ON KASIM GELDİ, HÜZÜN DOLU, ÖZLEM DOLU…

Tam 80 yıl. 1938 ‘de gözlerini yumduğunda saatler 9’u 5 geçmekteydi.  Salih Bozok yanındaydı.Büyük Önder,  büyük kurtarıcı hayata gözlerini kapatırken  O’na veda etmek  çok zordu. Kalpler duruyordu, ölmek istiyordu. Çünkü Atatürk’ün  Ata’mızın  kalbi durmuştu.

Gözlerini son kez açarken o saati sormuştu. Saat kaç? Sanki cephede Paşalar tam ardında duruyordu. O paşalara saati sordu!!! Saat  beş dediler!!!. Taarruz emrini veriyordu.

10 Kasım 1938! Dolmabahçe’de. Saatler, dünya durdu,  zaman durdu.  Büyük Atatürk Mustafa Kemal Paşa  annesi Zübeyde hanımı düşleyerek gözlerinde. Bir büyük Vatan’ı düşleyerek,  tam saat dokuzu beş geçerken hayata gözlerini yumdu..

O mavi gözler keskin, kalpleri  ufukları delen. Altın sarısı saçları özgürlük türküleri ile dalgalanan.

Bir vatan , bir büyük millet gidiyordu ardından!  O gidiyordu!  Mustafa Kemal Atatürk ölmüştü!!!.  Türk milleti’nin Ata’sı… Ölümsüz olan yaptıkları, eserleri,  zaferleri, devrimleri,  Cumhuriyet idi. Bir büyük Cumhuriyet.

Anıtkabir’de yatan ebedi büyük Şef,  Mustafa Kemal Atatürk... Milyonların  80 yıl koştuğu, nice yüzyıl daima yaşayacak, dünya uluslarının o gün , o yılları ölümsüz tarihle kazıdığı, “Yurtta barış Cihanda barış” parolası ile parlayan bir büyük millet’in Ata’sı,  bir büyük asker, bir Dahi  gidiyordu!  Milyonlar, çığlıklar sel olup aktılar,  Anıtkabir’e.

“Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir”, diyen Mustafa Kemal Atatürk Ata’m. Selanik türkülerinin  hasretiyle yanan 10 Kasım. Ardından binlerce çığlık. “ Yaşlısı, genci, çocuğu tüm millet bir tek vücut Ata’sına özlem dağı  yüksek  heyecan dalgalandırmaktadır,  bağrında.

Bütün dünyanın dinlediği o Vatan Ata’m. O bayrak Ata’m. O topraklarda yatan binlerce Şehit. Daima Sen’in izinde.

Bir milletin tarihini , kaderini değiştiren.  Geleceğini düşman  devletlerin tutsaklığından kurtaran. Yepyeni bir millet doğdu bağrında. Aziz şehitlerinde.

Yaptıklarını izleyenler ancak ve ancak yürüyebilecektir. Yaptıklarını anlayabilmek için daima koşmalıdır.

O yüksek görevlerini daima  omuzlarında taşıyanlar,  ancak Ata’sını anlayabilir.

İşaret ettiğin çağdaş uygarlık seviyesini çizmek demek, çok çalışmak demektir. Sen’i sevmek demek daima geleceğini  dünyaya açacak özgürlük demektir.

Dünya karışıyor, Ortadoğu macerasına  sürüklenen güç odakları durmadan dünyanın geleceğini  kapitalist sistemin eziciliğinde ve dinmek bilmeyen iştahları . Tüm bu ekonomik,  siyasal, coğrafya  parçasında   ülkelerin dengelerini değiştirmeye çalışanlar.

Türkiye, Türk milleti bunların farkında ... Nasıl duracağını dimdik ve güçlü bir Türkiye olacağının farkında.

Sen’i izleyenler daima kazanacaktır. Seni anlayanlar daima özgürlüklerini yaşayacaklardır. Seni sevenler daima barışı sağlayacaklardır.

Sen’i özledik Mustafa Kemal Paşa’m. Sen’i özledik. ..

Her On Kasım,  her tarihte ,  çağlarca özleyeceğiz… Yüzümüz Sen olacaktır.  Yüz yıl geçecek,  Seni söyleyecek. Seni anacaklar daima sonsuz sevgi ve aşkla, titreyerek…

Seni yaşıyoruz Mustafa Kemal  Paşa’m. Mustafa Kemal Atatürk,  Ata’m. Seni çağıracak tüm insanlık.

Sonsuzluk Sen’in sevgindir. Asil karakterinde yaşayan. Var olan  Büyük Milletin.

 

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI