SİVAS KONGRESİ MUSTAFA KEMAL PAŞA VE KONGRE ÜYELERİNİ YAD EDİYORUM.

 

SİVAS KONGRESİ MUSTAFA KEMAL PAŞA VE KONGRE ÜYELERİNİ YAD EDİYORUM.

 

O günler bir hayli zordur. İşgal edilmiş bir ülke. Osmanlının üstünde dolaşan kara bulutlar. Bu ülkeyi tam inanç ve özgürlük, bağımsızlık ruhu kurtaracaktır.

 Mustafa Kemal Paşa haritayı çizmiştir. Bu harita bir vatandır. O parola  “ya istiklal, ya ölümdür”.

Sivas kongresine giden süreç her yönden engellenmeye çalışılmaktadır. Engelleri aşan keskin, alev alev yanan ateş  mavi gözlerde ufukları delecek kadar asil, yüksek  ve kararlıdır. 

Sivas Kongresinde siyah  ahşap bir masada Mustafa Kemal Paşa oturmaktadır.  Kongre üyeleri belirlendikten sonra kongre başkanlığına getirilmiştir.

O masada şu kararlar alınmıştır;

Vatan bir bütündür bölünmez, parçalanmaz. Tam direniş ve bağımsızlık.  Kuvayı milliye ruhu yüksektir.  Manda ve himaye kabul edilemez. Milletin kurtuluşunu yine milletin azmi ve kararı kurtaracaktır.

Osmanlı İstanbul'da çaresizliğine boyun eğmiştir. Millet işgallerle yanmaktadır. Böylesi günlerin ardından gelir kurtuluş. Sivas'ta kongre “inanç ve vatan aşkı”  ile toplanır. O toplantıda  Halide Edip, o ateşli mitingleri yapan yakan Halide Edip Amerikan mandacılığını kurtuluş olarak görmüştür.

Mustafa Kemal Paşa  tam bağımsızlık  ve özgürlük demektedir. Büyük bir vatan aşkı ve  milletin azmi ile yanmaktadır.

Sivas kongresinin o günlerini derin hislerle anıyorum.  Bir milletin dirilişi ve yeniden var oluşunu  tarihe düşer. Savaşlar, zaferlerle doldurulan  parolası "ya istiklal ya ölüm" diye,

ileriye işaret eden “Mustafa Kemal Atatürk” ve askerlerini saygıyla anıyorum.

 O günlerin ardından gelecektir artık parola "Yurtta Barış Cihan'da Barış "tır.

Sivas kongresini ve kongre üyelerini saygıyla  yad ediyorum.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI