KUTLU OLSUN CUMHURİYET, BÜYÜK BİR MİLLETİN ÖZGÜRLÜĞÜ.

KUTLU OLSUN CUMHURİYET,   BÜYÜK BİR MİLLETİN ÖZGÜRLÜĞÜ.

Selanik bir kıyı şehri. Bir liman şehri.  Durup durup içlendiğimiz Selanik burası. Annesi Zübeyde Hanımın kucağında pembe boyalı iki katlı evde dünyaya gelir..  Gözleri masmavidir,  ışık ışık. Saçları sapsarı,  ipeksi. Parmakları ince . Mustafa koyarlar adını. Öğretmeni Kemal ismini de verecektir.

Cumhuriyet  doğacaktır. Yüce Türk milletinin üstün eğilmez karakteri.  Cumhuriyet doğacaktır. Nice savaşlardan, nice düşmanlardan kurtarılır öz yurdumuz,  vatan.

Bahtı yenilmiş insanımız,  yurdumuz  İstanbul'u İzmir'i, Samsun'u işgal etmiş düşman. Mustafa Kemal Paşa gelir Çanakkale'den, Sakarya'dan, Afyon,  Eskişehir'den .

İzmir'e dökülür işgal orduları. İzmir güzel İzmir'im sevinç çığlıkları ile karışır gözyaşları.  Mudanya, Lozan  Türklerin eğilmez başı, göklerde xdalgalanan ay yıldızlı bayrağı,  özgürlüğü, zaferleri kazanmış Atalarımızın vakur ve gururlu, onurlu bıraktıkları Vatanımızı tüm dünyaya tanıtır, tanıtır büyük  Türk Millet'ini.

28 Ekim'de yüksek duygularını , Türk milletinin geleceğini  büyük heyecan ve dikkatle ismet Paşa'ya açar.

Mustafa Kemal Paşa yarın CUMHURİYET'i  ilan edeceğiz diyecektir.

Öyle ya parolaları keskindir. Nasıl İstanbul işgal altında iken boğazı tutmuş düşman  donanmalarını görünce,  yaveri Cevat Abbas Gürer'e "Geldikleri gibi giderler" dediyse.

Nasıl Lozan'da artık "Yurtta Barış, Cihanda Barış" demişse. Savaşın bir dehşet olduğunu yaşamıştır.

29 Ekim'de Cumhuriyet ilan edilir! Salonda alkışlar tutulur.  Şu an ki birinci Meclis binası. Ulus'ta eski bir okul,  tarihi bir bina,  eski.

Salondaki alkışlar içinde derin mavi gözleri tutar  gözlerimiz, duygularımız.  Kürsü'de yüksek Baş Komutan Mustafa Kemal Paşa konuşmaktadır.

Okul sıralarında bir salon. Eski bir teneke soba. Boruları eğri büğrü. Çalışma odasına bitişik.  Bahçesinde arka tarafa kadar dolaşın.

Ata'mız Büyük Mustafa Kemal Atatürk ve Paşalarının anıları,  bir vatanın kalbi buradan,  buradan atmaktadır.

Omuzlarındaki büyük Vatan, Büyük Türk Milleti. Peşinden nice yenilikler, devrimler gelecektir.

Büyük düşünceler ! Büyük işler!

Yapılacak çok iş vardır daha!  Dinmek bilmeyen,  dinlenmek bilmeyen Ata'mız  ve  Türk Milletinin yaşayacağı vatan,  yurdun dört yanı yeniden  imar edilecek, kurulacaktır.

O Çanakkale dünyanın en büyük savaşı değil midir? Türk milletinin kalbinin attığı yer.  "Bağımsızlık ve Özgürlük benim karakterimdir"  diyen  Mustafa Kemal Atatürk bağımsız bir milletin kaderini daima özgürce yaşayacağı Cumhuriyet'i kurmuştur.

Cumhuriyet değil midir? Cumhuriyet bir büyük yüce Milletin öz benliği,  yüksek karakteri.

Cumhuriyet bir gelecek,  Türk milletinin yüzyıllarca yükseklerde dalgalanacak ay yıldızlı bayrağının şahlanışı. Yenilmez ufku.

Cumhuriyet ışık . Cumhuriyet bir devinim,  yenilenecek,  hiç sönmeyecek.  Bir ışık. Bir büyük milletin özgürlüğü.  Dünya ülkelerinin önünde Önder,  bir Millet...

Cumhuriyet bir ulusun sel olup aktığı Anıtkabir'de Ata'sına sunduğu yüksek sevgi, saygı. 1938'de hayata gözlerini kapatırken son kez açtığı mavi gözlerinde saat kaç diye soracaktır? Bir büyük millet gözyaşları içerisinde o tarihten  bugünlere, nice günlere yüzyıla sevgisiyle  Ata'sına sel olup akacaktır.

Dünya daima O'nu izleyecektir. Anıtkabir'de nice duygularını bırakacak,  Türk ve Dünya ulusları Anıtkabir'de Ata'mızın huzurunda bulunmak için yarışacak,  saygıyla eğilecektir.

Cumhuriyet kutlu olsun. Kutlu olsun büyük Türk Milletine. Cumhuriyet  O'nunla,  Mustafa Kemal Paşa'm , Atatürk  ile anlamlı.

Cumhuriyet bayramın  kutlu olsun Büyük Ata'm. Mustafa Kemal Atatürk ve askerlerinin önünde saygı minnet,  sevgiyle, sonsuz bağlılıkla ve kararlılıkla eğiliyoruz  Ata'm. Sen'i yaşıyoruz bu büyük gün Cumhuriyet'te  ve her güneşin açtığı Sen'de.

Kalplerimiz Cumhuriyet, sevgimiz Ata'mız, yüreklerimiz  Vatanımız. Cumhuriyet Kutlu olsun.

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI