AHMET ARAS , MUĞLA'YI YÖNETMEYE HAZIR.

AHMET ARAS , MUĞLA'YI YÖNETMEYE HAZIR.

2019 Yerel seçimlerinde Bodrum Belediye başkanı seçilen Ahmet Aras ,ilerleyen zaman diliminde Bodrum'da çok güzel çalışmalara imza atmıştır. İki milyona ulaşan yaz nüfusunun barındığı Bodrum'u 180 .000  nüfusa verilen ödenekle yönetmiştir.

Ahmet Aras Bodrum Belediye Başkanı olduğu dönemde pandemiyle, büyük yangınlarla ,depremle,ekonomik krizle ve hükümetin sürekli engellemesiyle karşılaşmıştır.

Özellikle yangınlar sırasında sergilemiş olduğu liderlik örneği ,bir belediye başkanı değil,adeta savaşta askerleriyle ateş hattında savaşan bir komutan edasıyla yangını söndürmeye çalışması,kolundaki serumla yangınla mücadeleyi yönetmesi onun gönüllerde taht kurmasını sağlamıştır.

Ardından yangınlar sırasında yaraların sarılması konusunda üstlenmiş olduğu sorumluluk ve mağduriyetlerin giderilmesi konusunda yapmış olduğu çalışmalar büyük hayranlık uyandırmıştır.

Bunun yanında deprem sırasında üstlenmiş olduğu yönetim ve sergilemiş olduğu liderlik ,yardım kampanyasına katılımı arttırmıştır.Bodrum Belediyesi'nin göndermiş olduğu yardım tırlarının önüne " Muğla Valiliği" pankartı asılması hala hatırlardadır.Ahmet Aras başkan bizzat deprem bölgesine giderek yardımları organize etmiştir.

Ahmet Aras'ı farklı kılan yanlarından biri de Ali Ağaoğlu 'na karşı sergilemiş olduğu dik duruş ve kararlılıktır.Aynı şekilde Bodrum ve Milas'ın su havzalarının korunması ve Akbelen konusunda göstermiş olduğu duyarlılık ve dik duruşdur .Ahmet Aras'ı farklı kılan diğer yönlerinden biri gülen yüzü,etrafına pozitif enerji vermesi,çevresine ve topluma güven vermesi ,askerlikten kazanmış olduğu iş disiplini ,ciddiyeti ,kararlığı ve olaylar karşısında pes etmeyip, dik duruş sergilemesi onu farklı kılan özellikleridir.

CHP Muğla Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak belirlenen Ahmet Aras'ın Bodrum gibi sorunlar yumağı haline getirilmiş ,hükümet tarafından çözümler değil sorunlar  üretilmiş bir coğrafyada beş yıl belediye başkanlığı yapması ona çok büyük deneyim kazandırmıştır.

Ahmet Aras bir turizm kenti olan Bodrum'dan  kazanmış olduğu deneyimlerle ,bir turizm ili olan Muğla'nın sorunlarını çözmeye ve Muğla Büyükşehir Belediye başkanlığı görevini başarıyla yürütmeye hazır durumdadır.

AHMET ARAS PROJELERİ .

SOSYAL BELEDİYECİLİK

Ahmet Aras projelerinde " sosyal belediyecilik " anlayışı ön plana çıkmakta. Bu projeler  Yoksullukla Mücadele, Eğitim,Ekonomik büyüme ,Yaşanabilir bir Muğla,Eşitlik ilkesi   gibi başlıklarda toplanmakta.

MUĞLA KART

Muğla'da yaşayan dar gelirli vatandaşlarımıza, emekliye yaşlıya ,öğrenciye, işsize ve ihtiyaç sahiplerine birer Muğla Kart verilip,bu karta belli miktarda para yüklenip,bunlarla çarşı Pazar,ulaşım,market ,çiftçinin mazot alımı gibi harcamalar karşılanacak.

KENT LOKANTALARI

Kent lokantaları açılarak işsizlerin ,öğrencilerin ,emeklilerin ve dar gelirli vatandaşların buralardan ucuz olarak karınlarını doyurmaları sağlanacak.

YOKSULLUKLA MÜCADELE

Yoksullukla mücadele için çalıştaylar düzenlenip buradan çıkan sonuçlara göre eylem planı oluşturulacak.Bu mücadele " Üretime katılanlar " ve " Üretime katılamayanlar " olmak üzere iki grupta yürütülecek.Üretime katılamayanlara gıda,giyecek,ısınma ve yemek yardımı yapılacak.Bu ailelerin çocuklarının tüm eğitim masrafları karşılanacak.

Üretime katılabilecek durumda olanlara iş garantili mesleki eğitim kursları verilerek onların nitelikli iş gücü sahibi sahibi olmaları sağlanacak.

Yoksul ailelerin ikamet ettikleri evlerin belediye çalışanları tarafından tamiri yapılacak.

Bunların dışında gıda bankası kurularak ihtiyaç sahibi kimselere gıda desteği sağlanacak ,Vatandaşın ucuz et alması için " Halk Et " kurulacak ,Aşevleri açılacak ,2-5 yaş arası çocuklara süt desteği verilecek ve Muğla'da kimsenin aç ve açıkta kalmayacağı " Kimsesizler Evi "kurulacak.

Ayrıca belediye plajları yaygınlaştırılacak, belediye kafeler çoğaltılacak.

TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ

Belediyede ve belediye şirketlerinde eşitlik ilkesi gözetilerek kadın çalışan sayısı arttırılacak.Uygun merkezlerde Kadın Danışma merkezleri açılacak.Altı ay içinde "Alo Şiddet " hattı kurulacak.Kadınların üretim hayatına katılmalarına destek sağlamak için uygun fiyatlı kreşler, gündüz bakımevleri ve etüd merkezleri açılacak.

Kadın sığınma evleri açılarak şiddete uğramış kadınların sağlıklı bir ortamda barınması sağlanacak .

MUĞLA LOBİSİ

Muğla ve ilçelerinde ikamet eden iş,sanat,spor, siyaset ve medya dünyasının ünlü kişilerinden bir " Muğla Lobisi " oluşturularak Muğla'ya yönelik hizmetlerin hükümet tarafından engellenmesi önlenmeye çalışılacak ve Muğla'nın hakkı olanın Muğla'ya kazandırılması sağlanacak.

Bunun dışında Muğla ve ilçelerindeki büyük zincir marketlerin merkezlerini Muğla'ya getirmeleri konusunda baskı uygulanarak Muğla'nın vergi payından daha fazla pay alması sağlanacak.

 

ALT YAPI ÇALIŞMALARI

Güçlü bir alt yapı oluşturularak Kanalizasyon ve atık su arıtma tesisleri kurulacak.Atık suya engel olunacak .Gri suyun kullanılması yaygınlaştırılcak .İçme ve kullanma suyunun temini ve arzı sağlanacak.

Su ihtiyacının sağlanması konusunda barajlar yapılıp, yeraltı su kaynakları değerlendirilip, yeraltı sarnıçlarıyla yağmur suyu hasadı sağlanacak. Gerekli olan bölgelerde tuzlu su arıtma tesisi kurulup ,kayıp ve kaçak önlenecek ,yerel bitkilerle peyzaj yapılıp su tasarrufu sağlanacak .Su arıtma tesislerinin enerjisini karşılamak için rüzgar ve güneş enerji santralleri kurulacak.

ÜST YAPI ÇALIŞMALARI

Kent estetiğine önem verilecek ,tematik parklar yapılacak,peyzaj çalışmaları ve kıyı düzenlemeleri yapılıp, muhtarlık binaları ve taksi durakları yapılcak.

EKOLOJİ KONUSUNDA YAPILCAK ÇALIŞMALAR

Katı atık yönetimi sağlanacak .Deniz kirliliğinin önlenmesi için çalışmalar yapılacak .Bununla ilgili olarak körfez,koy ve kıyı temizliği yapılacak .Hafriyat yönetimi yapılarak geri dönüşüm sağlanacak .Ekosistem ve biyoçeşitliliğin korunması sağlanacak . Doğal yaşamın korunması sağlanıp, İklim krizi ile mücadele edilecek .

ULAŞIM

Yol ,kavşak ve akıllı sinyalizasyon sistemleri yapılacak .Trafikle ilgili olarak toplu taşıma sistemleri ve ,deniz ulaşımı teşvik edilip otoparkalar çoğaltılacak.

ENERJİ

Enerji konusunda Yeşil enerji ,yeşil Muğla sloganı geçerli olacak .Bunun sonucu olarak Güneş,rüzgar,ve biyogaz enerjiden yararlanıp, akıllı aydınlatma sağlanacak .

SAĞLIK

Sağlıkla ilgili olarak Semt poliklinikleri yapılıp, mobil sağlık hizmetleri yaygınlaştırılacak. Evde bakım ve hasta nakil hizmetleri titizlikle yürütülecek.Bağımlılık ve salgınla mücadele edilip, hasta ve yakını konukevi yapılacak.

SPOR

Açık-kapalı spor tesisleri kurulup, ücretsiz spor okulları açılacak. Amatör spor kulüplerine destek verilip, okullara spor malzemesi desteği sağlanacak .Deniz ve su sporlarına destek verilecek .Ulusal ve uluslararası spor organizasyonları yapılıp,kırsal bölgelere spor tesisleri kurulacak.

EĞİTİM

Eğitimle ilgili olarak Kreşler ,etüd merkezleri ve yurtlar açılıp, meslek edindirme kursları düzenlenecek .Tazelenme üniversitesi  kurulup, sınav ücreti desteği sağlanacak.Kitap kafeler açılıp, öğrenci bursu ve kırtasiye desteği sağlanacak.

Okullara verilen temizlik ,bakım ve onarım desteği arttırılacak. Ücretsiz mesleki eğitim kursları açılacak. Modern belediye binaları sağlıklı ve güvenilir öğrenci yurtlarına dönüştürülecek.

TARIM

Tarımla ilgili olarak tarımsal sulama kanallarının bakım ve onarımı ,Tarımarazileri arasındaki kadastral yollara satıh kaplaması yapılması,tarım okulları açılması ve Endüstriyel tarım ürünlerinin yaygınlaştırılması sağnacak.

Bunların dışında gübre ve mazot desteği,tohum ,fide ve fidan desteği verilip,alım garantili üretim ve kooperatifleşme yaygınlaştırılıcak.Ayrıca hal yönetimi,coğrafi işaret ,markalaşma,  dijital pazarlama ile paketleme ve depolama sağlanacak

GENÇLİK POLİTİKALARI

Bu politikalar doğrultusunda gençlik merkezleri açılıp ücretsiz internet sağlanacak .Kütüphane ,beslenme ve ulaşım desteği,su faturası indirimi,çamaşırhane hizmetleri verilip,bahar şenlikleri düzenlenecek.

KÜLTÜR SANAT

Bu konuyla ilgili olarak sanat Köyü, sanat konseyi,şehir tiyatrosu,MEB onaylı Belediye Konservatuarları açılıp, ulusal ve uluslararası festivaller düzenlenip, Müze,galeriler ve sergiler açılacak.Açık hava sinemaları oluşturlup, kültür varlıkları ve yerel değerlerin korunması sağlanacak.

TURİZM

Bu başlıkla llgili olarak Muğla marka kent olacak .Turizm daire başkanlığı kurulacak.Turizmin çeşitlenmesi sağlanacak .Tanıtımlar yapılıp, deniz turizmi desteklenecek

YAZARIN DİĞER YAZILARI