FETHİYE'DE GÜZEL ŞEYLER OLUYOR.

FETHİYE'DE GÜZEL ŞEYLER OLUYOR.

 FETHİYE'DE ALİM KARACA FARKI

25 Yıl aradan sonra  tekrardan Cumhuriyet Halk Partisi'nin yönetimine geçen Fethiye Belediyesi'nin  CHP'li Başkanı Sayın Alim Karaca ile CHP Fethiye Olağan İlçe Kongresi sonrasında yemekte şahsen tanışma fırsatını elde ettim. İnsan olarak son derece sıcakkanlı ve  sempatik kişiliğinin yanında her daim gülümseyen aydınlık yüzü hemen kaynaşmamızı sağladı.Masada karşılıklı olduğumuz için Fethiye ile ilgili yapmış olduğu çalışmaların bir kısmını kendisinden öğrenince büyük hayranlık duydum.

Özellikle insanımızı kucaklayan sosyal projeleri bende büyük etki yarattı. Yemeğin ardından iki gün sonra Muğla'da CHP İl Merkezinde yapmış olduğumuz yarım saati aşan bir sohbette bir takım notlar aldım. Örnek teşkil etmesi bakımından bu çalışmaların kamuoyu ile paylaşılması gereğini hissettim.

HALKI KUCAKLAYAN SOSYAL PROJELER

Burada beni şaşırtan ilk çalışma ,yeni doğum yapan ailelere yapılan bebek yardımı çalışması oldu.Buna göre yeni doğum yapan ailelere paket halinde bebek giysileri,battaniyesi,bebek bezi,kolanyası,ıslak mendili ile bebe şampuanından oluşan bir paket  ve bu paketin yanında gram altın ile kendilerini kutlayan Belediye Başkanı Alim Karaca'nın  bir mektubunun verilmesi oldu.

Bunun dışında 5.000 kişiye gıda ve odun yardımı yapılması,daha önceden de var olan "Dükkanım sensin projesi"yle halka gıda,elbise,beyaz eşya verilmesi daha da geliştirilmiştir.Yine büyük marketlerden alınan gıdaların ihtiyaç sahibi halka dağıtılması da bu çalışmalar içinde yer almaktadır.

Fethiye Belediyesi ,Muğla Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa uygulamaya koyduğu "Down Cafe " projesiyle down sendromlu insanlarımıza hizmet vermeyi sürdürmektedir.

Gençlere yönelik projelerin başında ise içinde kütüphanelerin,wi-fi bağlantısın ve ücretsiz etüd merkezinin yer aldığı "gençlik merkezi'nin kurulması ve sporun desteklenmesi projesi gelmektedir.Yine gençlere yönelik MilyonFest Rock festivalinin düzenlenmesi ve bu festivale 127 bin kişinin katılımının sağlanması gençler açısından yapılan çalışmalara çok güzel örnekleri oluşturmaktadır.

Ayrıca Fethiye Lokman Hekim Belediyespor'un Türkiye Basketbol Ligi'nde lig lideri ile aynı puanda olup averajla ikinci durumda olması bu desteğin en büyük göstergesidir.

Bunların dışında Camilerin temizliği,cenaze ve defin hizmetlerinin (430 bin TL bir gelirden vazgeçilerek) halka ücretsiz sunulması,ücretsiz halk plajı açılması,Tuzla Mahallesi Gençlik Merkezi ,Hıdırlık mevkiinde park açılması ,Halkevi açılması ve burada daha önceden vaadedildiği gibi çayın beş yıl boyunca 1 TL'den verilmesi, . İnlice Halk Plajının sıfırdan düzenlenmesi, Üzümlü ve Faralya sosyal tesislerinin bitirilmesi gibi çalışmaları halkın hizmetine sunulmuş durumdadır.

BORÇSUZ BELEDİYE.

Türkiye'de özellikle muhalefet partilerinin yönetimindeki belediyelerin hali ortada.Neredeyse borçsuz hiç belediye yok. Oysa Fethiye Belediyesi şuan itibariyle ne devlete,ne sigorta kurumuna ne de personeline 1 kuruş borcu olmayan bir belediye. Bu yüzden bankalar adeta Fethiye Belediyesi'ne kredi vermek için sıraya girmiş durumdalar.Alim Karaca Başkan bu konuda bana şunları söylemişti."2018 yılında gerçekleşen 114 milyon geliri 10 ayda 127 milyona çıkardık.Şu an itibariyle 7 Milyon cari borcumuz var. Kasada da 10 milyon paramız var. 31 Mart'tan bu yana nereden nereye geldiğimiz ortada."dedikten sonra Belediye'ye alınan araçlarla ilgili olarak "Bazı arkadaşlar bana, neden araç alıyorsunuz?' Diyor. Belediyeye 9 tane sıfır araç aldık. Araçları almamızın sebebi şudur: Daha önce aylığı 7 bin TL'den yıllık 84 bin TL'ye tekâmül eden araçlar kiralanmış. Ben 1 yıllık kira bedeline sıfır araç alıyorum. Ben bu kira olayından belediyeyi kurtaracağım" diyerek şuan bazı belediyelerimizde uygulanan kiralama işlemi ile ilgili yanlışlığı vurgulamıştır.

Bunun dışında Başkan Alim Karaca  Fethiye Belediyesi ihaleleri canlı yayınlayan belediye olduğunu dile getirerek, "Kilit parke ihaleleri yapılmış. 50-55 liraya yapılmış. Girdiler arttı. Benim 60 liraya yapmam gereken ihaleleri en son giden ihale 21 lira. Ve ben yaklaşık 200 bin metrekare kilit parke döşüyorum. Milyonlarca parayı belediyeye kazandırıyorum. Temizlikten yaptığımız ihalelerde yine milyonlarca para belediyenin kasasına giriyor"dedi.

Ardından ". Önümüzdeki günlerde çok geniş kapsamlı toplantılar yapacağız. Ulusal basına da çıkacağız ama önce yerel basına çıkacağız. Yapılan bütün hizmetleri göreceksiniz. Ama projeler olgunlaşsın, 1 yıl geçsin her ay bir proje. Ben burada büyük açılışlar yapacağım. Şimdi susuyoruz konuşmuyoruz. Vatandaş hiçbir şey yokmuş gibi görüyor. Muhalif kesimler özellikle alt yapı yapıyorum 3 ayda alt yapı bitmez mi diye beni eleştirmeye kalkıyorlar. Size soruyorum 3 ayda alt yapı biter mi? Biz burada emin adımlarla yürüyoruz. Ama şunu çok iyi bilin ki her şeyimiz çok temiz, şeffaf. Türkiye'de ihaleleri canlı yayınlayan ilk ilçe belediyesi benim. Bir tane yolsuzluğumuz varsa bizi yargılayın, manşetler atın, suç duyurularında bulunun. Ben Kumluova'da da çok iddialıyım. Fethiye'de de çok iddialıyım. Ben, vatandaşın 1 lira parasını kimseye çarçur ettirmeyeceğim. Ben temiz geldim, temiz giderim. Büyükşehir'de arkamda. İktidarla da hiçbir problemim yok. Herkesle diyalog kuran bir insanım. Ben kimseyle tartışmam ama ben Atatürkçü, Cumhuriyetçi bir insanım. İlkelerimle hareket ederim. Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Gürün'e de çok teşekkür ediyorum. Her konuda yanımda. Gece 2'de telefonla ararım ve geri döner bana. Fethiye, Cumhuriyet tarihinde ayrılmayan 350 Milyon TL parayı buraya ayırdı. İnşallah 400 Milyona çıkartacağız onu. Geçen sene ilçe ve büyükşehir belediyesiyle 200 milyon TL'lik yatırım yapılmış Biz inşallah 500 milyonluk yatırım yapacağız. Fethiye, Cumhuriyet tarihi boyunca o yatırımı hiçbir zaman görmedi" dedi.

Bunların dışında Fethiye'nin Emit Trurizm Fuarı'nda en iyi destinasyon ödülünü alması,Alim Karaca Başkanın Fethiye Körfezi'nin temizliği,arıtmalar ,Kruvaziyer turizmi konusunda çalışmalarının sürmesi örnek çalışmalar yaptığının göstergesidir.

 Fethiye'nin tanıtımına katkı sağlanması veFethiye'de daha fazla insanın ağırlanması amacıyla Milyon Fest Rock festivaline ek olarak  Başkan " Kuzugöbeği Festivalinden, Kiraz Festivali, İncirköy'deki festivalimizden Kayaköy Dostluk ve Barış Festivalimize kadar, Fethiye Festivali, Likya Günlerinde birçok ünlü yazarımız, tarihçimiz buradaydı. Önümüzdeki sene de inşallah Yeşilçam Festivalini Fethiye'ye getirmek istiyoruz." Diyerek sözlerine son verdi.

Fethiye'de gerçekten güzel şeyler oluyor.Ben bu değişimi  üç hafta önce kendi gözlerimle gördüm.Alim Karaca  Başkanımıza çalışmalarında başarılar diliyorum.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI