AYHAN İÇÖZ HOCAMIZI ALKIŞLARLA UĞURLADIK…


 

SAĞLIK SİSTEMİMİZİN DURUMU.

 

25 Mayıs Cumartesi günü öğrencileriyle birlikte gittiği Marmaris’teki tekne turunda beyin kanaması geçiren Ayhan İçöz hocamızın Muğla ,İzmir,Aydın,Denizli,Antalya gibi illerde yatabileceği tam donanımlı hastanelerde yer olmadığı için ambulansla Konya Başkent hastanesine sevk edilmesi sağlıkta geldiğimiz noktayı göstermektedir.Oysa bu tür durumlarda çok acil mücadele edilmesi gerekirken Ayhan hocamız altın değerindeki bu saatleri Konya yolunda ambulansta geçirmiştir.Maalesef Ayhan hocamız ertesi gün hayatını kaybetmiştir.

Marmaris’te rahatsızlanan bir hastanın Konya’ya sevk edilmesinin hiç bir geçerli açıklaması olamaz.Yaşanılan bu olay,sağlıkta ne durumda olduğumuzun göstergesidir

ALKIŞLARLA UĞURLANMAK.

Defalarca tiyatro oyunu sergilediği Muğla Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi sahnesinde Ayhan İçöz hocamızı alkışlarla uğurladık.Koskoca salon tıkabasa doluydu.Muğla İl Milli Eğitim Müdürü sayın Pervin Töre ,Muğla Büyük Şehir Belediye Başkanı Sayın Osman Gürün ,Menteşe Belediye Başkanı sayın Bahattin Gümüş gibi protokolün dışında,birlikte mesai yaptığı dostları, arkadaşları, hem Muğla Turgut Reis Lisesi’ndeki ,hem bu sene başladığı Teknoloji ve Kültür Koleji’ndeki öğrencileri ile folklör ve tiyatro çalıştırdığı öğrencileri ve oyuncuları salonda yer aldılar.

GÜNEŞ TOPLA BENİM İÇİN.

Son derece duygu yüklü anların yaşandığı salonda yapılan konuşmaların ardından Ayhan İçöz hocamız için hazırlanan fotoğraf videosu Zülfü Livaneli’nin “ Güneş Topla benim İçin “ şarkısı eşliğinde sunulmaya başlayınca salon göz yaşlarına boğuldu.Herkesin ayağa kalkıp, alkışlarla eşlik ettiği video daha önce hazırlayıp yönettiği tiyatro oyunlarının sonunda seyirciye yapmış olduğu “Allah’a ısmarladık” sesli vedalarının yer aldığı muhteşem bir finalle sona erdi.

Kurşunlu Camii avlusu insanları almadı.Sanki bütün Muğla oradaydı.24 Yıllık dostum ve arkadaşım olarak zamansız bir şekilde aramızdan ayrılan Ayhan İçöz arkadaşımla, arkasında hep dost,hep sevgi biriktirdiği için gurur duydum.Allah herkese böyle uğurlanma nasip etsin.

24 YIL ÖNCESİNE DAYANAN DOSTLUK.

Ayhan İçöz hocamızla 1995 Eylül’ünde geldiğim Muğla Turgut Reis Lisesi’nde tanışmıştım.Ben geldiğimde kendisi müdür yardımcısıydı.Birlikte yürüttüğümüz sendikal mücadele,Cine5’te izlediğimiz Galatasaray maçları,önce dışarıdan bitirme,daha sonra Açık Lise sınavlarında sınava katılan öğrencilere (özellikle lise diplomasına sahip olup, derece almak için sınava giren çalışan insanlara ) “sınavı geçmeye yetecek kadar ! “ yapmış olduğumuz “ yardımlar”.

Şakalaşmalar ,FB ile ilgili olarak Hüseyin Eyi arkadaşımıza takılmalar,Öğretmenliğe döndükten sonra birlikte yürüttüğümüz 19 Mayıs Gençlik Şöleni çalışmaları,Kredili Sistemin onca olumsuz koşullarına rağmen öğrencilerimizle kurmuş olduğumuz bağlar,”Hiçbir baltaya sap olmaz “ denilen öğrencilerden folklörcüler ve tiyatrocular çıkarman,1996- 1997 öğretim yılında Zeybek Sineması Salonu’nda çalıştırdığın öğrencilerin sunduğu “ Düdüklüde Etli Bamya “ oyunu.

Türk basın tarihinde İlk kez Mehmet Ali Ilıcak’ın patronu olduğu Akşam Gazetesi ‘nin kupon karşılığında vermiş olduğu Güney Kore üretimi 37 ekran Akai televizyonu almak için birlikte Aydın’a gitmemiz,televizyonları aldıktan sonra Çine Çayı kenarında birlikte yaptığımız rakı-balık keyfi hepsi tatlı bir anı olarak geride kaldı.

MUĞLA’YA TİYATROYU SEVDİREN HOCA.

Muğla Turgut Reis Lisesi dışında Muğla Belediyesi bünyesinde yürüttüğün folklör ve Tiyatro çalışmaların,sonrasında Muğla Büyük Şehir Belediyesi bünyesinde yürüttüğün tiyatro eğitmenliğin.Burada yetiştirdiğin ve tiyatroyu sevdirdiğin onlarca öğrencin,ayrıca ,köylü kadınlardan (Yaraş Köyü) oluşturup Türkiye’de ilk defa, doğaçlama yöntemi ile 1960’lı yılların yaşamını canlandıran tiyatro topluluğu Muğla kültürüne yapmış olduğun en önemli çalışmalar olarak hep belleklerde ve kalplerde yaşayacaktır Ayhan arkadaşım.

 

Atatürk’e,Cumhuriyete ve Devrimlerine bağlı öğrenciler yetiştirmek için diğer öğretmen arkadaşlarla birlikte sergilediğimiz duruş,yaklaşım bugün meyvesini vermiş durumda.Yetiştirdiğimiz binlerce öğrencinin iyi yerlerde olduğunu görmek,onların düğünlerine gitmek ,çocuklarını okutmak hep birlikte tattığımız güzel duygulardı.

SON DERS.

Kısaca olmadı be Ayhan arkadaşım olmadı,bu vakitsiz gitmeler sana hiç yakışmadı.Daha yaşanacak onlarca güzellikler vardı.Sunacağın etkinlikler vardı,oynatacağın tiyatrolar vardı,arkadaşlarla birlikte diz çökeceğimiz “ Zeybekler “ vardı.Enver Gökçe’nin dizeleriyle seni aramazdan ayıran ölüme “Ölüm Adın kalleş olsun “ diyorum.

Ayhan İçöz hocamız eğitime adanmış bir ömür ve arkasında bıraktığı sevgi dolu yüreklerin dışında, “son veda”sında bile hepimize bir ders vererek gitti. Bağışlanmış olan organlarıyla beş kişiye hayat verdi

Sen bize tiyatro oyunlarının sonundaki “Allaha ısmarladık “ söylemiyle veda ettin.Biz de sana yürekten “Güle güle “diyoruz.Hep güleç yüzünle,kendinle barışık ,etrafına pozitif enerji veren kişiliğinle seni hiç unutmayacağız Ayhan arkadaşım.Sen bize “hakkınızı helal edin diyemedin ama biz sana hakkımızı helal ediyoruz.

Başta kederli ailesi olmak üzere ,bütün arkadaşları,dostları,sevenleri ve öğrencilerinin başı sağ olsun.Değerli arkadaşıma Allah’tan rahmet diliyorum.Işıklar içinde uyu Ayhan arkadaşım.Ruhun şad,mekanın cennet olsun.

YAZARIN DİĞER YAZILARI