmir'e kurtuluşa çevrilmişti. Güzel İzmir Mustafa Kemal Paşa ile zafere kavuşacak, sevinç çığlıkları ile göklere dek yükselecekti. İzmir'in puslu, zırhlı, yangın günleri, sona erecekti. İzmir Mustafa Kemal Paşa'sına kavuşacaktı.

9 Eylül tarihteki şanlı, o tarihin acılı, sevinçli , çığlıklı günü. Körfez öylesine engin, öylesine duru akacaktı ki. Düşman zırhlıları, gemileri ve askerleri ile körfez inadına zorlanmakta , o donanmaların , zırhlıların yarattığı deli dalgalar üstünden düşmanı atacaktı. Masmavi körfez Mustafa Kemal Paşa'nın alev alev masmavi inançlı gözleri ile buluşacak, yürekler hiç sevinçlere ermediği kadar coşacak, yanacak,  şanlanacaktı.

İzmir'e Mustafa Kemal Paşa'nın izniyle Fahrettin Paşa'nın(Altay) komutasındaki birlikler girmiştir. Ve birliklerimiz, atlı birlikler ve askerler aynı hızla, aynı anda İzmir'e girmiştir. İzmir'de çıkan yangının bir takım belgelere ve o günkü alınan notlara bakıldığında Ermenilerin çıkardığı üzerine belgelere dayanmaktadır. Türk ordusu öyle hızla ve emirle girmiştir ki, düşmanın yok edip yakacağı, zarar vereceği olayların önlenmesi bir an önce İzmir'e girilmesi planlanmıştır.

Büyük Atatürk ülkenin kurtuluşunu ve zaferini bugün sağlamasaydı TBMM ni kurmasaydı, Cumhuriyet'i ilan etmeseydi bugün üzerinde yaşadığımız topraklar ve ülkümüz , vatan, Türk milleti olmayacaktı. Sonsuza dek bahtiyar yaşayacak bir Türk Milletinin kendi kaderini, kendi özgürlüğünü, var oluşunu cephelerde, savaş işgal karşısında büyük karar , mücadelelerle geçirmiş Mustafa Kemal Atatürk'ün ve tüm askerlerinin önünde saygıyla eğiliyor, Bu büyük günde O'nu ve tüm şehitlerimizi saygıyla yad ediyoruz.

Kurtuluşun gelişin, zaferin, acıların Mustafa Kemal Paşa'm İzmir'in acılarını dindirişin kutlu , şanlı olsun...Ruhun şad olsun...Güzel İzmir'im geride yangın bıraksa da zafer çığlıkları ile Paşasını bağrına basacak. Güzel gelecek günlere erecekti.

O Mustafa Kemal'di.. O düşünceliydi. Zaferle bitmemişti kararları, inançları. Zaferleri taçlandıracak devrimleri, yenilikleri, antlaşmaları yapmak Türk Milletini sonsuz güzel günlere kavuşturacak işleri yapmalıydı . Ve inanıyordu ki, hiçbir millet kendi benliğine kavuşmadan yaşayamaz.

Ve inanıyordu ki, Türk milleti kadını, erkeği ile bu mücadelenin ardında duracaktı. Ve, Türk Milleti Mustafa Kemal Paşa'nın inançlarını, kararlarını, zaferlerini, savaş günlerinin acısını, şehitlerini, dökülen kanlarını hiç unutmayacak daima O'nun izinden yürüyecekti. O'nun ruhunu sonsuza dek tüm dünya halkları için ebediyete dek yaşatacaktı.

Şanlı olsun Güzel İzmir'in kurtuluş, şahlanış günü.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI