Merhaba

Merhaba

Muğla'nın en köklü gazetesi ayrıcalığını taşıyan Devrim Gazetesi'nden siz değerli okuyuculara merhaba demenin sevinci  içindeyim.  Hiç kuşku yok ki, Devrim Gazetesi atmış küsur yıllık yayın hayatı ile  kurumsallığın en güzel örneklerinden biri. ..

Sabrınızı fazla zorlamadan bu ilk selamlama yazımda kendimi kısaca tanıtmak isterim.

1969 yılı Çorum doğumluyum.  Hacettepe Üniversitesi'nde lisans, Ankara Üniversitesi'nde Yüksek Lisans ve Doktora öğrenimimi tamamladım. Uzun süre Milli Eğitim Bakanlığı'nda Fen Bilgisi ve Biyoloji Öğretmenliği yaptım. Doktoramı bitirince 2004 yılında Üniversite'ye geçtim ve yaklaşık 18 yıldır akademik hayatın içindeyim. Lisans yıllarından bu yana  çevre bilincini. yaymak  başlıca ilgi alanım oldu. Bu doğrultuda, gerek öğretim faaliyetlerimle, gerekse akademik çalışmalarımla çevre kamuoyunun artmasına katkıda bulunmaya çalıştım. Bu kapsamda, yurt içi ve yurtdışında (Almanya ve İngiltere) çok sayıda proje yürüttüm ve öğrenci yetiştirdim.

Değerli okurlar; yukarıdaki kısa takdimden anlaşılacağı üzere bu köşede çevre meselesi ve günümüzde çevre meselesinin yeni yüzü olan sürdürülebilirlik olgusunu bütün yönleriyle ele almaya çalışacağız. İlk önce, yaşadığımız gezegende insan yaşamının ve bütün canlı hayatının nasıl sürdürülemez hale getirildiğine  dikkat çekeceğiz ve bunun çıkış yolu olarak gündeme gelen  sürdürülebilirliğin ne olduğuna açıklık getirmeye çalışacağız. İnsanlığın, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda girdiği yolu ve bunun gerçekleşebilirliğini   tartışacağız.

Kuşkusuz, bu gelişmeler Türkiye'nin çevre meselesine bakışını da ister istemez etkilemektedir. Son yıllarda, özellikle kendini iyice hissettiren küresel iklim değişikliğine bağlı olarak ülkemizde de sürdürülebilir gelecek kurma adına adımlar atılmakta.

Merkezi /yerel yönetim ve sivil toplumlar; daha da önemlisi tüketim toplumunun sadece nesnesi haline gelmiş bireyler olarak yeni bir yaşamın filizlenmesi anlamına gelen sürdürülebilir geleceğe ne kadar hazırız?  Bütün temennim  bu yolculuğumuzun, bu tür sorularla yüzleşme ve onları aşma yolunda katkı sağlaması.  

Tekrar görüşmek dileğiyle, hoşça ve dostça kalın.


 

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI