ÇANAKKALE GEÇİLMEZ...

ÇANAKKALE GEÇİLMEZ...

Çanakkale duygularımın biriktiği, şehitlerimizin biriktiği topraklar. Çanakkale'de yatanlar o şehitler, o günlerin  dili olsa o anların, anıları söylemek, anmak olsa?  O anlar, o ruh, o inanç. Yaşanan o dehşet.

Savaş bir dehşet. O nedenle Mustafa Kemal Paşa şöyle seslenir: Yurtta sulh, Cihanda sulh." Çanakkale'de yeniden var olanlar, ölmeyenler, ölümsüzdür onlar.

Yeni vatan toprakları, yeni bir millet, diriliş. Her yüreği yanık o ölüme koşanlar, yaşları,15, 17, 22... Edirneli, Ezineli  yurdun her yerinden...

Tüm Şehitlerimizin, Yarbay büyük asker Mustafa Kemal Paşa'nın ruhu şad olsun. O dahi eşsiz Atatürk . Sen'i sevgiyle, saygıyla anıyoruz.

Çanakkale'yi canlandırsa yüreğim, o yüreğimi yakar, gözlerimi  sevgi, ağıt, duygu yakar...Yaşanan o anlar, bağrımı yakar, "türkü olurum". "Ulus olur", "Anadolu olurum"...

Boğazın özgür ve deli akan  o suları....O sularında gizlidir, o büyük inanç ve ruh. O sularında akacaktır, Anadolu'm, Ulusum, Ata'm.

 O sularında serindir artık yatanlar, şehitlerim... Dünya'nın kalbinin attığı yerde, yatıyor, büyük bir milletin kalbi. Vatan.

Dünyanın kalbi o eşsiz Çanakkale'nin ruhu ve gizleriyle dolu.  Dökmüşler ki, bu topraklarda can. Bir büyük Britanya İmparatorluğu için güneşi zapt etmişler.

Zırhlılar, donanmalar, cephaneler... Onca bu topraklarda savaşa sürülenler. Niçin geldiklerini bilmeden , niçin öldüklerini? Bu topraklarda yatanlar, ruhları şad olsun.

Kıyıları dövenler...Topçu ateşleri ile gökleri, yerlere katanlar. Toprakları, denizleri parçalayanlar...

Böylesine bir savaş Çanakkale, dehşet. Ancak Çanakkale Türk Ulusu'nun  kalbi ve vatanı.

Biçilen, durmadan ölüme koşan, o gencecik askerlerimiz, şehitlerimiz binlerce kez dua ve minnetle ansak, görevlerimizi yerine getiremeyeceğimiz kadar büyük ve yücedir ruhları. 

Onlar, anmak için değil, bir Türk Milleti'nin ferah yaşayacağı günler ve gelecek için savaştılar ve öldüler...

Ertuğrul koyuna gidin (Ertuğrul tabyasına) denizin yüzeyinin kıpkırmızı kan kesildiği o suları düşünün. O sular nasıl aktı, akacaktı. Türk ulusu için.

Deniz çıkartması ile önce kıyıları o dehşetle dövenler, Türk'ün gücünü kırmak, boğazı geçmek için.

Denizden çıkan o düşman askerlerine durmadan, dinlenmeden koşanlar, savaşanlar, ölüme gidenler, biçilenler.

Bizim o gencecik, kınalı çocuklarımız, askerlerimiz.

Biliyorlardı ki, arkalarından gelen birlikler kurtaracaktı orayı.  Bir dakika uyusalar,  bir dakika dinlenseler, bir daha var olamayacaktı bir millet. Direnenler. Bir adım geri atmayanlar.

Çanakkale'nin tüm buğulu suları gri, soğuk ,kırılgan, eşilen toprak parçası. Ancak geçit vermez duyguları, kanları...

O anları canlandırıp yaşasam o kınalı, bağrı yanık duyguları, titrerim  gözlerim yaslı. Bir türkü ile bulsam ruhumu, gözlerim dalıp gitse o eşsiz Vatan'ım Çanakkale güncesine, ağlarım, sesim türkü olur, irkilirim.

Çanakkale Geçilmez. (N.K)

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI