DÜELLO...

DÜELLO...

 

Lafa geldi mi evvel Allah yiğitlik,mertlik,cesaret konusunda mangalda kül bırakmayız.Ama iş uygulamaya geldimi hemen “Sen benim kim olduğumu biliyor musun?Ben şunun adamıyım,benim arkamda şu aşiret var,şu örgüt var" vb.lafları duyarız.

Elbette istisnalar vardır.Ama bizim kültürümüzde batı toplumlarında var olan ve iki kişi arasında eşit koşullarda ve belirli kurallarda yapılan yapılan “Düello” geleneği yoktur.Tam tersine “Pusu” kurma ve “Linç “ geleneği vardır.

Bir kişinin üzerine 10-15 kişi gitmeyi yiğitlik ve mertlik sayar bununla gurur duyarız.Maalesef bu  durum toplum olarak günümüzde hemen her gün yaşadığımız ve bazen televizyon ekranlarında da tanık olduğumuz durumlardan biridir.

Bu henüz “Birey “olamadığımızın ve kendimize güvenemediğimizin, sürü psikolojisiyle hareket ettiğimizinin bir göstergesidir. Bu durum  tek başına olan aslana sürü halinde saldıran sırtlanların durumudur.

Deneyimli gazeteci Yeniçağ yazarı Yavuz Selim Demirağ’a , katılmış olduğu Türkiyem TV televizyon programı sonrasında yapılan saldırı da bunun bir örneğidir.Elinde kaleminden başka bir silahı ! olmayan bir gazeteciye ellerinde beyzbol sopalarıyla yedi kişi saldırmak da bu kültürün bir “Kahramanlık “ örneğidir.

Programı izlemedim.Bu yüzden Yavuz Selim Demirağ’ın programda neler konuştuğu hakkında en ufak bir bilgim ve fikrim yok.Bildiğim tek şey söze sözle,fikire fikirle karşılık verilir.Sanırım Yavuz Selim Demirağ’ın söyledikleri bazı kişi ya da kişilerin hoşuna gitmedi ,bir ders vermek amacıyla adamlarını üzerine saldı.Ya da büyüklerinin gözüne girmek isteyen bir mafya lideri durumdan vazife çıkarıp bu saldırıyı organize etti.

Kısaca ülke olarak kötü günlerden geçiyoruz.Anamuhalefet partisi lideri linç girişimine uğruyor,halkın oylarıyla seçilmiş bir başkanın mazbatası “Hukukçular “ tarafından elinden alınarak hukuksuzca ,hukuk çiğnenerek ,hukuka kılıf uydurularak  katlediliyor,muhalif bir gazeteci linç edilmek isteniyor.” İleri Demokrasi “ buysa kalsın .Ben kör topal da da olsa eskisine razıyım.

Yeniçağ gazetesi yazarı Yavuz Selim Demirağ’a yapılan alçakça saldırıyı lanetliyor ve kınıyorum. Saldırıyı yapanların, azmettirenlerin en kısa zamanda yakalanıp adalet önüne çıkarılması en büyük dileğim.

YAZARIN DİĞER YAZILARI