ALICI KUŞLAR !?

 

             ALICI KUŞLAR !?

Dünya üzerindeki binlerce kuş türünün kimisi ot ve tohumlarla beslenirler, bu tür kuşlar "Barışçı" kuşlar olup, çevrelerindeki bütün yaratılmışlarla iyi geçinir ve kimselere zarar vermezler!.. Bunlar etleri de yenilen; güvercin, keklik, bıldırcın, kumru, üveyik, çulluk, sarı kuş, serçe gibi kuşlardır... Zati güvercin ile zeytin dalı, her yerde barış sembolüdür!..

Bazı kuşlar sinek-böcek-kurtçuklarla beslenirler, başka kimselere zarar vermezler ama, etleri de yenmez... Bazıları ise "Alıcı Kuşlar" adı verilen, öncelikle kendi cinsleri olan kuşları, balıkları, sürüngenleri, fareleri avlayıp, çok güçlü gagaları ve pençeleri olan kuşlardır; kartal, şahin, atmaca, kuzgun, doğan, akbaba, karga, saksağan, baykuş, kerkenez gibi kuşlardır ve hiç birinin etleri de yenmez!.. Yaratılışları gereği çok yırtıcı, çok saldırgan ve gözleri çok uzağı görebilen bir yapıya sahiptirler!..

Tabiatın varoluş ve canlı yaşamının dengeli şekilde var olup-yok olma kanunlarına göre, bir veya birkaç türün çok aşırı çoğalması veya azalması böylece önlenmiş olur!.. Örneğin: Doğadaki birçok hayvan 'fare' avlar; kedi, çakal, tilki, yılan, alıcı kuşlar...gibi... İşte sırf bu yüzden fareler ayda bir olmak üzere, çokça yavrularlar!.. Neden? Onlardan beslenen diğer canlılar bolca yiyecek bulsunlar diye!.. Bunları tüketen hayvanlara zarar verdiğimiz, yok ettiğimiz zaman, fareler aşırı çoğalır, her şeyi kemirir, diğer canlıların yiyeceklerini bitirirler!.. Sonuçta tabiatın dengesi bozulur, orada huzursuzluk başlar!..

Keza, 'Balık' ve 'Sinek' de çok aşırı üreyen ve düşmanı çok olan birer canlıdırlar!.. Suda yaşayan, suya giremeyip de karada yaşayan hemen bütün canlılar, balık tüketmeyi pek severler!.. Ama son yıllarda aşırı avlanma nedeniyle, biz insanlar deniz ve göllerdeki dengeyi de bozduk!.. Aç kalan Köpekbalıkları sahillerde yüzen insanlara saldırır oldu, sürülerle Balinalar topluca intihar etmeye başladılar!.. Ayılar, Kurtlar, Kaplan ve Sırtlanlar köylere iner oldular!.. Neden? Onların yiyeceklerini denizde ve dağlarda hesapsızca bizler avladık da, ondan!..

Bizim sitede kuşlar içecek suyu ve yiyecek yemi çokça bulabildikleri, hemen her evin balkonu ve penceresinde iyi bakıldıkları için, çatılarımızdan kumru ve serçe kuşları çok sayıda mevcuttur!.. Bazıları da sürülerle güvercin besliyorlar!.. Yatağan Dağı'nın Batı eteğine yakın olduğundan, bu yoğun kuş sürüleri, dağdaki Şahinlerin de dikkatinden kaçmıyor tabii... Her gün beslenme saatleri sona eren kuşlar çatılara çıktığında, bir veya birkaç Şahin-Doğan avlanmaya geliyor!.. İşte o zamanlarda zavallı kuşlarda bir korku, bir telâş, bir kaçışma başlar!.. Hepsinin gözleri gökte, havadan gelecek bu ölümcül tehlikeyi birbirlerine haber edip, bir yerlere kaçışarak korunmaya çalışırlar!.. Ama biri veya birkaçı, bunlara yem olmaktan kurtulamıyor, kaderleri böyle işte!..

Biz insanların 'Alıcı Kuşu' ise, dinimizce Azrail hazretleri olarak bilinir!.. Bazıları bu yüzden O'na da 'Alıcı' derler... Covid-19 salgını başlayalı ve hiç bitmeyen 'Trafik ile Kadın Canavarları'  da, Azrail hazretlerinin mesai yükünü hayli arttırdılar, Yüce Tanrı ona da bu zahmetlerinden ötürü fazladan "Teminindeki Güçlük Zammı" ya da, "Fazla Mesai Nimeti" vererek mi çalıştırıyor acaba? Öyle ya, bu büyük külfet başka türlü çekilmez ki!.. Durduk yerde milyonlarca insanı kısa zamanda öte tarafa alıp götürmek kolay iş mi!?

Fıkra bu ya; bir mahalle kahvesinde AKP, CHP, MHP ve İYİ Partili dört komşu oturup, sohbet ediyorlar, bunların en yaşlısı da CHP'li imiş... AKP'li olan daha genci, onlara Ahiret ile ilgili bir fıkra anlatıp; "Siz de duydunuz mu, Ahirette CHP'lilerin olduğu kızgın yağ kazanlarının başında Zebaniler bulunmazmış, neden biliyor musunuz? Kazandan dışarı kaçmak isteyenleri, Zebanilere hacet kalmadan, hep kendi arkadaşları bacaklarından tutup aşağı çeker, dışarı salmazlarmış" deyince hepsi gülmüş... Tam o sırada freni boşalan bir hafriyat kamyonu kahveye girip, bunların dördünü de öldürmüş... Ahiretteki kazanlara doğru giderlerken; AKP, MHP ve İYİ Partili olan üç kişi, kendilerini götüren Zebanilere sık sık tembihliyorlarmış: "Aman ha bir yanlışlık olmasın, CHP'li olanımız arkadaki şu ihtiyardır, biz sağcıları kendi kazanlarımıza atınız lütfen!.." diyorlarmış...                   Sakin KOŞAR...

 

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI