ZEYBEK SİNEMASI'NIN ÜST KATI SİNEMA,ALT KATI DA TİYATRO VE KÜLTÜR MERKEZİ OLARAK VARLIĞINI SÜRDÜRECEK.MERKEZİN ADI "AHMET ZEYBEK KÜLTÜR MERKEZİ " OLACAK.

ZEYBEK SİNEMASI'NIN  ÜST KATI SİNEMA,ALT KATI DA TİYATRO VE KÜLTÜR MERKEZİ OLARAK VARLIĞINI SÜRDÜRECEK.MERKEZİN ADI "AHMET ZEYBEK KÜLTÜR MERKEZİ " OLACAK.

58 Yıldır Muğla kültürüne hizmet eden , çok sayıda Muğlalı hemşerilerimizin hatırılarında yer alan Zeybek Sineması'nın ,pandeminin yaratmış olduğu olumsuz koşullardan dolayı kapanma kararı alması Muğlalıları üzmüştü.Nitekim ,Muğla kamuoyu bu duruma tepkisiz kalmadı.Sosyal medyada ve basında bu konu yoğun şekilde gündeme gelince ,Muğla'daki sivil toplum kuruluşları bir takım girişimler başlattı.Yaklaşık  on günlük sürecin sonunda mutlu sona ulaşıldı.

Enbaşından buyana süreçten haberdar olan ve taraflar arasında arabuluculuk görevini üstlenmiş bir kişi olarak hem mülk sahibi Şükrü Zeybek ağabey ile hem de işletmeci Erol Kutlay ağabey ile 5-6 kez görüştüm.Ardından sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden Menteşe Kent Konseyi başkanı Dr.Vehip Keskin bey  ve Muğla Sinema ve Fotoğraf Derneği başkanı Murat Günay bey ile görüştüktükten sonra  konuyla ilgili olarak Menteşe Belediye Başkan yardımcıları Mehmet Güven ve Leyla Ersöz Başkanlar ve son olarak da Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş Başkan ile görüştüm .

Bahattin Gümüş Başkan bu konuyla ilgili olarak şahsıma  " Muğlalı hemşerilerimizin belleğinde önemli bir yeri olan ve yıllardır Muğla kültürüne hizmet eden Zeybek Sineması'nın kapanmasına Menteşe Belediyesi olarak kayıtsız kalamazdık, Muğla kamuoyu da bu konuda çok üzgündü.Sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri Başkanlığımızı ziyaret ederek Zeybek Sineması'nın kapanmaması konusundaki taleplerini ilettiler,Sonrasında taraflarla buluşarak önce prensip anlaşmasına ,ardından da nihai anlaşmaya vardık "dedi

Ardından" Zeybek Sineması Menteşe Belediyesi tarafından  Ahmet Zeybek Kültür Merkezi  olarak işletilecek .Buna göre üst kat sinema olarak Erol Kutlay'ın işletmeciliğinde varlığını sürdürecek,alt katta tiyatro ve kültür merkezi olarak işlev görecek.

Alt katta Menteşe Belediye Tiyatrosu oyunlarını sergileyecek.Böylece Menteşe'de yaşayan hemşerilerimiz yürüyüş mesafesinde bir tiyatro salonuna kavuşmuş olacak.Ayrıca burada köy çocuklarına ücretsiz toplu sinema gösterimleri ve ikramlar sunulacak "dedi.

SONUÇ OLARAK 

-.58 Yıldır faaliyette olan ve merhum hacı Ahmet Zeybek'in Muğlamıza kazandırmış olduğu bir kurumun varlığını sürdürmesiyle ,merhumun vasiyeti gerçekleşmiş oldu.Babası Hacı Ahmet Zeybek'in vasiyetine ve emanetine sahip çıkan ve yıllardır bu kurumun varlığını sürdürmesi konusunda hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan Şükrü Zeybek ve Zeybek ailesi  kazandı.

-66 Yıldır Muğla sinema işletmeciliği sektöründeişçi ve işletmeci olarak yer alan ve "Sinemacı Erol " olarak tanınan ve hayırsever ,gariban babası ,efendi kişiliği ile Muğlalıların gönlünde  taht kuran Erol Kutlay'a vefa gösterildi.Böylece sinemaya bir ömür harcayan Erol Kutlay faaliyetine devam edebileceği için .Erol Kutlay kazandı.

- Muğla kültüründe ve kent belleğinde önemli bir yeri olan ve Muğlalıların güzel anılarında yer alan bir kurumun kapanması konusundaki  Muğla kamuoyunun tepkisine kayıtsız kalmayarak  kurumun yaşamasını sağlayan ve Menteşe'ye yürüyüş mesafesinde bir tiyatro ve kültür merkezi kazandıran Menteşe Belediyesi ve Bahattin Gümüş kazandı.

- Son olarak Muğlalı sanatseverler kazandı.Sinemaya hasret yoksul köy çocukları kazandı.MUĞLA HALKI KAZANDI.Süreçte yer alıp, olumlu katkı sağlayan herkesi kutluyorum.Muğlamıza hayırlı olsun.

-  

YAZARIN DİĞER YAZILARI