NİLÜFER CANER 100 YAŞ EVİNDEYDİK.

NİLÜFER CANER 100 YAŞ EVİNDEYDİK.

Tarihi bir bina!  Yine Muğla Belediyesi tarafından önceki yıllarda restore edilmiş. Bu güzel , huzurlu binaya bir defa gitmiştim,  bahçesinde dinlenmek için oturdum.

Dün gece ordaydım. Ancak bu defa çok güzel bir programa tanıklık ettim.  Rize'ye çayı getiren, yetiştiren çay endüstrisini kuran Muğlalı Zihni DERİN ve  yine Muğla'nın ilk Cumhuriyet yapılanmasında emeği geçen değerli Vali Recai GÜREL konuşulacaktı.

Elbette konuşmacılar  yine Muğla'nın tarihsel köklü,  kültürel değerlerini daima tarihin derinliğinden çıkarıp Muğla kamuoyuna sunan Muğla Sanatseverler Derneği Başkanı Sadettin Özbek ve  Muğla Belediyesi Başkan Yardımcılığından ayrılan Selahattin Sapmaz idi. 

Sadettin  Özbek ezbere, ezbere  heyecanla Zihni Derin'i dile getirdi. Slayt gösterileri ile verilmekteydi.  Zihni Derin'in Rize'de oldukça geniş,  adına kurulan hatıratları ve büstü ve adına verilen eğitim dalında okullarda yazılı bulunmaktadır..

Tam da bundan söz etmişken tarımsal üretimde geçim kaynağı ile ülkeye ve dışa hizmet vermekte olan çay endüstrisi ve Zihni Derin okullarda tarımsal programlarda ders kitaplarında yerini  mutlaka almalıdır.

Sanırım çay endüstri müzesi de bulunmaktadır.

Çayın yetiştirici Zihni Derin Muğla'da  her ne kadar Muğlalıların belleğine kazınıyor ise de adı bir iş merkezine verildi.

Ancak, Zihni Derin için Muğla Büyükşehir Belediyesi'nin anlamlı bir projesi olmalıdır, diye düşünmekteyim.  Yeşil bir alanda, tarımsal bir faaliyette Zihni Derin  yer almalıdır. Çayın yetiştirilmesi için Rize'de yaptığı  çalışmalar Sadettin Özbek tarafından dile getirilirken etkileyici bir akşam ve toplantı geçirdik.

Sülalesinden bir akrabası orada idi. Çay yetiştiriciliğinde beşinci sıradayız, demekteydi.

Çay kültürümüz var bizim. Çayı en çok içen ülkeyiz .

Çayın öyküsü ve anısı kim bilir hayatımızın hangi dalında renkli anılar, keyifler bırakmaktadır?  Bir yudum sevgi çayı, demişti arkadaşım. Hani yemeği yediğim anda hemen içmek için tat aldığım çay.

Çay çiçeği ve Rize çayı birlikte harmanlanışı. O çayın tadı ben de vazgeçilmez oldu. Bardak dolusu tepsinini döndürürcesine  tavşan kanı  çaylar geldi diyor ya kahveci.

Evden hayatımızın her anına uzanan öyküsü bulunur. Kim bilir hikaye yazılsa ne fincan keyifli sohbetler yazılı kültüre tat verecektir.

Asım Zihnioğlu'nun çıkardığı bir yeşilin peşinde kitabında çayın öyküsüne rastlanacaktır. Zihni Derin Batum'dan getirdiği çay fidelerini  Rize'de yetiştirerek çay tarımını başlatmıştır. Bir kanun  teklifi Rize'de ve ilçesi Borçka'da fındık, portakal, limon, mandalina ve çay yetiştirilmesiyle ilgili kanunun çıkmasını sağlayacaktır.

Zihni Derin daha pek çok tarımsal ve bilimsel, eğitim çalışmalarında öncü ve emeği olduğu görülmekte ve Cumhuriyet değerlerinin öncüsü olarak tarihte yerini almıştır..Saygıyla anıyoruz.

Recai Güreli değerli  Vali.  Atatürk'ün Valisi. Anıları, Hikayesi ile Selahattin Sapmaz'ın   Recai Güreli kitabında okuyacaksınız.

Bu konuda birkaç yıl önce Sanatseverler Derneği Recai Güreli'yi sahneye koymuş çok güzel bir programa imza atmıştır.

Selahattin Sapmaz'ın kitabı Atatürk'ün Valisi Recai Güreli'nin Muğla'da yaptığı  Cumhuriyet değerlerine özdeş  saygılı , iz düşüren  birbirinden kıymetli, emek verdiği çalışmalarını büyük bir dikkatle ve heyecanla okuyacaksınız.

Köyceğiz,Dalaman,  Fethiye yolunun açılmasında  daha sabah güneş doğmadan  işin başında karargah kurduğunu,  yolu işçileri ile birlikte çalışarak ve onlarla aynı zeytini , peyniri ,  sofrayı paylaştığını göreceksiniz. O yol açıldığında sanırım Köyceğiz'e Mareşal  Fevzi  Çakmak  geçecektir. Kazmayla kürekle,  elle matkapla delinen açılan yol.  Ne büyük emek,  alın teri  ister.  O yol açılmasında çalışan onca işçileri de saygıyla anıyorum alın terleri emekleridir.

Recai Güreli Muğla Belediye parkının ıslah edilmesinde yine değerli  emeklerine rastlanacaktır.

Eğitim, okul,  halk odası dalında görülecektir. En heyecanlandığım diğer büyük çalışmalarından meydan ve Atatürk heykelinin  projesidir. Meydanın ve heykelin etrafında Hükümet konağı, Atatürk ilkokulu , halk oteli, valilik konağı yerleşkesinin yer alacağı bir imar planı üzerinden çalışmıştır.

Tüm bunlar Muğla'nın Cumhuriyet değerlerine ve Atatürk'ün değerlerine uygun  yerleşmesinde öncü Vali olarak tarihte yerini  almaktadır. Saygıyla selamlıyor,  anıyoruz.

Atatürk'ün Valisi Recai Güreli'nin de bir akrabası dün akşam bizimle idi.

Recai Güreli caddesi Muğla'da yerini almıştır. Okullarda  adı yazılıdır. Yine değerli  Vali için başka bir proje de yer alabilir.

Dün akşamı doya doya Muğla sohbeti ve huzuruyla yaşatan Muğla Büyükşehir Belediyesine ve Muğla'nın günümüzde değerini ortaya koyan,  hakkını veren iki değerli konuşmacı  Sadettin Özbek ve Selahattin Sapmaz dostlarımıza teşekkürümüzü bir borç biliyoruz.

Nilüfer Caner 100 Yaş Evi'nde sıcak, samimi Muğla değerleri ile buluşmaya devam edelim.

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI