BODRUM'UN GÜLEN YÜZÜ AHMET ARAS, BODRUM'DA GÜZEL ÇALIŞMALARA İMZA ATIYOR.

BODRUM'UN GÜLEN YÜZÜ AHMET ARAS, BODRUM'DA GÜZEL ÇALIŞMALARA İMZA ATIYOR.

Ahmet Aras adını ilk kez 2019 Yerel seçimleri sırasında Bodrum'da yaşanan gelişmeler sonrasında, Bodrum belediye başkan adayı olduğunda duymuştum. Belediye başkanı seçildikten sonra birkaç kez Bodrum'da ziyaret edip tebrik etmek istememe rağmen ,şehir dışında olmasından dolayı yüzyüze gelememiştik.

Bodrumla ilgili çalışmalarını medyadan hayranlıkla izlediğim Ahmet Aras başkanla Aralık ayı sonunda CHP Bodrum İlçe Kongresi sırasında tanışma fırsatı buldum.Tanışmamız sırasında beni en çok etkileyen gülen yüzü ve sempatik kişiliği oldu.

Ahmet Aras başkanla  CHP Muğla İl Kongresi sırasında kahve içip kısa da olsa Bodrum'la ilgili projeler konusunda konuşma fırsatımız oldu.Askerlikten kazanmış olduğu iş disiplini ve ciddiyeti sayesinde sorunların üzerine korkusuzca gitmesi kısa sürede Bodrumluların takdirini kazanmasını sağlamıştır.

Bodrum gerek coğrafyası gereği,gerekse değişken yazlık ve kışlık nüfus yapısından devasa sorunlarla karşı karşıya bulunmaktadır.Bu sorunların bir çoğu çarpık yapılaşma gibi 50 yıl öncesinden başlayan ve hala çözümlenemeyen sorunlardır.

Ahmet Aras başkan,bu sorunları çözebilmek için sürekli Muğla Büyükşehir Belediyesi ile iletişim halindedir.Ayrıca bir turizm kenti olan  Bodrum ekonomisine katkı sağlayabilmek için gecesini gündüzüne katarak gerek Türkiye'de gerekse yurt dışındaki bir çok tanıtım fuarları ve çalışmalarında bizzat  yer almaktadır.

 Ahmet Aras başkanlığındaki Bodrum Belediyesi'nin karşı karşıya olduğu sorunlar ve Nisan ayından bu yana yapmış olduğu çalışmalar ve hazırlamış olduğu projeler hangileridir kısaca ana hatlarıyla tanıyalım ve hatırlatalım:

I- NÜFUS ARTIŞININ GETİRDİĞİ SORUNLAR:

*Bodrum'un Belediye gelirlerinden aldığı pay, yaşanan nüfus artışı nedeniyle son derece yetersiz kalmaktadır.

*Turizme bağlı değişken nüfus, izinsiz-ruhsatsız yapılaşma tehdidini beraberinde getirmektedir.

* Çarpık yapılaşma, Bodrum kent kimliğinin korunmasını neredeyse imkansız hale getirmektedir.

*Bu yapılaşma altyapı, içme suyu ve trafik sorunlarını da artırmaktadır.

* Özellikle sezonda çevre kirliliği yaratmaktadır.

* Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin sorumluluk ve yetki alanlarının iç içe geçmesi, halkın taleplerine hızlı yanıt verme imkanını zorlaştırmaktadır.

* Mevcut atık aktarma istasyonları ve katı atık depoları, değişken nüfusun ihtiyaçlarına yetersiz kalmaktadır.

*.Benzer bir nüfus artışı, sokak hayvanlarında da yaşanmaktadır.

II-DOĞRUDAN HALKI KUCAKLAYAN "SOSYAL BELEDİYEYECİLİK "  PROJE VE UYGULAMALARI:

Sosyal projeler doğrudan halkın kalbine,ruhuna ve gönlüne hitap eden projelerdir.Bu projeler halk nezdinde en etkili olan projelerdir.Sevinçli ve üzüntülü anlarında,kenti yönetenler tarafından insanların ziyaret edilip,onların sevinçlerine üzüntülerine ortak olunması onların ruhlarını okşar.Bodrum Belediyesi'nn bu konuda başarılı bir şekilde yürüttüğü projeler başında "Hoş Geldin Bebek " projesi yer almaktadır.Bu proje dahilinde Bodrum İlçesi'nde yeni doğum yapmış aileler ziyaret edilerek mama,bebek giysisi,battaniye,şampuan vb bebek ihtiyaçlarını kapsayan bir "Bebek seti "ailelere hediye edilmektedir.

"Halk Süt " uygulaması kapsamında her hafta (2-5 yaşa arası ) bin çocuğa ücretsiz süt dağıtımı yapılmaktadır.

Ayrıca tamamlanmak üzere olan prjeler arasında "çocuklar için kreş / Her mahalleye kreş "sözü doğrultusunda,ilk olarak Konacık ve Yalıkavak'ta yer tahsisi süreci tamamlanmak üzeredir. Şiddet mağduru kadınlarımız için " kadın sığınma evi "tamamlanmıştır.Belediye ana hizmet binasındaki çözüm masasında bir de çocuk masası kurulma çalışmaları devam etmektedir.

Bunların dışında ücretsiz cenaze hizmetleri ve pide-ayran ikramı uygulaması eskiden olduğu gibi devam etmektedir.

 Candostlarımızla ilgili olarak  da,Torba,Turgutreis ve Yalıkavak'taki hayvan rehebilitasyon merkezleri yaralı sokak hayvanlarını tedavi edip kısırlaştırmaktadır.

III-HALKA AÇIK VE KARARLARDA HALKIN GÖRÜŞÜ ALINAN BİR BELEDİYECİLİK ANLAYIŞI:

Belediyenin tüm iletişim kanalları 7/24 çalışmaktadır. Çağrı merkezine ek olarak bir WhatsApp iletişim hattı kurulmuştur.Bunun yanında "çözüm masası" belediye ana hizmet binası girişinde devreye sokulmuş durumadır Sosyal medya takibi an be an yapılmaktadır ve oradan gelen tüm taleplere anında yanıt verilmeye çalışılmaktadır

"Açık Mikrofon" ve "Müsaitseniz Size Geliyoruz" projeleri kapsamında mahallelere gidilerek,halkın beklenti, talep ve şikayetleri yüz yüze dinlenilmektedir.Bunun yanında  "öncelikli hizmet" beklentileri konusunda referandum uygulaması başlatılmıştır. İlk referandum Konacık'ta yapılmıştır. Tüm mahallelerdeki referandumlar Mart ayında tamamlanmış olacaktır. Her ay muhtarlar ve esnafla buluşulmaktadır. Başkanı Ahmet Aras          "Muhtarlarımız bizim gözümüz kulağımız" diyerek, bir Muhtarlık İşleri Müdürlüğü'nü hizmete sokmuştur. 

IV-BODRUM'UN ÖZGÜN KENT DOKUSUNUN VE KENT ESTETİĞİNİN KORUNMASI KONUSUNDA YAPILAN ÇALIŞMALAR:

Bodrum Belediyesi,Bodrum'un kent estetiğinin, tarihi ve kültürel dokusunun ve mimarisinin korumasına yönelik çalışmaları sürdürmektedir. Bu konuda belediye tarafından başlatılan farkındalık kampanyalarına vatandaşlardan büyük destek gelmiştir. İmara aykırı kaçak yapılaşmayla mücadele kararlılıkla sürdürülmektedir.

 Kent estetiği konusunda başlatılan farkındalık kampanyasına 'Kent estetiği, Bodrum'un geleceği' adı verilmiştir.Bu konuda yapılan çalışmalar:"Gıda Çarşısı Projesi,Sandıma Köyü Restorasyon Projesi,Gerenkuyu Restorasyon Projesi, Dağbelen Mescit bakım onarımı,Hüseyin Burnu Fener Yapısı bakım onarımı,Pınarlıbelen ve Ortakent Sarnıç estorasyonu,Yalıkavak yolu İki Yel Değirmeni restorasyonu ve deprem mağduru tarihi yapılar için 3 boyutlu laser belgeleme proje ve çalışmalarıdır.

V- BODRUM BELEDİYESİ'NİN DEVAM EDEN PROJELERİ:

 321 milyon TL bütçeli Turgutreis Atıksu Arıtma Tesisi inşaatının temeli atılmıştır.Bunun sonunda, Akyarlar, Koyunbaba, Peksimet Erdemil, Gümüşlük, İslamhaneleri, Turgutreis Mahallelerinde kanalizasyon hat imalatları ile evsel Bağlantı, terfi hatları ve parsel bağlantı hatları tamamlanmış olacaktır.

Büyükşehir Belediyesi, Bodrum Belediyesi ve MUSKİ işbirliğiyle Bodrum'da Koyunbaba, Gümüşlük ve Ortakent-Yahşi'de toplam 15 bin hane içme suyuna kavuşmuştur.  Otogar inşaatı devam etmektedir.Eski Otogar Alanı için Rehabilitasyon Projesi hazırlanmaktadır.Büyükşehir'in Bodrum Liman projesi devam etmektedir.

Akıllı Atık Yönetim Sistemini hayata geçirilmiş ve çevre bilinci eğitim faaliyetlerinde 7.000 çocuğa ulaşılmıştır.Bunların sonucunda 2019 yılında Bodrum'dan yaklaşık 52.701 ton moloz ve hafriyat atığı toplanmış ve Konacık Atık Getirme Merkezi'nden geri dönüşüm tesislerine 112.855,94 ton atık gönderilmiştir.Yine 2019 yılında 121.270 kg tekstil ve 7.929  ton ambalaj atığı toplanmıştır.2019 yılında 7.929  ton ambalaj atığı toplanmıştır.

BODRUM'UN TURİZM TANITIM STRATEJİSİ YENİDEN BELİRLENMİŞTİR.

Turizmde bir dünya markası olan Bodrum'un sadece deniz kum ve güneş konsepti ile değil tüm değerleriyle tanıtımı hedeflenmiştir. Bodrum'un tarihi zenginlikleri, kültürel değerleri, gastronomisi ve yöresel ürünleri, denizciliği, birer turizm argümanı olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Bu kapsamda Nisan 2019-Şubat 2020 tarihleri arasında özetle;

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Dünya Turizm Liderleri (Global Leaders Ambassadors) topluluğuna Türkiye'den katılan ilk belediye başkanı olmuştur.BOTAV'da yeni yapılanma tamamlandı.Her destinasyona bir BOTAV ofisinin yer alması sağlanmıştır.Hırvatistan'da düzenlenen Dünya Turizm Liderleri (Global Leaders Ambassadors) topluluğuna,Londra'daki WTM Londra 2019 Turizm fuarına, Uluslar arası Utrecht Fuarı'na katılım sağlanarak ,Moskova ziyareti gerçekleştirilmiştir

Bunların yanında BOTAV ile birlikte #VISITBODRUM projesi başlatılmış ve Emitt Fuarı'nda Bodrum temsil edilmiştir.

KÜLTÜR SANAT VE SPORTİF ÇALIŞMALAR.

 Bodrum Belediyesi Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi'nde geçtiğimiz Mayıs ayından bu yana, düzenlenen sanat etkinliklerine; sergi ve söyleşilere toplam 12 bin 250 sanatsever katılmıştır.

Bodrum, festival ve etkinlikleriyle yaz kış yaşayan bir kenttir.Belediye Başkanı Ahmet Aras'ın  talimatıyla, bu etkinliklerin bir takvime bağlanması konusunda girişimlere  başlanmıştır. Bu kapsamda bahar aylarında Bodrum;Acı Ot Festivali ve Eski Çarşı Begonvil Festivali gibi yoğun katılımlı organizasyonlara ev sahipliği yapmaya hazırlanmaktadır.

 Bodrum'un 'marka' haline gelen Bodrum Cup gibi etkinlikleri de her yıl büyük bir başarıyla gerçekleşmektedir .Sadece futbol bölümü şirketleştirilen Bodrumspor Kulübünün diğer 13 branşında bulunan 650 sporcu, dernek çatısı altında Bodrum Belediyesi'nin de destekleriyle faaliyetlerini sürdürüyor.

Bodrum Belediyesi, 19 Mayıs 2019'da, Türkiye'nin ilk yelkenli okul gemisi STS Bodrum'u, Samsun'a uğurlayarak 100 yıl coşkusuna ortak oldu. Kutlu yolculuk daha sonra "Bodrum'un 100 Yılı" belgeseli olarak ünlü programcı Nebil Özgentürk tarafından ölümsüzleştirildi

Belediye Kültür ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü bünyesindeki Şehir Tiyatrosu, perdelerini kış boyunca açık tutmuştur.

HERKES İÇİN YAŞANABİLİR BİR BODRUM

Ahmet Aras başkanlığındaki Bodrum Belediyesi, Bodrum'u engellilerimiz için, yaşlılarımız için, kadınlarımız için, çocuklarımız için yaşanabilir bir kent haline sokmak için çalışımaya devam etmektedir. "En büyük engel, engellenmektir" mottosuyla harekete geçen , Başkan Aras'ın talimatıyla ilk olarak hizmet binası engellerden kurtarılmıştır. Bodrum Belediyesine engelli asansörleri devreye girmiştir. Belediyeye ait engelli plajlarında gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Bodrum'un engelli dostu bir KENT olması için çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir.

Bodrum'un karşı karşıya olduğu devasa sorunlarla baş edebilmek için gecesini gündüzüne katan,yurt içi ve yurt dışındaki bir çok organizasyonlarda yer alarak Bodrum'un tanıtımına katkı sağlayan, sürekli Muğla Büyükşehir Belediyesi ve merkezi hükümetle uyum içinde bulunan Başkan Ahmet Aras'a bir Bodrumlu olarak çalışmalarında başarılar diliyorum.Her şey Bodrum için.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI