"VEREN" ÖĞRETMENLER.

"VEREN" ÖĞRETMENLER.

( Bodrum Lisesi'ndeki Öğretmenlerime Saygıyla.)

 

Malum "eğitim" günümüzde bir sektör olmuş durumda.Özel okullar,özel dersler ve özel kurslar hayatımızın bir parçası haline geldi.Bu da çocuklarına iyi bir gelecek isteyen ailelerin sırtına büyük bir ekonomik  yük getirmektedir.

1960'lı ve 1970'li yılların öğrencileri olarak bizim kuşaklar bu kavramlara yabancı olarak yetişti. Bodrum'da okuyan öğrenciler olarak bizlerin en büyük şansı,öğrencisinden en küçük bir maddi çıkar beklemeden ,karşılıksız olarak bizlere bir şeyler öğretip ,bir şeyler vermeye çalışan öğretmenlerimizin olmasıydı.

 

KİMLER," VEREN" ÖĞRETMENDİR?

 

Öğrencisine karşı en ufak bir maddi beklenti içinde olmaksızın onlara bir şeyler vermeye çalışan,yoksul öğrencilerini Bodrum'un en ünlü terzilerinden takım elbise diktirerek giydiren,ayakkabılarını satın alıp ,Latif Çakmaklı'nın lokantasından karnını doyuran,yarı aç yarı tok tek gözlü öğrenci evlerinde kalan öğrencilerini akşam evlerinde ziyaret edip ,onların perişanlıklarını gördükten sonra onlara kalacak yurt yaptırmak için mesaiden sonra şehrin tek doktoru olan Alim bey'in jipine atlayıp bu öğrenciler için köylere yardım toplamaya gidenlerdir veren öğretmen.

 

Bodrum'da paranın az ,yoksulluğun ve ''adamlığın '' çok olduğu 50 yıl öncesinde akşamları köy köy dolaşıp yardım olarak aldıkları birkaç kasa mandalini,birkaç tavuk ve yumurtaları satıp yurt arazisini satın alıp ,onların kalacağı Bodrum Öğrenci Yurdu'nu yaptırmaktır veren öğretmen.

 

Yoksul köy çocuklarını kendi evine çağırıp karınlarını doyurduktan sonra , akşamları ücretsiz kurs vermektir veren öğretmen.

 

Yaşlı babasına bakmak için eğitimine zorunlu olarak ara veren öğrencisinin ,babası öldükten sonra okuya bilmesi için elinden tutup,sponsorlar bulup okul ve yurt masraflarını karşılayıp okumasını sağlamaktır veren öğretmen.

 

Kendi giysilerini yoksul öğrencilerine vermektir veren öğretmen.Öğrencisiyle birlikte miting ve boykotlarda kolkola olabilmektir veren öğretmen.Öğrencilerine rol model olup adamlığı öğretebilmektir veren öğretmen.

 

Öğrencisine müdür olarak değil ,bir baba şefkatiyle yaklaşan idareci olmaktır veren öğretmen.Öğrencisinin defter ve kitap ihtiyaçlarını karşılamak için kırtasiyeci Celal Atalay'a bir pusulayla yollayıp ücretini cebinden ödemektir veren öğretmen.

 

Kısaca öğrencisinden bir şeyler almayı değil,bir şeyler vermeyi prensip edinmiş olmaktır veren öğretmen.

 

Mazı Köyü İlkokul'u ve Bodrum Lisesi'nin orta ve lise kısmında bizlere hiçbir karşılık beklemeden sevgilerini veren , güçleri yettiğince ekonomik desteklerini esirgemeden kol kanat geren bütün öğretmenlerimin 24 Kasım öğretmenler günü kutlar,ebediyete intikal etmiş öğretmenlerime Allah'tan rahmet dilerim.Hayatta olan öğretmenlerimin de ellerinden öper , sağlıklı ve mutlu yıllar dilerim.

YAZARIN DİĞER YAZILARI