58 YILLIK ZEYBEK SİNEMASI KAPANDI, EROL KUTLAY 66 YILLIK SİNEMACILIK KARİYERİNE SON VERMEK ZORUNDA KALDI.

58 YILLIK ZEYBEK SİNEMASI KAPANDI, EROL KUTLAY 66 YILLIK SİNEMACILIK KARİYERİNE SON VERMEK ZORUNDA KALDI.

- O bir sinemacı,

-O bir spor adamı,

-O bir siyaset adamı,

-O bir gariban babası,

-O bir kimsesizlerin kimsesi,

-O bir gönül adamı,

- O bir Muğla beyefendisi

-O bir "Adam gibi adam"

EROL KUTLAY.

Erol Kutlay ağabey 1955 yılında başladığı sinemacılık kariyerini sonlandırdı.İşletmekte olduğu Zeybek Sinemasını pandemi koşullarının neden olduğu olumsuzluklardan dolayı, kapatmak zorunda kaldı.Böylece 1963'ten buyana faaliyette olan Zeybek Sineması da kapandı.

Erol Kutlay sinemacılık kariyerine 1955 Yılında işçi olarak Ziraat Bankası'nın yerindeki Kulüp Sineması'nda başlamıştır.1969 yılında Konakaltı Kültür Merkezi'ndeki yazlık Bahar Sineması'nın işletmeciliğini alan Erol Kutlay, bundan sonraki kariyerine işletmeci olarak devam etmiştir.

1970 Yılında Akyol Pazarı'nın orada Alaattin Arpat ile birlikte yazlık Feraye Sineması'nı çalıştıran Erol Kutlay, 1973 Yılında da Vergi Dairesi'nin karşısındaki eski İş Bankası'nın yerinde bulunan kışlık Bahar Sineması'nı işletmeye başladı.Aynı yıl Kaleli Eczanesi'nin karşısındaki yazlık Şeref Sineması'nı çalıştırmıştır.

1975 Yılında Can Eczanesi'nin arkasındaki yazlık Bahar Sineması'nı çalıştırırken, Yatağan'da sinemacılık yapan Erol Kutlay,Yatağan'da kışlık olarak Belediye Sineması'nı ,yazlık olarak da Burcu Sinemasını çalıştırmıştır.

Kulüp Sineması'nın yıkılarak yerine Ziraat Bankası Binası yapılması üzerine 1977 yılında Belediye Sineması'nı çalıştırmaya başlayan Erol Kutlay 1995 yılında Belediye Sineması'nın yanması üzerine bütün sinema malzemelerini kaybetmiştir.

Bu zor döneminde faaliyetini durdurmuş olan Zeybek Sineması'nın patronu merhum Ahmet Zeybek ile Şükrü Zeybek " Gel bizim sinemayı çalıştır,kira mira da istemeyiz " diyerek Erol Kutlay'a büyük bir jestte bulunmuşlardır.

26 Yıl boyunca Zeybek Sinema'sını işleten Erol Kutlay   pandemi  koşullarının neden olduğu sıkıntılar ve  belirsizlik ,hem kendisini,hem de mülk sahibini olumsuz etkilediği için  bir ömür harcadığı sinemaya veda etmek zorunda kalmıştır.

Muğla'ya 58 yıl hizmet vermiş ,Muğla kültüründe ayrı bir yeri olan Zeybek Sineması'nın kapanmasına ve sinemaya bir ömür harcayan Erol Kutlay ağabeyin ,sinemayı bırakmak zorunda kalmasına Muğlalılar çok üzgün.Keşke bu konuda bir çıkış yolu bulunsa.Muğla kent belleğinde önemli bir yere sahip olan Zeybek Sineması  ve sinema emektarı  Erol Kutlay faaliyetini sürdürebilse.

Erol Kutlay ağabey ile 2000'lerin başında görev yapmakta olduğum Muğla Turgut Reis Lisesi'nde bir veli toplantısı sırasında tanışmıştım.

Velisi olduğu kız öğrencim sınıfın en çalışkan ve başarılı öğrencilerinden biriydi.Bu konuda kendisini tebrik etmek için gittiğim Zeybek Sineması'nda öğrencimin kendi kızı olmadığını ,okutmakta olduğu gariban bir ailenin kızı olduğunu öğrenince gözlerim dolmuştu.

Daha sonra Erol Kutlay ağabeyin bu şekilde çok sayıda gariban ve kimsesiz öğrenciye yardımcı olduğunu,Muğla'nın garibanlarına iş vererek onlara sahip çıktığını,yoksul gariban çocukları ücretsiz sinemaya aldığını ,harçlık verdiğini öğrenince ona olan saygım bir kez daha artmıştı.

Bir gönül adamı ,Muğla beyefendisi olan Erol Kutlay ağabey sadece sinemacılığın dışında farklı alanlarda da hizmet vermiştir.Gençlik Spor'da kalecilik yapmış, ayrıca iki yıl Başkanlık olmak üzere 21 yıl Muğlaspor'da yöneticilik yapmıştır.

Siyasetle de uğraşan Erol Kutlay 15 yıl CHP İlçe Başkanlığı ve 10 yıl da İl Genel Meclisi üyeliği yapmıştır.

Bir Muğla sevdalısı olan Erol Kutlay ağabeye sağlıklı uzun ömürler diliyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI