ÇILGIN PROJE-KANAL İSTANBUL.


ÇILGIN PROJE-KANAL İSTANBUL.
Bu günlerde tasarlayanın kendi verdiği adla "Çılgın Proje - Kanal İstanbul" bir süredir verilen aranın ardından İktidar çevrelerince ısıtılarak yeniden gündeme taşındı.
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise sert bir çıkışla: : "Proje İstanbul'un hem karada hem de denizde ekolojik denge sistemini değiştirebilecek çok derin riskler içermektedir. Resmen bir cinayet projesidir. İstanbul için gereksiz bir felaket projesidir." diyerek projeye karşı çıktı.
BİLİM ADAMLARI DA DEVREYE GİRMİŞ ŞU SORULARA YANIT ARAMAKTADIRLAR:
1. Keşif bedeli 75 Milyar liradır -ki bu genelde çok üstünde gerçekleşir- 75 milyar TL denilen finansmanı ülke hangi kaynaklardan kısıntı yaparak sağlayacaktır?
2. Tam da şu sırada ülke temel gereksinimlerini karşılamakta zorlanırken, ekonomik bir krizdeyken böyle bir projeyi devreye sokmak bilim ve akla uygun mudur?
3. Montrö Boğazlar Antlaşması İstanbul Boğazından tüm ülkelere ücretsiz geçiş hakkı sağlarken hangi yatırımcı bu kanala yatırım yapacaktır? Kar etmeyi bekleyecek yatırımcıya kim para ödeyerek bu kanalı kullanacaktır?
4. Hafriyattan çıkacak 1.150 Milyar Metre küp molozlarla Karadeniz ya da Marmara'da oluşturulacak adalar İstanbul'da beklenen depremi tetiklemez mi?
5. Susuz kalma riski olduğu en yukarıdaki makamca ifade edilen İstanbul'un en önemli su kaynaklarından Terkos Gölü ve Sazlıdere Barajlarının suları, kanaldan sonra tuzlanarak devre dışı kalmayacak mıdır?
6. Kanal kıyısına yerleşecek 2-5 milyon Yeni Istanbullu ile birlikte İstanbulluların su gereksinimi bu durumda nasıl sağlanacaktır?
7. Projeyle 8 milyon İstanbullu bir adada yaşar hale gelecektir. Kanal üzerine en az 4-5 yeni köprü-geçit gerektirir. Bu yeni ada halkının yaklaşan depremde durumu ne olacaktır? Yeni durum İstanbul'un askeri açıdan savunmasını zora sokmaz mı?
8. İstanbul Boğazından Marmara'ya Marmara'dan Karadeniz'e yönelen akıntılar her iki denizi de temizlemektedir. Yeni kanal nedeniyle Boğaz'da üst akıntı durunca her iki denizin ölü ve kirli birer deniz haline gelme riski; çıkan kükürt dioksit gibi gazların İstanbul'u etki altına alma olasılığı var mıdır?
9. Karadeniz'in ölü bir deniz haline gelmesine 6 sahildar ülke razı olurlar mı? Onlara danışılacak mıdır? Son anda Lahey Adalet Divanına giderlerse divan nasıl bir karar alacaktır ?
10. 16 Milyon İstanbullunun seçtiği Başkan Ekrem İmamoğlu'nun dedikleri ortadayken kendisi hiçe sayılarak proje gene de yürürlüğe sokulacak mıdır?
11.Yoksa amaç; yüksek değeri olan denize nazır yeni yerleşim alanları ve arsalar mı yaratmaktır?
12. Ülkenin geleceğini etkileyip ekonomimizi alt-üst etme riski de bulunan böyle büyük bir proje; Yeterli çevre değerlendirmesi yapılmadan kamuoyunda yeterince tartışılmadan muhalefetin de görüşü alınmadan acele alınmış bir kararla yürürlüğe sokulacak mıdır?
BUNUN GİBİ DAHA PEK ÇOK SORU YANIT BEKLİYOR. KONU ÇOK DERİNLEMESİNE İRDELENMEK DURUMUNDADIR.
TURGUT DEREL
İ

YAZARIN DİĞER YAZILARI